Fokus Olimpijskih igara u Parizu trebao bi biti na Palestini

S obzirom da IOC ne mari za pozive na isključenje Izraela zbog rata u Gazi, naša je odgovornost osigurati da Palestina ne bude zaboravljena.

Model tenka u prirodnoj veličini tokom demonstracija u Parizu 6. juna 2024, na kojima se poziva da se Izraelu zabrani učešće na Ljetnim olimpijskim igrama u Parizu zbog kršenja ljudskih prava u Gazi (Ibrahim Ezzat / Anadolija)

Za nekoliko sedmica, 26. jula, počet će Olimpijske igre – Pariz 2024, donoseći radost, ushićenje i, možda najvažnije, obnovljeni osjećaj solidarnosti među ljudima ljubiteljima sporta širom svijeta.

Milioni ljudi od Afrike, preko Azije i Evrope do Amerika, bit će prikovani za svoje TV ekrane i gledati sportiste u bojama njihovih zastava kako se takmiče za prvo mjesto i slaviti njihov uspjeh kao vlastiti. Djeca će dobiti priliku vidjeti šta se sve može postići odlučnošću i napornim radom i kako sport može povezati ljude.

Za Palestince koji pokušavaju preživjeti genocidni izraelski rat u Gazi, međutim, Ljetne olimpijske igre – Pariz 2024 bit će tek još jedna potvrda očite ravnodušnosti svijeta na njihovu patnju.

Milioni palestinske djece bez ekstremiteta, siročadi, raseljene i traumatizirane izraelskom agresijom neće ni biti svjesni globalnog sportskog takmičenja koje se održava u Francuskoj. Oni će biti previše zauzeti traženjem vode, hrane i skloništa i žalovanjem za ubijenim bližnjima, uništenim domovima i ukradenim budućnostima da bi obratili pažnju na to ko najbrže trči ili ko je u stanju najviše skočiti u Parizu.

Od 7. oktobra, opkoljeni Pojas Gaze predstavlja prizor neviđene tragedije. Prema konzervativnim procjenama, u nešto više od devet mjeseci, izraelska vojska ubila je više od 38.000 Palestinaca, a ranila gotovo 90.000. Ovaj broj ubijenih uključuje više od 15.000 djece. Još je veći broj djece koja su ostala bez roditelja. Izraelski napadi također su uništili većinu škola i bolnica u Pojasu. Univerziteta više nema. U Gazi je nekada živjelo više od dva miliona ljudi, a sada je veći njen dio u ruševinama.

‘Greška epskih razmjera’

U ovom nezapamćenom kontekstu, Olimpijske igre ne bi trebale nastaviti dalje, kao da se ništa nije desilo, uz učešće Izraela.

Prema Olimpijskoj povelji, Olimpijske igre nastoje stvoriti način života zasnovan na, između ostalog, “poštovanju za međunarodno priznata ljudska prava i temeljne univerzalne etičke principe”.

Izrael otvoreno krši ljudska prava i “temeljne univerzalne etičke principe” bez ikakvih posljedica od svog osnivanja.

Već 76 godina, Izrael pažljivo provodi aparthejdnu vladavinu nad Palestincima i pokazao se nesposobnim da se pridržava međunarodnog humanitarnog prava ili osnovnih olimpijskih vrijednosti.

Među njegovim opsežnim, bestidnim kršenjima su raširena konfiskacija palestinske zemlje i imovine, nezakonita ubistva, prisilno raseljavanje, teška ograničenja kretanja, proizvoljno pritvaranje i uskraćivanje nacionalnosti i državljanstva Palestincima.

A u proteklih devet mjeseci, Izrael vodi genocidni rat protiv Palestinaca u Gazi.

Dozvoliti Izraelu da učestvuje u ovogodišnjim igrama dok nastavlja svakodnevno masakrirati Palestince bila bi greška epskih razmjera. To bi ne samo ismijavalo olimpijske vrijednosti već bi i ohrabrilo izraelsku vladu da nastavi ubijati nevine palestinske muškarce, žene i djecu.

Pozivi na isključenje izraela sa OI

Neki kažu da bi Izraelu trebalo biti dozvoljeno da učestvuje jer “politika i sport trebaju ostati razdvojeni”, dok drugi tvrde da Izrael ne bi trebao biti kažnjen jer “se brani od Hamasa”. Nijedan od ovih argumenata ne stoji. Masovno ubijanje djece, sistematsko uništavanje škola, razaranje bolnica nije “samoodbrana” ili puko političko neslaganje koje se može ostaviti po strani kada se igra sport. To su zločini protiv čovječnosti koji ne trebaju biti ignorisani ili opravdavani u bilo kojem kontekstu. Bilo koja država koja se upušta u takve zločine treba naići na globalnu osudu i isključenje.

U februaru je grupa od 26 francuskih zakonodavaca apelovala na Međunarodni olimpijski komitet (IOC), pozivajući ga da isključi Izrael iz učešća na predstojećim Olimpijskim igrama u Parizu. Insistirali su da izraelski sportisti moraju učestvovati pod neutralnom zastavom, slično kao što se očekuje od ruskih i bjeloruskih sportista da se takmiče na ovogodišnjim Olimpijskim igrama zbog agresije njihovih zemalja na Ukrajinu.

Palestinski sportski klubovi, omladinski centri i organizacije civilnog društva također su apelovali na IOC da poštuje svoje principe i ispuni obaveze. Pozvali su na isključenje Izraela s Olimpijskih igara, barem dok ne ukine aparthejd.

Ovakav tok događaja nije bez historijskog presedana. Aparthejdnoj Južnoj Africi bilo je zabranjeno učešće na olimpijskim događajima od 1964. do 1968. A u maju 1970. je potpuno izbačena.

Isključenje Južne Afrike sa Olimpijskih igara bilo je posljedica njenog kršenja prvog pravila Olimpijske povelje, koje jasno zabranjuje diskriminaciju bilo koje države ili pojedinca na osnovu rase, religije ili političke pripadnosti. Ova zemlja je ponovo primljena u olimpijsku zajednicu tek nakon ukidanja aparthejda 1991. godine.

‘Dići glas za Palestinu’

Uistinu je sramotno da IOC, koji je učinio ispravnu stvar i isključio Južnu Afriku sa Olimpijade i poduzeo značajne korake da ograniči učešće Rusije i Bjelorusije ove godine, izgleda nije spreman napraviti isto kada je riječ o aparthejdnom Izraelu.

S obzirom da zvaničnici odbijaju podržati olimpijske vrijednosti i isključiti Izrael, na ovogodišnjim Olimpijskim igrama će, stoga, biti naša zajednička odgovornost da skećemo pažnju na izraelske zločine protiv Palestinaca, koji nje jenjavaju.

Gledaoci u Parizu mogu dići svoj glas za Palestinu uzvicima i protestima. I sportisti mogu iskoristiti centar pažnje da ukažu na dešavanja u Gazi. Mogu održavati vlastite proteste ili barem pokazati solidarnost s Palestincima noseći kefiju na ramenima kada su pred kamerama.

Olimpijske igre su važne jer tokom dvije kratke sedmice okupljaju nacije svijeta u prijateljskom takmičenju, podsjećajući nas na našu zajedničku ljudskost i ljepotu ljudske solidarnosti.

Ako Izraelu bude dozvoljeno učešće bez protesta ili protivljenja, posebno ove godine kada čini genocid protiv naroda koji živi pod njegovom okupacijom, Olimpijske igre će izgubiti značenje i postati još jedan isprazni spektakl za zabavljanje masa i povećanje potrošnje.

S obzirom na to da IOC očito nije spreman pridržavati se olimpijskih vrijednosti i učiniti ispravnu stvar, mi, građani svijeta, moramo osigurati da Olimpijske igre ispune svoju svrhu i promovišu “ljudska prava” i “temeljne univerzalne etičke principe”.

Dugujemo to Palestincima koji već dugo pate.

Stavovi izraženi u ovom tekstu autorovi su i ne odražavaju nužno uredničku politiku Al Jazeere.

Izvor: Al Jazeera

Reklama