ISIL, godinu kasnije (II): Patološke vizije

Piše: Boško Jakšić
Islam svet deli na dve sfere: Dar es-Salam – Kuću mira, i Dar el-Harb – Kuću rata. Kuća mira uključuje nacije i teritorije koje su pod kontrolom muslimana i na kojima vlada šarija, islamsko zakonodavstvo. Kuća rata podrazumeva sve nacije i teritorije koje nisu pod kontrolom muslimana i koje su van domašaja šarije.
Konflikt između dve “kuće” biće konstantan i vremenski neograničen sve dok se Kuća rata ne pretvori u Kuću mira, dok Allah ne ovlada svim ljudima i zemljama, dok se ne uspostavi jedinstvena islamska država, poznata kao kalifat. Islamski kalifat je obaveza koja se izvodi iz Kur'ana i ne ostvaruje se izborima, već borbom.
Grupa Islamska država Irak i Levant pokazuje da želi da se pridržava ovih uputstava. Vođa ISIL-a Abu Bakr al-Baghdadi sve ove elemente koristi kako bi na strahu i veri, maču i Kur'anu, na teritorijama koje je zauzeo, konsolidovao sopstveni i autoritet ISIL-a, pripremajući je za nova osvajanja.
Kao efikasna kompanija
Zavedeni su striktni zakoni šarije. Po tumačenju ISIL-a, spomenici su idolatrija, pa su u Iraku uništeni dragoceni artefakti asirske civilizacije. Muškarci su obavezni da nose brade. Zabranjeno je pušenje. Homoseksualce ubijaju. Žene po džamijama dobijaju precizna uputstva kako treba da budu obučene, da “ne bi zapale u vulgarnost”. Ne smeju da koriste parfem. Optužene za preljubu javno se kamenuju do smrti.
ISIL ima, međutim, više zajedničkog sa nekim revolucionarnim pokretom nego sa srednjovekovnim kalifatom. Poznato je da su neki od ideologa bili pod uticajem evropskog anarhizma i komunizma, posebno idejama francuskih jakobinaca ili Lenjinovih boljševika, da jedno društvo može da se promeni surovom revolucijom i sistematskom upotrebom nasilja. Oni su uvereni da je teror neophodan da bi se društva očistila od moralne korupcije, ali iako posvećeni stvaranju novog društva utopijskih vizija, oni svoj kalifat organizuju kao veoma efikasnu kompaniju, koja je, umesto berze, veoma aktivna na internetu i socijalnim mrežama.
Kada su pripadnici ISIL-a na zauzetoj teritoriji Iraka i Sirije pre godinu dana proglasili kalifat, pozvali su sve muslimane da se naoružaju i pridruže im se u svetom ratu, čiji je neprikriveni cilj vladavina velikim delovima sveta. Upravljan rigidnim vehabijskim tumačenjem islama, Baghdadi se vernicima predstavio kao direktan potomak poslanika Muhameda i proglasio se za kalifa Ibrahima.
Obećanje bolje budućnosti
Dok svoj kalifat širi tenkovima i teškom artiljerijom – nešto o čemu je bivši lider Al-Kaide Osama bin Laden samo mogao da sanja – Baghdadi je, birajući reči koje su eho poslanika Mohammada, sve muslimane sveta pozvao da mu se pokore.
“Ja sam wali [vođa], koji je iznad vas, iako ja nisam najbolji od vas. Zato, ako vidite da sam u pravu, pomozite mi. Ukoliko vidite da grešim, savetujte me i vratite na pravi put. I pokoravajte mi se sve dok se ja pokoravam Allahu u vama.”
Predstavljajući kalifat, ISIL ne krije da je to “autentično islamska” alternativa sadašnjim nacionalnim, sekularnim državama. Stvaranje bezgraničnog područja u Siriji i Iraku je samo prelazna faza. ISIL želi da se proširi po Jordanu, Libanu, Izraelu, palestinskim područjima… Baghdadijevim sledbenicima se ideja dopada. Novo veliko islamsko carstvo u ušima mnogih zvuči kao obećanje bolje budućnosti.
Iako su granice arapskog Orijenta – koje je britanska obaveštajka Gertrude Bell iscrtala na osnovu sporazuma Sykes-Picot iz 1916. godine i na osnovu odluka konferencije u San Remu 1920. godine, kada su stvoreni Sirija i Liban i određene granične linije između Jordana i Iraka u sebi nosile seme budućih bliskoistočnih konflikata – tek je napredovanje pripadnika ISIL-a raspalilo opasne sektaške ratove.
‘Čast je u džihadu, poruka Balkanu’
Pad Mosula bio je, saopštili su u junu 2014. godine komandanti ISIL-a, početak uništavanja granice nastalih posle raspada Osmanskog carstva kako bi se povratio kalifat. Prenebregavajući činjenicu da svaki pokušaj izmena granica na Bliskom istoku znači nastanak više problema nego što ih rešava, Baghdadi je septembra 2014. godine dao da se izradi karta njegovog islamskog entiteta, koji bi se protezao od Bangladeša i Indije, na istoku, do Balkana, Austrije i Andaluzije, na zapadu. Od severa Afrike do Mauritanije i Sudana južnije.
Objava proglašenja kalifata prevedena je na engleski, francuski, nemački, turski, ruski i – albanski jezik, čime je jasno dato do znanja da su Albanija i Kosovo, uz Bosnu i Hercegovinu, Makedoniju i “druge zemlje regiona”, fokusne tačke za ponovno uspostavljanje feudalnog oblika islamskog sistema vladavine, u kome je vrhovni vladar zakoniti naslednik Verovesnika Muhameda.
Nedavni 22-minutni video-klip Al-Hayat Media Centra, propagandnog ogranka ISIL-a, morao je da uveri i skeptike da su njegovi pripadnici itekako ozbiljni kada govore o svom ratu i uspostavljanju kalifata. Poruka poslata pod nazivom “Čast je u džihadu, poruka Balkanu” sasvim je očekivana, a prikazuje pripadnike ISIL-a identifikovane kao Abu Bilkisa, aka Al-Albani, Abu Mukhatila aka Al-Kosovo i Abu Muhammeda al-Bosnija.
“Mnogi od vas se žale da ne mogu da imaju brade ili nose nikab. Sada imate priliku, krenite u Hijra”, poručuje Salahuddin al-Bosni, podrazumevajući pod Hijra prelazak poslanika Muhameda i njegovih sledbenika iz Meke u Medinu 622. godine, učvršćenje vlasti i početak prve godine islamskog lunarnog kalendara. Onima koji nisu u stanju da krenu u “zemlju islama”, u Hijra prema Siriji ili Iraku, pripadnici ISIL-a poručuju da napadnu “diktatore na Kosovu, u Makedoniji i Albaniji”, kao i njihove vojske.
Mapa ‘deset zemalja’
“Borite se tamo protiv njih. Ako možete, stavljajte eksploziv pod njihova kola, u njihove kuće, svih njih. Ako možete, uzmite neki otrov, ubacite ga u njihovo piće, u njihovu hranu, pustite ih da umru. Ubijte ih na svakom mestu i kad god možete. U Bosni, Srbiji, Sandžaku. Vi to možete, Allah će vam pomoći”, poručuje Salahuddin al-Bosni u video-poruci, za koju eksperti kažu da je tehnički mnogo bolja od prethodnih propagandnih poruka koje su poslednje dve decenije slate muslimanima sa Balkana.
Od muslimana regiona se još očekuje da se ubace u muslimanske zajednice Zapadne Evrope, kako bi propagirali vehabizam, puritansku školu islama iz Saudijske Arabije, koja se drži fundamentalističke doktrine o poslušnosti vladaru, ali se optužuje da doprinosi sunitskom radikalizmu.
ISIL je prošlog septembra objavio mapu “deset zemalja” za koje se nada da će biti njihova u narednoj deceniji. Walid Shoebat , bivši pripadnik Palestinske oslobodilačke organizacije, koji se bavi izučavanjem islama, sa arapskog je preveo ekspanzionističku kartu koja pokazuje da su Balkan, Španija i Portugalija dugoročni ciljevi ISIL-a. Balkan potpada pod naziv “Orobpa”, Iberijsko poluostrvo se vodi kao “Andalus”.
Izrael, Palestina, Jordan, Liban, Sirija, Sinaj i delovi Arabije su “Sham”. “Irak” čine Irak, delovi Arabije i Kuvajta. U sastavu “Hidžaza” bile bi zemlje Zaliva i veći deo Saudijske Arabije, dok bi Jemen, pod imenom “Jaman”, bio za sebe. Deo kalifata “Kinana” okupio bi Egipat, Sudan i Somaliju. Libija, Tunis, Alžir, Maroko i Mauritanija vode se kao “Magreb”, a veći deo Sahela kao “Habša”.
Direktan tektonski udar
“Kordistan” se spušta ka istoku Irana, dok “Anatol” pokriva zapadni deo Anatolije i ostatak Turske. “Gogaz” su države Kavkaza, uključujući, barem po karti, hrišćanske Jermeniju i Gruziju. “Korasan” bi zauzimao najveće prostranstvo: Iran, Avganistan, Pakistan, Indiju, Nepal, Šri lanku i Bangladeš, potencijalno i Indoneziju. Njemu pripadaju neke od zemalja iz sastava Zajednice nezavisnih država bivšeg SSSR-a: Kazahstan, Kirgistan, Tadžikistan, Turkmenistan i Uzbekistan.
Strahuje se da bi kalifat najbrže mogao da se širi na pravcu prema Avganistanu i Pakistanu, gde neki razmatraju prisajedinjenje ISIL-u. “Čekamo da vidimo da li ispunjavaju zahteve za islamski kalifat. Ukoliko utvrdimo da ih ispunjavaju, sigurni smo da će naše vođstvo saopštiti da im se pridružuje”, citira se avganistanski komandant po imenu Mirvais. “Oni su veliki mudžahedini. Molimo se za njih.”
Bliskom istoku preti direktan tektonski udar, koji može da redefiniše njegov politički pejsaž, a ukoliko promene nastave da idu ovim pravcem, u narednih nekoliko godina možemo ne samo da se suočimo sa regionom kakav nismo poznavali poslednje tri četvrtine veka, već i izvozom terorizma, koji ISIL smatra legitimnim oružjem ostvarivanja svoje patološke vizije sveta. Apokaliptičke pretnje i geopolitički izazovi kalifata mogu da imaju dalekosežne posledice po međunarodni poredak.
Stavovi izraženi u ovom tekstu su autorovi i ne odražavaju nužno uredničku politiku Al Jazeere.
Izvor: Al Jazeera