Ubistvo jordanskog pilota i banalnost zla

Piše: Ibrahim Al-Marashi
Ubistvo Kassasbeha zapravo predstavlja novu dinamiku multinacionalnog nasilja u islamskom svijetu.
Videosnimka, koju je objavila grupa Islamska država Irak i Levant (ISIL) na kojoj je prikazano žrtvovanje zarobljenog jordanskog pilota Moaza al-Kassasbeha, predstavlja preokret u ISIL-ovoj strategiji komuniciranja brutalnosti.
Prije Kassasbehovog pogubljenja, ISIL je provodio strategiju brutalnosti – od prisilnog protjerivanja sirijskih i iračkih grupa koje smatra “heretičkim”, uništavanja njihovih vjerskih objekata, do zarobljavanja njihovih žena.
Kada je ISIL provodio smrtne kazne poput raspeće, odrubljivanje glave i bacanje homoseksualca sa krovova, svaki čin je sam po sebi bio brutalan, ali činjenica da ISIL želi da snima i dokumentira ove događaje, poslužila je kao dvostruka svrha – ohrabrivanje svojih pristaša i teroriziranja javnosti svojih neprijatelja.
Manipuliranje vođama
Prethodna pogubljenja britanskih i američkih građana kreirana su tako da izmanipuliraju lidere SAD-a i Velike Britanije da reaguju i priznaju da uprkos njihovoj naprednoj vojsci koja se bori protiv ISIL-a, grupa ima način da uzvrati udarac.
Nedavno pogubljenje slijedi istu patologiju, pokazujući kako ISIL može manipulirati jordanskim kraljem. Čin žrtvovanja je poslao užasnu i brutalnu poruku osvete protiv muslimanskog državnog poglavara.
U slučaju nedavnog pogubljenja, ISIL je pokazao da ne priznaje mišljenje Hannah Arendt o banalnosti zla, koja smatra da je ubijanje evropskog jevrejskog stanovništva bilo rutinska i sistematizirana procedura nacističke birokratije koja je provodila holokaust.
ISIL pokazuje da njegovo nasilje nije banalno, nego da ono povećava njihova divljaštva, počevši sa odrubljivanjem glava do spaljivanja ljudi. Prema ISIL-ovoj kalkulaciji, čin smaknuća nožem ili mačem kod javnosti ostavlja dojam kao da je to rutinska procedura.
Žrtvovanje u ovom slučaju osmišljeno je da izazove veći šok. Smaknuće pokazuje da je ISIL postao opsjednut planiranjem smaknuća, tražeći nove načine da inspiriše i šokira javnost, posebno jordansku javnost.
Simboličko značenje
Egzekucija jordanskog pilota na ovako brutalan način sadrži tragično simboličko značenje. Ironija pogubljenja jordanskog pilota je da je njega ubilo brutalno nasljeđe čiji je tvorac jedan drugi Jordanac, Ahmad Fadhil Nazzal al-Khalaylah, poznat pod pseudonimom Abu Musab al-Zarqawi.
U periodu nakon rata u Iraku 2003. godine, Al-Zarqawi koji vodi porijeklo iz jordanskog grada Al-Zarqa, osnovao je terorističku grupu koja će se kasnije, nakon više od deset godina, pretvoriti u ISIL.
U drugom ironičnom preokretu, žena koja se nalazila u jordanskom pritvoru i koja je trebala biti puštena u zamjenu za Kassasbeha, Sajida al-Rishawi je Iračanka koja je učestvovala u bombaškom napadu na hotel Amman, u Jordanu u novembru 2005. godine, nakon kojeg su irački teroristi proširili rat na susjedne zemlje Iraka.
Osim tragičnih smrti nevinih civila koji su bili na vjenčanju za vrijeme napada, jedna od žrtvi bio je i Moustapha Akkad, sirijski reditelj poznat po filmovima Noć Vještica i Pod zastavom Muhammeda, filmu o životu poslanika Muhammeda koji je napravljen na arapskom i engleskom jeziku.
Zarqawijeva grupa i njena kasnija inkarnacija uvijek je bila anarhistički kult smrti koji djeluje u ime islama, a ubijanje reditelja koji je u svom životu učinio više za edukaciju javnosti o životu Poslanika samo pokazuje da su ISIL i njegovi prethodnici načinili više štete samom islamskom svijetu nego bilo šta drugo.
Od napada na hotel Amman 2005. godine do nedavnog pogubljenja, analiziranje počinitelja ovih brutalnih činova i njihovih žrtvi pokazuje da je ono što se dešava muslimanski građanski rat koji je nažalost usmrtio brojne nevine nemuslimane, što pokazuje i nedavna smrt japanskog taoca Kenjija Gotoa.
Hronologija događaja
Da ponovimo, Jordanac Zarqawi preselio se iz Jordana u Afganistan pa u Irak 2001. godine. Tamo je osnovao terorističku grupu koja je ubila na hiljade Iračana i te ih poslala u Jordan 2005. godine da ubiju Jordance i istaknutog sirijskog reditelja. Jordanskog pilota, poslanog da se bori protiv multinacionalne terorističke grupe u Siriji i Iraku, ubili su 2015. godine pripadnici te iste grupe koju je osnovao Jordanac.
Ono što je ubilo Kassasbeha nije islam. Ubila ga je nova dinamika globalizacije i multinacionalnog nasilja koje je obuzelo Bliski istok i islamski svijet, a koje je pokrenuo rat u Iraku 2003. godine i sirijski građanski rat 2011. godine.
Dok simpatizeri ISIL-a možda postoje u jordanskom društvu, ovo pogubljenje će najvjerovatnije ojačati jordansku odlučnost u borbi protiv ISIL-a. U osiromašenom jordanskom gradu Maan, podrška ISIL-u je toliko eksplicitna da stanovnici grada otvoreno pokazuju zastavu ISIL-a.
Smrt Kassasbeha najvjerojatnije će očvrsnuti jordansku odlučnost i ukloniti sve javne iskaze podrške za ISIL.
Međutim, Jordan se sada nalazi u kritičnom trenutku. Preoštri odgovor jordanske države prema gradu Maani zbog ubistva Kassasbehe može izazvati suprotan efekat koje će uzrokovati da suosjećanje sa pilotom nestane i da potakne neke građane da se pridruže ISIL-u.
Kako će jordanske sigurnosne snage i država reagovati nakon smrti pilota imat će dugoročne posljedice za njihovu sigurnost. Jordan je objavio pogubljenje Rishawi kao odgovor na smrt Kassasbeha.
Beskonačni ciklusi
Kao što sam napisao kao odgovor na Obamin govor o stanju nacije, nasilje koje je država odobrila a koje predstavlja odgovor na nasilje počinitelja iz drugih država nastavit će proizvoditi beskonačne cikluse nasilja ukoliko se ono ne poveže sa rješavanjem pitanja nezaposlenosti, poniženja, nedostatkom upravljanja, koja zapravo uzrokuju terorizam.
Kao neko ko nije Jordanac, bilo bi mi lakše da napišem da Rishawi nije trebala biti pogubljena. Ali kao Amerikanac iračkog porijekla, koji je svjedočio kako ljudi poput Rishawi uništavaju moj rodni Irak, razumijem želju za osvetom.
Međutim, njeno pogubljenje podiže etičku dilemu – da li je jordanska država trebala odgovoriti na nasilje terorista ISIL-a.
Stavovi izraženi u ovom tekstu su autorovi i ne odražavaju nužno uredničku politiku Al Jazeere.
Izvor: Al Jazeera