Hoće li Rusija priznati RS kao samostalnu državu
Baburin je, govoreći za “Glas Srpske“, sve potcrtao konkretnom tezom da se Rusija prema Republici Srpskoj odnosi kao prema državi.
“Jasno je da će Rusija nastojati svim sredstvima raditi na osamostaljenju i priznanju RS-a, i to ne iz prevelike ljubavi prema „tamo nekim Srbima“ – jer ta ljubav ne postoji – nego iz vlastitog državnog interesa kojem je prioritet otvaranje drugog fronta na jugu Evrope. S druge strane, RS će s Dodikom i sa svojim psima rata koji su već u Ukrajini raditi sve da se taj cilj, koji je kreiran na relaciji Moskva–Beograd, ostvari. A šta radi država BiH u međuvremenu? E, to je pitanje svih pitanja!“
Pod naznakama “hitno“ i “skandalozno“ mnogi regionalni mediji prenijeli su vijest da je bivši zamjenik predsjednika Ruske državne dume, akademik Sergej Baburin izjavio kako “zapadne zemlje agresivnom politikom žele ukinuti Republiku Srpsku i da je jedino rješenje njeno međunarodno priznanje, odnosno njeno odvajanje od Federacije BiH”.
Nastavite čitati
list of 4 itemsBanja Luka: Entitetske institucije bez komunalija i parkinga odlukom gradonačelnika
Kurti u Sarajevu: Jačanjem BiH i Kosova pomoći Srbiji da ne ponovi zločine
Hrvatski premijer Plenković u Banjoj Luci: Stav o Južnoj interkonekciji
Nezavisna RS kao “konačno rješenje“
Baburin je, govoreći za “Glas Srpske“, sve potcrtao konkretnom tezom da se Rusija prema Republici Srpskoj odnosi kao prema državi. Ovdje je bitno istaći da se Baburin medijima obraća u sadašnjem vremenu. Dakle, on ništa ne najavljuje, nego konstatuje. Za njega je “samostalna RS“ realnost i samo je pitanje vremena kada će to zvanična Moskva potvrditi.
Dalje je naveo kako ga “raduje što vidi da u Republici Srpskoj postoji veliki nacionalni potencijal, naboj koji je pozitivan, a baziran na pravoslavnim vrijednostima” i dodao kako Milorada Dodika doživljava kao svojevrsnog lidera sveslovenskih naroda.
Ovaj narativ ruskih ultradesničara, koji se naslanjaju na Putinovog ideologa Dugina, od ranije je poznat i bazira se na ideji stvaranja “pravoslavnog Pijemonta“ na jugu Evrope, negdje u blizini Mediterana. Taj prostor mogao bi biti pogodan i za novu eskalaciju sukoba te za otvaranje famoznog “drugog fronta“. Takva nastojanja intenzivirana su u posljednje vrijeme, posebno u svjetlu činjenice da je Amerika dala zeleno svjetlo Ukrajini da koristi rakete srednjeg i dugog dometa duboko na ruskoj teritoriji.
Očekivano, Baburin upliće i “porodične vrijednosti“ te ideološku doktrinu u priču o samostalnosti RS-a, koja je, prema njegovom mišljenju, neupitna i velika stvar sadašnjosti, a ne samo projektovane budućnosti:
“Kad brani stavove i interese RS-a (Dodik), a samim tim i srpskog naroda, on na taj način štiti i sve one koji se širom svijeta zalažu i bore za tradicionalne vrijednosti. Dodik se zbog toga ne sviđa Zapadu, ali i zbog same činjenice što pruža otvorenu političku podršku predsjedniku (Rusije Vladimiru) Putinu“, navodi Baburin.
Naravno, ovo je poruka, prije svega, onima “s druge strane“, u kojoj se jasno ističe Putinova podrška Dodiku da “radi to što radi“, a radi sve kako bi otcijepio RS od međunarodno priznate Bosne i Hercegovine.
Zašto Baburin govori kao da je sve već riješeno?
Ali vratimo se ključnom pitanju: zašto Sergej Baburin govori u sadašnjem vremenu, kao da je samostalna RS već gotova stvar?
Podsjećam vas na dva događaja iz bliske prošlosti koja ukazuju na ovakav razvoj situacije:
Ambasador Ruske Federacije u BiH Igor Kalabuhov izjavio je u novembru 2021. kako ne vidi nikakav problem u ideji lidera SNSD-a Milorada Dodika o samostalnoj Republici Srpskoj u okviru BiH. Istakao je da je to stvar političara i demokratskih odluka te da će Rusija podržati takvu odluku ako do njene realizacije dođe u dijalogu.
Već tada, dakle prije ruske invazije na Ukrajinu, Rusiji nije bila sporna “samostalnost“ RS-a, ali uz dogovor svih političkih aktera na terenu.
Tu možemo vidjeti početak geneze ruske podrške samostalnosti jednog entiteta BiH.
Nadalje, u aprilu ove godine, na Sigurnosnom forumu u Sankt Peterburgu, dogodio se diplomatski skandal kada je Rusija tretirala entitet RS kao zvaničnu državu. Tome svjedoči zastava Republike Srpske, koju su organizatori postavili ravnopravno uz zastave ostalih država. Zastave Bosne i Hercegovine, pogađate, nije bilo.
“Zastava Republike Srpske nalazi se među zastavama mnogih drugih zemalja učesnica Bezbjednosnog foruma u Sankt Peterburgu”, navedeno je pobjedonosno na X nalogu Milorada Dodika. Dodik je tada dodao kako je zadovoljan “činjenicom da je Republika Srpska tretirana na važnom nivou u Sankt Peterburgu” i da je imao čast prvi se obratiti na konferenciji o savremenim sigurnosnim izazovima.
Uz Dodika je na Forumu bio i državni ministar sigurnosti Nenad Nešić. Pitanje je koga je Nešić predstavljao i da li se prvi čovjek državne sigurnosti slaže s tvrdnjom da je RS (hipotetička) država?
Ovdje se ne radi o nekakvom “diplomatskom propustu“ Ruske Federacije, nego o tačno osmišljenom protokolu kojim se nastoji normalizirati RS kao samostalna teritorija kojoj Rusija, na ovaj ili onaj način, “daje državnost“. To je samo korak do stvaranja svojevrsne Transdnjistrije na Zapadnom Balkanu, gdje bi ruski specijalci održavali “krhki mir“, kao što se već radi u okupiranim dijelovima Moldavije.
Čini se da je recept pronađen i samo je pitanje na koji način će ruski maligni utjecaj materijalizirati ovu stvar u RS-u.
Ratni, dogmatski, ideološki i drugi eksperti sve su prisutniji – od Banjaluke do Trebinja, a ruska diplomatska predstavništva u RS-u tretiraju se kao jedini centri moći. Najnoviji Putinov poziv Dodiku i Vučiću da ga posjete samo je kap u moru tih čvrstih veza. I nemojte sumnjati, Dodik će odmah potrčati kod Putina.
Mladići iz RS-a već dugo ginu za Rusiju
Ako tome dodamo da mladići iz RS-a već dugo, kao psi rata, sudjeluju i ginu na strani ruskih okupacionih trupa u Ukrajini, te ako znamo da se isti tretiraju kao heroji diljem “srpskog svijeta”, onda je stvar poprilično jasna – Rusija, uz Sjevernu Koreju i Bjelorusiju, nema jačeg ideološkog saveznika od manjeg entiteta BiH. Kažem ideološkog, jer je zasad moć entiteta protokolarne prirode.
No, i to se može promijeniti aktom nedjelovanja državnih vlasti u Sarajevu. Što nas vraća na početak začaranog kruga, jer smo vidjeli da je, primjerice, “prvi policajac“ BiH Nenad Nešić bio prisutan na samitu koji propagira nezavisnost RS-a.
Rusija na Mediteranu
Umjesto bilo kakvog zaključka, podsjetit ću na dio intervjua dr. Yuksel Hosa, profesora na Balkanskom istraživačkom institutu Univerziteta Trakya u Edirneu, koji je u julu 2023. dao za Al Jazeeru:
„Ako Rusi prijete cijeloj Evropi Zaporožjem, šta bi tek bilo da je ono u Bosni i Hercegovini ili Srbiji? Rusija ima mnogo sofisticiranog oružja i sposobne paravojne grupe te može stvoriti ovdje mnogo problema ako Srbija ne izabere evropski put. Republika Srpska je samo deset kilometara od Jadranskog mora, na kojem su NATO-ove baze u Italiji. Dovoljno kratka distanca za rakete i sabotažne operacije ruskih grupa koje se mogu lako infiltrirati u područje blizu granice Bosne i Hercegovine.“
Iz svega navedenog poprilično je jasno da će Rusija nastojati svim sredstvima raditi na osamostaljenju RS-a, i to ne iz prevelike ljubavi prema „tamo nekim Srbima“ – jer ta ljubav ne postoji – nego iz vlastitog državnog interesa kojem je prioritet otvaranje drugog fronta na jugu. S druge strane, RS će s Dodikom i sa svojim psima rata raditi sve da se taj cilj, koji je kreiran na relaciji Moskva–Beograd, ostvari. A šta radi država BiH u međuvremenu? E, to je pitanje svih pitanja!
Stavovi izraženi u ovom tekstu autorovi su i ne odražavaju nužno uredničku politiku Al Jazeere.