Pekinška deklaracija je ključni korak za razrješenje palestinskog pitanja
Palestinsko jedinstvo je ključno za realizaciju palestinske državnosti i Kina je posvećena njegovom ostvarenju.
Palestinsko pitanje je u srži bliskoistočnog pitanja. Tokom proteklih godina, Kina je predstavljala prijedloge da se adresira palestinsko pitanje pomoću kineske mudrosti i rješenja.
Na poziv Kine, visoki predstavnici 14 palestinskih frakcija učestvovali su u dijalogu u Pekingu u julu i potpisali Pekinšku deklaraciju o okončanju podjela i jačanju palestinskog nacionalnog jedinstva. Pekinški dijalog predstavlja najinkluzivniji i najtemeljitiji razgovor o pomirenju 14 frakcija do danas.
Nastavite čitati
list of 3 itemsNakon izraelskog povlačenja iz dijelova Khan Younisa ostala pustoš
Može li novi vođa Hamasa ostvariti palestinsko jedinstvo?
Važan konsenzus iz pregovora u Pekingu jeste postizanje pomirenja i jedinstva između 14 frakcija. Suštinski ishod je afirmacija Palestinske oslobodilačke organizacije (PLO) kao jedinog legitimnog predstavnika cijelog palestinskog naroda. Najveći naglasak je sporazum o uspostavljanju privremene vlade nacionalnog pomirenja s fokusom na postkonfliktnu obnovu Gaze. Najjači poziv je onaj za uspostavljanje nezavisne države Palestine u skladu sa relevantnim rezolucijama UN-a.
Mousa Abu Marzouk, šef delegacije Hamasa na pekinškom dijalogu, izrazio je spremnost Hamasa da implementira Pekinšku deklaraciju, ojača jedinstvo među frakcijama i unaprijedi proces pomirenja kako bi ostvario palestinsko nacionalno jedinstvo. Mahmoud al-Aloul, zamjenik šefa pokreta Fatah, kazao je da Kina predstavlja svjetlost i da su njeni napori na promociji pomirenja među palestinskim frakcijama rijetki na međunaordnoj sceni. Specijalni predstavnik Evropske unije za mirovni proces na Bliskom istoku Sven Koopmans naglasio je da je ovo izuzetno postignuće i da pokazuje pozitivnu i konstruktivnu ulogu Kine u bliskoistočnom mirovnom procesu.
Povezanost regionalnih sukoba
Ključ za palestinski proces pomirenja jeste u jačanju samopouzdanja, kretanju u pravom smjeru i postepenom napretku. Samo kontinuiranim naporima za izgradnju konsenzusa i njegovim stavljanjem u praksu može proces pomirenja donijeti sve više praktičnog napretka i većeg jedinstva. Na putu prema pomirenju, Kina dijeli isti smjer i destinaciju sa arapskim i islamskim državama.
Trenutno se sukob u Gazi nastavlja i njegove se posljedice nastavljaju širiti, jer su višestruki regionalni sukobi povezani. Kina predlaže inicijativu koja se sastoji od tri koraka i koja će pomoći da se izađe iz trenutnog sukoba i nevolje.
Prvi korak je postizanje sveobuhvatnog, dugotrajnog i održivog prekida vatre u Pojasu Gaze što je prije moguće i osiguravanje pristupa humanitarnoj pomoći i spasilačkim naporima na terenu.
Međunarodna zajednica treba djelovati udruženo na okončanju neprijateljstava i postizanju primirja.
Drugi korak je poduzimanje zajedničkih napora prema postkonfliktnom upravljanju Gazom po principu „Palestinci upravljaju Palestinom“. Gaza je neodvojiv, sastavni dio Palestine. Ponovno pokretanje postkonfliktne obnove što je prije moguće hitni je prioritet. Međunarodna zajednica mora podržati palestinske frakcije u uspostavljanju privremene vlade nacionalnog konsenzusa i realizaciji upravljanja Gazom i Zapadnom obalom.
Imperijalizam i kolonijalizam
Treći korak je pružanje pomoći Palestini da postane punopravna članica u UN-u i počne provoditi dvodržavno rješenje. Važno je podržati sazivanje široke, autoritativnije i efikasnije međunarodne mirovne konferencije kako bi se razradio raspored i mapa puta za dvodržavno rješenje.
Ova incijativa od tri koraka predstavlja detaljan i ostvariv plan za mirno razrješenje palestinskog pitanja, doprinoseći izgradnji konsenzusa među svim sudionicima i vraćajući palestinsko pitanje na pravi put političkog rješenja.
Kinu i mnoge zemlje Bliskog istoka vežu slična sjećanja na razaranje koje su izazvali imperijalizam i kolonijalizam, te dijele srodnu težnju za nacionalnim oslobođenjem, nezavisnošću i oslanjanjem na sebe. Kina se nikada nije uključivala u geopolitičke konfrontacije niti je tražila posrednike na Bliskom istoku. Osim toga, Kina ne namjerava povući sfere utjecaja da popuni takozvani vakuum moći u regiji.
Kina nema sebičnih interesa u palestinskom pitanju. Bila je među prvim državama koje su priznale PLO i državu Palestinu, i sve vrijeme snažno podržava palestinski narod u vraćanju njegovih legitimnih nacionalnih prava.
Ne postoji jednostavno rješenje palestinskog pitanja i mir ne može biti ostvaren preko noći. Međupalestinsko pomirenje donijet će nadu i budućnost palestinskom narodu. To je važan korak prema razrješenju palestinskog pitanja i postizanju stabilnosti na Bliskom istoku.
Kina čvrsto podržava palestinski narod u vraćanju njegovih legitimnih nacionalnih prava i podržava narode bliskoistočnih zemalja koji žele držati svoju budućnost u vlastitim rukama. Kina željno iščekuje dan kada će palestinske frakcije postići unutrašnje pomirenje i na toj osnovi što prije ostvariti nacionalno jedinstvo i nezavisnu državnost. Kina će nastaviti neumorno raditi na tom cilju, dajući više doprinosa promociji mira i prosperiteta u regiji.
Stavovi izraženi u ovom tekstu autorovi su i ne odražavaju nužno uredničku politiku Al Jazeere.