Rio Tinto otišao, a kao da nije

Vlast u Srbiji pokušala je ‘oteti’ priču oko Rio Tinta od naroda kako ne bi imala probleme na izborima 3. aprila, ali nije uspjela u potpunosti.

I tako se vrtimo u krug, jer je Srbija zemlja ogromnog nepovjerenja, piše autor (EPA)

Javnost u Srbiji je svakim danom sve ubeđenija da projekat Jadar i Rio Tinto nisu nešto na šta je Vlada Srbije stavila tačku. Bez obzira na uveravanja premijerke Ana Brnabić da Rio Tinto više ne može da radi u Srbiji, oni koji su pokrenuli celu priči u vezi sa ovom kompanijom su skeptični. Brnabić, a i njen kabinet, ne uliva preterano poverenje, pa je pitanje o stvarnom odlasku Rio Tinta iz Srbije svakako upitno. Ona ne predstavlja autoritet, a naročito ne autoritet koji bi stavio tačku na Rio Tinto. Problem sa njenom odlukom je taj što se radi o političkoj odluci, a pretpostavka da sve što je do sada rađeno sa ovom multikompanijom rađeno na pravni način i u sklopu sa zakonima.

Kada neko kaže “goodbay” ovako velikoj kompaniji i tresne dlanom o dlan, to je strašno neozbiljno i pitanje je koliko sve to može da košta Srbiju. Država da je htela da uradi posao kako treba, donela bi zakon u Skupštini kojem bi bilo zabranjeno istraživanje i eksploatacija litijuma i bora. Kada se tako nešto uradi, a ne dlanom o dlan, onda je prostor za manipulaciju mnogo manji nego što može da izgleda. Onda Vlada, a u skladu sa zakonom, donosi odluke o ukidanju prostornog plana i svih ostalih dokumenata u vezi sa Rio Tintom.

Prljava tehnologija i ekonomski interes

Jasno je da je odluka premijerke politička i da je u direktnoj vezi sa predstojećim izborima. Vlast je videla da je tema oko Rio Tinta veoma klizav teren po nju i šibicarskom odlukom pokušala da je skloni sa stola kako ne bi imala probleme 3. aprila. Taj dan je najvažniji datum u političkoj karijeri predsednika Srbije Aleksandra Vučića, jer se tog dana bori za novi petogodišnji mandat. Rio Tinto ne sme da u stoji na putu, a šta će biti posle toga, drugi je špil karata.

I upravo je to ono što daje nespokoj ekološkim aktivistima, ali i svim onim iskrenim i zagriženim borcima za zdrav i čist život. Naravno da tu, pre svega, treba imati u vidu ljude koji žive na spornim teritorijama širom Srbije. Litijum i bor su mnogo atraktivni i vredni da bi se tog posla odrekao predsednik Srbije. Država koja je koruptivna na nivou Srbije teško da će tek tako da se odrekne tolikog posla. Na kraju, taj posao ne mora da uradi Rio Tinto i zato je veoma bitan zahtev ekoloških udruženja i aktivista koji se tiče zabrane ili donošenje moratorijuma na određeni vremenski period za istraživanje i eksploataciju litijuma i bora.

Ono što običan svet zna jeste da se radi o prljavoj tehnologiji, kojoj ne bi trebalo da bude mesto u Srbiji, koja vapi za zelenom agendom. Kada bi se proglasio najmanje moratorijum, građani Srbije bi imali priliku da vremenom argumentovano steknu pravu sliku o tome da li je u pitanju čist i go ekonomski interes, bez obzira na okolinu, ili da li postoji normalan način za eksploataciju, u kojoj bi žitelji spornih krajeva videli šansu za opstanak na svojim kućnim pragovima.

Vlada Srbije i Brnabić o tome, za sada, ćute. Ne izjašnjavaju se. Poslednji Mohikanac u odbrani Rio Tinta, kako je rekao za sebe Vučić, apsolutno je protiv toga da Srbija ne profitira od litijuma i bora. I ta njegova grčevita borba sigurno dodatno unosi nemir u priču oko odlaska Rio Tinta. Verovatno se oštri za kampanju, u kojoj će ponovo da optuži opoziciju da je kriva što Srbija neće da nastavi sa ekonomskim rastom. Ako to bude želeo, Vučić će, u slučaju apsolutne pobede na predstojećim izborima, sigurno iskoristiti da apdejtuje priču o litijumu i boru, pa i o samom Rio Tintu.

Priča na koju još nije stavljena tačka

I tako se vrtimo u krug, jer je Srbija zemlja ogromnog nepoverenja. S tim u vezi se nameće i pitanje kako će Srbija da se izbori sa eventualnom međunarodnom arbitražom u vezi sa odlaskom Rio Tinta. Politička odluka po kojoj više nema šta da traži, sigurno ovoj kompaniji ide na ruku. Oni koji su pokrenuli borbu Protiv Rio Tinta nastavljaju proteste i trže zabranu. Čak idu dotle da prete da 3. aprila neće da dozvole održavanje izbora, što deluje malo neozbiljno, s obzirom da veliki broj probuđenih birača u Srbiji, upravo sa ovom prčom, želi da se na izborima “zahvali” Vučiću i njegovoj ekipi.

Vlast u Srbiji je pokušala da otme priču oko Rio Tinta od naroda kako ne bi imala probleme na izborima. U tome, na sreću, nije uspela u potpunosti. Svakodnevno na videlo izlaze mnogi dokumenti koji govore o tome da je cela Srbija u problemu, i to ne samo zbog litijuma i bora. Ekologija će svakako biti jedna od bitnijih tema predstojećih izbora. Verovatno ne najdominantnija, ali itekako prisutna. A to je tema na kojoj se Vučić prvi put okliznuo i morao da popusti. Drugo je pitanje ko će pobediti, naročito kada imamo u vidu da ta tačka na Rio Tinto kao da baš i nije stavljena do kraja.

Stavovi izraženi u ovom tekstu autorovi su i ne odražavaju nužno uredničku politiku Al Jazeere.

Izvor: Al Jazeera

Reklama