Ukrajinci i Sirijci se moraju ujediniti protiv Putinove Rusije
Rusija u Ukrajini ponavlja zločine koje je prvo počinila – i izvukla se iz toga bez posljedica – u Siriji.
Ruska opšta invazija na Ukrajinu jezivo podsjeća na sukob u Siriji.
Kao što je ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski naglasio u nedavnom obraćanju, nedostatak odgovornosti za ruske ratne zločine u Siriji doveo je do osjećaja nekažnjivosti i nastavlja potpirivati trenutnu agresiju Rusije u Ukrajini.
Zaista, za mnoge Sirijce postapokaliptični prizori koje opisuju Ukrajinci najgora su vrsta već viđenog. Oni uključuju široko rasprostranjene i namjerne napade na civile i civilnu infrastrukturu, uključujući bolnice, kao i masovno raseljavanje te razaranje velikih razmjera. Prizori ljudi koji bježe iz žestoko bombardiranih gradova kao što je Mariupolj podsjećaju na zračne napade na Homs, Gutu i istočni Halep.
Uprkos obimnim dokazima o zločinima Rusije u Siriji, niko od počinitelja nije priveden pravdi, uključujući ruske posrednike poput grupe Wagner, koja izaziva pustoš u Africi.
Štaviše, dok nedavni događaji, kao što je podizanje optužnice protiv ruskog predsjednika Vladimira Putina za masovnu deportaciju ukrajinske djece, nude tračak nade za postizanje pravde, aktuelno nasilje i geopolitički zastoj nose rizik kompliciranja tog procesa.
Osim toga, rusko nemilosrdno manipuliranje ratnim narativom jednako je štetno kao i sam rat. Dezinformacije i propaganda već su pogrešno predstavile sukob u Siriji i sada se intenzivno koriste za opravdavanje invazije na Ukrajinu i poricanje ratnih zločina.
Kao što je istaknuto u najnovijoj procjeni Amnesty Internationala o ljudskim pravima, događaji u Ukrajini ukazuju na jasan neuspjeh međunarodnog sistema za sprečavanje i suočavanje s globalnim krizama.
Sve to saradnju i solidarnost između žrtava, humanitarnih organizacija i civilnog društva u Siriji i Ukrajini čini hitnom potrebom. Kao što sam istražio u novom izvještaju za Impunity Watch, ovo bi mogla biti prilika ne samo da se počinitelji privedu pravdi, već i da se razotkriju propusti u provedbi međunarodnog humanitarnog prava. Može poboljšati procese za dokumentiranje prekršaja i zločina, te podržati napore u pogledu provedbe pravde i odgovornosti.
Obećavajuće inicijative
Prošle godine bilo je nekoliko obećavajućih inicijativa sirijskih organizacija, poput Sirijskog centra za pravdu i odgovornost (SJAC), Sirijskih bijelih kaciga i Saveza organizacija za medicinsku zaštitu i pomoć (UOSSM), za razmjenu iskustava sa svojim kolege u Ukrajini.
Jedan nadahnjujući primjer saradnje dolazi iz Sirijske arhive, projekta koji je osnovan kako bi očuvao digitalne dokaze o kršenjima ljudskih prava, koji su se udružili s ukrajinskim aktivistima kako bi stvorili Ukrajinski arhiv za dokumentiranje kršenja prava u toj zemlji.
Ti se napori moraju razviti i povećati kako na osnovnom tako i na višem nivou. Međunarodna zajednica mogla bi odigrati važnu ulogu podržavajući sirijske i ukrajinske humanitarne aktiviste i aktiviste za zaštitu ljudskih prava da se redovno sastaju, razmjenjuju iskustva i razvijaju strategije.
Uspjeh bilo kojeg nastojanja za postizanje pravde i odgovornosti presudno ovisi o aktivnom i smislenom sudjelovanju žrtava. Jedan takav forum mogao bi stoga okupiti ukrajinske žrtve i one koji su preživjeli teška kršenja ljudskih prava sa sirijskim udruženjima žrtava, koje su bile posebno uspješne u okupljanju i mobiliziranju podrške u svojoj borbi za pravdu.
Sirijske i ukrajinske organizacije civilnog društva mogle bi zajednički voditi kampanju za promjene u praksi i propisima kako bi se osigurala odgovarajuća i dostojanstvena zaštita za ljude pogođene ratom.
Na primjer, ruska zloupotreba humanitarnih koridora i u Ukrajini i u Siriji zlokoban je primjer koji bi trebalo pažljivo proučiti. Sigurni prolazi koji su trebali spasiti živote korišteni su kao oružje i iskorišteni su za postizanje vojnih pobjeda i redizajniranje demografije određenih područja. Utjecaj tih koridora mora se pažljivo ispitati sa transparentnije, nepristrasnije i šire pravne perspektive i perspektive ljudskih prava.
Važna lekcija
Još jedna važna lekcija iz Ukrajine i Sirije odnosi se na zdravstvenu zaštitu u vrijeme oružanih sukoba. Iako međunarodno humanitarno pravo pruža snažan pravni okvir za zaštitu zdravstvene zaštite, napadi na ustanove, osoblje i pacijente se nastavljaju. Zatvaranje očiju pred takvim napadima u Siriji i mnogim drugim ratovima u prošlosti omogućilo je nepotrebnu i nezamislivu patnju u današnjoj Ukrajini.
Ta su zvjerstva dobro dokumentirana. Lopta je sada na terenu tijela Ujedinjenih naroda, međunarodnih agencija za provođenje zakona i Međunarodnog odbora Crvenog križa kao čuvara Ženevskih konvencija međunarodnog humanitarnog prava.
Naposljetku, napori Svjetske zdravstvene organizacije da dokumentira napade na sistem zdravstvene zaštite ne mogu se potcijeniti. Međutim, ti će napori ostati nedovoljni sve dok se počinitelji takvih napada izričito ne identificiraju i imenuju.
Privođenje počinitelja pravdi nije samo imperativ za Siriju ili Ukrajinu. To je univerzalni san žrtava, pogođenih zajednica, branitelja ljudskih prava i pružatelja zdravstvenih usluga u okruženjima zahvaćenim sukobima.
Gorke lekcije iz Sirije, a sada i Ukrajine, moraju se konačno primijeniti u praksi kako bi se spriječilo više slučajeva već viđenog u budućnosti.
Stavovi izraženi u ovom tekstu autorovi su i ne odražavaju nužno uredničku politiku Al Jazeere.