Rat s Iranom: Fokusiranje na završnicu

Piše: Robert Greiner
Priča o ratu je u zraku. U Sjedinjenim Državama, jedva da možete uzeti novine ili časopis, ili poslušati političku emisiju a da ne naiđete na spekulacije o neprijateljstvu s Iranom. Konzervativna desnica prilično naginje konfliktu, a čak i strane koje inače nisu povezane s njom – na pamet pada Washington Post – samo su korak ili dva iza u traženju jasnih “crvenih linija” za otpočinjanje napada.
Pristalice ljevice poznate su po svojoj pasivnosti. Oni jadikuju o zastrašujućim rizicima i slaboj potencijalnoj koristi od udara na iranska nuklearna postrojenja, ali im nedostaje moralnog uvjerenja da bi dali ikakav snažan protuargument.
Srednji stav administracije
Najistaknutija među ovim potonjim je i sama Obamina administracija. Očigledno ne želi rat s Iranom, i očigledno plašeći se šta bi Izraelci mogli uraditi, ne može to i reći, kako ne bi naštetila sebi politički. I tako zauzima naizgled siguran srednji stav, u šifriranom jeziku, da su “sve opcije na stolu”, dok se nada protiv nade da će sve strožije sankcije i slabo prikrivena prijetnja konvencionalnog vojnog udara navesti Iran da promijeni pravac, prije nego Izrael djeluje.
Poslije napada na Ambasadu Izraela u Indiji
Stoga, novi politički aranžman u regionu dizajniran za ostvarivanje strateškog balansa, bez pribjegavanja nuklearnom oružju, i sticanje šire regionalne podrške trebat će uključivati čvrstog političkog upravitelja za nesputano korištenje jednostranih vojnih sredstava od strane SAD-a, uzajamna obećanja protiv unutrašnjeg miješanja i subverzije s ciljem umirivanja arapskih strahovanja od perzijske dominacije; kao i sveobuhvatni regionalni režim za denuklearizaciju – koji bi neminovno uključio Izrael.
Sve ovo se sada može činiti neizvedivim ili neprijatnim. No, svijet će izgledati drugačije nakon oružanog sukoba u Zaljevu a ono što se nekada činilo nezamislivim moglo bi lako postati imperativ. Stoga, ako su Izrael i SAD, prvi aktivno a potonji pasivno, spremni razmišljati o oružanom sukobu sa Iranom s ciljem suprotstavljanja njegovim nuklearnim namjerama, morat će sada dobro pripremiti za eventualne političke promjene koje će takav plan nužno sadržavati, te razmisliti , dok još ima vremena, da li će moći živjeti s njima.
Stavovi izraženi u ovom članku su autorovi i nužno ne predstavljaju uredničku politiku Al Jazeere.
Izvor: Al Jazeera