Politička preslagivanja u Crnoj Gori: Može li Vladimir Joković postati ključni igrač?
Prvi put će stranka koja okuplja biračko tijelo koje je glasalo za zajedničku državu sa Srbijom uspostaviti saradnju oko državnih pitanja sa strankama koje okupljaju manjinske narode u Crnoj Gori.

Kao grom iz vedra neba je odjeknula vijest da su Socijalistička narodna partija, Ujedinjena reformska akcija i nacionalne partije Bošnjaka i Albanaca odlučile potpisati memorandum o saradnji.
Formalno, memorandum obuhvata saglasje oko evropskih integracija i daljih reformi u Crnoj Gori. Ono što čini ovu inicijativu posebnom jeste da se po prvi put oko jednog takvog krupnog pitanja okupljaju Socijalistička narodna partija i stranke koje okupljaju manjinske narode u Crnoj Gori.
Pored evropskih integracija pominje se i potreba za pomirenjem, razumijevanjem i stabilizacijom političkih prilika. Ono što intrigira javnost u Crnoj Gori je da li iza ovoga stoji najava promjene i prekompozicije vlasti u Crnoj Gori.
Realno, niko razuman ne može, a da ne pozdravi ono što stoji u memorandumu. Treba imati u vidu sljedeće stvari: Crna Gora je duboko podijeljena po političkim, socijalnim, vjerskim, etničkim, regionalnim linijama.
Zemlja je prezadužena i nad nama visi teret ogromnih dugova. U ovakvoj atmosferi treba nam jedna ovakva vijest. Treba nam nešto što će nam makar na trenutak donijeti tračak optimizma, što će nas bar na trenutak ohrabriti da su tolerancija i međusobno uvažavanje moguće.
Ono što je posebno interesantno je odluka Socijalističke narodne partije i njenog lidera Vladimira Jokovića da potpišu ovaj memorandum.
Joković je preuzeo partiju prije pet godina, nakon ostavke Srđana Milića koji je 11 godina vodio partiju, a koja je uslijedila nakon katastrofalnih izbornih rezultata na parlamentarnim izborima 2016. godine.
Iako je izgledalo da će Socijalistička narodna partija otići u političku prošlost, mora se priznati da je Vladimir Joković uspio da konsoliduje stranke. Uspjeh je stigao 2020. godine kada su postali dio nove vladajuće koalicije.
Ključno pitanje koje se sada nameće, da li je ovaj memorandum uvod u preslagivanje vlasti i kompletne političke scene u Crnoj Gori? Nije tajna da je Socijalistička narodna partija nezadovoljna položajem unutar postojeće vlasti.
Naročito su nezadovoljni ministarkom prosvjete, nauke, kulture i sporta, Vesnom Bratić, koja je nedavno sa mjesta direktora Uprave za sport smijenila dugogodišnjeg kadra Socijalističke narodne partije, Vasilija Laloševića.
Sva je prilika da je dosadašnji koncept vlasti u ovih godinu dana istrošen. Takođe, jasno je i da na Zapadu postoji jasan stav da se u okviru regionalne ofanzive Zapada na Balkanu, da političke stranke oko Demokratskog fronta ne da ne mogu biti dio Vlade, već ne mogu biti ni dio vlasti.
Ali očigledno da politički centri moći na Zapadu smatraju da Crnoj Gori treba ublažavanje i brisanje podjela.
E tu se dolazi do Socijalističke narodne partije i Vladimira Jokovića. Ako se ode korak dalje od ovog memoranduma, a siguran sam da hoće, to će označiti novu paradigmu u parlamentarnom životu Crne Gore.
Ključni politički akter
Prvi put će stranka koja okuplja biračko tijelo koje je glasalo za zajedničku državu sa Srbijom uspostaviti saradnju oko ključnih državnih pitanja sa strankama koje okupljaju manjinske narode u Crnoj Gori.
Nesumnjivo, i sam memorandum je čin političke hrabrosti Vladimira Jokovića. Produbljivanje ove saradnje moglo bi da dovede do prekompozicije vlasti i do krupnih promjena na političkoj sceni Crne Gore.
I tu Vladimir Joković najviše rizikuje. Prvi rizik sa kojim će se suočiti je otpor u sopstvenoj stranci. Drugi objektivan rizik je kako će samo članstvo prihvatiti jedan takav politički potez.
Po istraživanju CEDEM-a koje je danas objavljeno Socijalistička narodna partija se nalazi na ivici cenzusa.
Treći rizik je da politički dogovor propadne i Socijalistička narodna partija ostane u ovoj vrsti angažmanu u okviru vlasti sa kojim su nezadovoljni i u kojem se ne vidi više nikakav smisao osim opstanka u vlasti.
Ono što će Jokoviću ići u korist ako se odluči na ovaj politički iskorak biće podrška Zapada, kao i činjenica da bi u novoj vlasti on sam i čelnici stranke dobili najviše pozicije u novoj vladi. Rizik će biti, kao što rekoh, ogroman.
Joković ne liči na nekog ko partijom upravlja kao neprikosnoveni lider čija se riječ ne dovodi u pitanje. Ali, ako se odluči na ovu političku priču, postaće ključni politički akter u Crnoj Gori. A sa te tačke više neće biti povratka.
Vladimir Joković će u tom slučaju ili doživjeti politički krah ili postati paradigma “novog” u crnogorskoj politici. To će dobro donijeti i Crnoj Gori i njenim građanima, ako ne u čemu drugom, onda u smirivanju tenzija i uzavrelih političkih strasti.
Staviti sve na kocku
Ali za ovu igru će trebati i političkog umijeća. Vladimir Joković je uspješan sportista. Karate majstor. Za ovu igru moraće biti politički majstor.
Velemajstor.
To znači da će Vladimir Joković svoju političku sudbinu staviti na kocku. Nažalost, pored njegove političke sudbine, na kocki će biti i politička, i ne samo politička, sudbina Crne Gore i njenih građana.
Ono što je na kraju ove turbulentne godine sigurno je da Crnu Goru tek čeka politički rolerkoster. Trebaće nam puno mudrosti da iz ovoga izađemo neoštećeni. Duboko sam uvjeren da je ovo danas korak u pravom smjeru.
Upravo je Socijalistička narodna partija istovremeno i najslabija i najtvrđa karika u ovoj priči. Da pod pritiskom javnosti ili neformalnih centara moći ne zastanu na samom početku.
Zato nam treba kombinacija političke mudrosti, razumijevanja Zapada i strpljenja građana. Naročito stavljam akcenat na građane, koji su izmučeni podjelama i teškim ekonomskim nedaćama. Jednostavno, treba nam nada. A ovo to jeste.
I zato treba ohrabriti Vladimira Jokovića da krene u ovom pravcu. Siguran sam u danima i mjesecima, ili ćemo ispisati novu stranicu političkog života u Crnoj Gori ili ćemo još dublje potonuti u vidu neorganizovanosti i nesnalažljivosti vlasti.
Najveća odgovornost, ali i počasti ako stvari krenu u dobrom smjeru, idu na konto Vladimira Jokovića. Biće zanimljivo. Čekamo rasplet.
Stavovi izraženi u ovom tekstu autorovi su i ne odražavaju nužno uredničku politiku Al Jazeere.