Trumpov poklon Bidenu tokom predsjedničke debate

Piše: Alan Schroeder
Sedmicama prije nego što se trebala desiti predsjednička debata 2020. godine, američki predsjednik Donald Trump je postavio kriterije šta će publika gledati. Program je trebao prikazati samožrtvovanje drhtave, slinave 77-godišnje budale uživo na nacionalnoj televiziji pred 100 miliona ljudi.
To se nije desilo.
Umjesto toga, demokratski kandidat Joe Biden se pokazao kao oprezan, ubjedljiv i veoma efikasan rival, koji predstavlja ogromni izazov za svog oponenta. Na jednom nivou Biden je imao ekstremno težak posao, kao i bivša državna sekretarka Hillary Clinton prije četiri godine, jer je bio prinuđen da smisli kako da se probije kroz nemilosrdno hvalisanje kojim Trump zaspe druge učesnike debate.
Ipak, Trumpove kritike Bidena prije debate dale su demokratskom kandidatu veliki poklon: poklon niskih očekivanja. Možda su neki od Trumpovih najtvrđih pristalica uspjeli ubijediti sebe da je Biden bio “Pospani Joe” o kojem su slušali. Ali, ta karikatura Bidena, zasnovana na inferiornoj izvedbi tokom ranijih debata, oblikovala je realnost ove predsjedničke debate.
Više nego išta, Biden je trebao zaštititi svoju prednost u prvom sučeljavanju, spriječiti Trumpa da dobije vodstvo u ovom kritičnom momentu utrke. I, iako bivši potpredsjednik nije uvijek imao poentu kao što je mogao imati, on je zaista obavio posao.
Bidenovi udarci
Kao i u debati s Paulom Ryanom – koji je bio kandidat za potpredsjednika predsjedničkog kandidata Mitta Romneyja 2012. godine – Biden se uveliko oslonio na svoj arsenal zatajenih osmijeha, da ne spominjemo niz facijalnih reakcija, koje su varirale pokazujući različitu skalu ekspresija, od nepovjerenja do gađenja. Biden je posebno vičan u tome da zna šta da radi kada drugi lik govori – trik koji samo veteran u debatama može savladati.
S nekoliko iznimki, Biden je pokazao da je detaljno naučio lekcije sa svojih priprema za debatu. Znao je kada se povući, a kada izbaciti svoje uvježbane rečenice – iako je mnoge od njih Trump odmah pregazio. Biden je pokazao poentu držeći fokus na glasačima, povremeno se obraćajući u kameru, direktno govoreći “vama, ljudima kod kuće”.
Trump je, s druge strane, bio fokusiran na sebe – svoja postignuća, svoje beskrajne pritužbe, svoje bizarne teorije zavjera.
Debata je u suštini razgovor za posao, s glasačima kao šefom. U ovom razgovoru za predsjedništvo Biden se sjetio da naglasi potrebe šefa, dok je Trump naglasio svoje vlastite.
Napomena o autorskim pravimaPreuzimanje dijela (maksimalno trećine) ili kompletnog teksta moguće je u skladu sa članom 14 Kodeksa za štampu i online medija Bosne i Hercegovine: “Značajna upotreba ili reprodukcija cijelog materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja autorskog prava, osim ako takva dozvola nije navedena u samom materijalu.”
Ako neki drugi medij želi preuzeti dio autorskog teksta, dužan je kao izvor navesti Al Jazeeru Balkans i objaviti link pod kojim je objavljen naš tekst.
Ako neki drugi medij želi preuzeti kompletan autorski tekst, to može učiniti 24 sata nakon njegove objave, uz dozvolu uredništva portala Al Jazeere Balkans, te je dužan objaviti link pod kojim je objavljen naš tekst.
Iako oni nisu uvijek bili precizni, Biden je zadao brojne udarce svom oponentu, nazivajući Trumpa “klaunom”, “najgorim predsjednikom u historiji SAD-a” i “Putinovim kučetom”. Ovo nije vrsta razgovora na koju je Trump navikao, pogotovo nakon što je četiri godine njegovo osoblje u Bijeloj kući postupalo popustljivo s njim, kao i ulizivačke medijske ličnosti. Ali, ovo je tačno ono što Bidenove pristalice žele čuti.
Propuštene prilike
Biden jeste propustio nekoliko zlatnih prilika. Kada je Trump potopio Bidenov pokušaj da govori o njegovom federalnom porezu od 750 miliona dolara, nije uspio opet to pitanje uvući u debatu – čak i kada je moderator tražio pojašnjenje.
Biden, također, nije bio toliko vješt tokom segmenta posvećenog “rasi i nasilju u našim gradovima”. Definitivno ima prostora za poboljšanje u Bidenovim probama. Ali, njegove propuštene prilike su bile ništa naspram onih Trumpovih. Trump je mogao imati pristojan argument o tome da je Biden proveo 47 godina u politici a da nije ostavio značajan trag, ali da bi to izveo, Trump je trebao jasan izvještaj o radu Bidena. Međutim, to zahtijeva od Trumpa da se pripremi za debatu – a očito to nije nešto što je on voljan uraditi.
Umjesto toga, Trumpov nastup je bio pokušaj da popuni praznine znanja o temi s uvredama, ismijavanjem i praznim obećanjima. Da li najodanije Trumpove pristalice zaista vjeruju da će nekada objaviti svoj povrat poreza ili magično doći do programa o zdravstvenoj zaštiti nakon što godinama tu ne radi ništa?
Debata između Trumpa i Wallacea
Kako je debata tekla, tako je Trump postajao sve više maničan. Do vremena kada je došao do “šumskih gradova” i radikalnih ljevičara, gazeći po glavnim američkim urbanim centrima (barem onima u “plavim” državama), svaki osjećaj samokontrole se srušio. Dok je Biden stajao mirno, Trump je galamio i buncao kao – pa kao luda, stara budala kakva je Biden trebao biti.
I, na kraju, pokoja riječ o moderatoru. Uloga moderiranja predsjedničke debate, što je nekada bila kruna novinarstva, posljednjih godina je postala bespotrebno kontroverzna. Voditelj Fox Newsa Chris Wallace nije dopustio da postane biljka u ovoj debati i bez sumnje zbog ovoga će biti kritiziran. Međutim, pod gotovo nemogućim okolnostima, Wallace je pokušao davati naredbe u haosu koji je Trump pokušao napraviti. U pojedinim momentima se činilo da je ovo debata između Trumpa i Wallacea, umjesto između Trumpa i Bidena. Ali, teško je zamisliti da bi drugi novinar mogao uraditi išta bolje po tom pitanju.
Stavovi izraženi u ovom tekstu autorovi su i ne odražavaju nužno uredničku politiku Al Jazeere.
Izvor: Al Jazeera