Ukrajina zadala težak udarac ruskom bombarderu ‘Tu-95 Bear’

Gubitak bilo kojeg Tu-95 osjetit će rusko ratno zrakoplovstvo s obzirom na njegovu već ograničenu flotu.

Moskovski strateški bombarder Tu-95 s turbopropelerskim motorom vuče porijeklo iz Hladnog rata (Elizaveta Becker / ullstein bild via Getty Images)

Analitičari nastavljaju proučavati snimke snimljene tokom nedavno pokrenute ukrajinske operacije “Paukova mreža” u Rusiji kako bi utvrdili gubitke aviona, piše Maya Carlin u autorskom tekstu za The National Interest.

Nakon najveće operacije bespilotnih letjelica (UAV) u Kijevu usred tekuće invazije do danas, dokumentirani su brojevi gubitaka aviona u rasponu od nekoliko do desetaka.

Iako ukupan broj ostaje nepotvrđen, objavljene slike i kratki videozapisi prikazuju uništenje u pet baza koje je Ukrajina ciljala u svojim neviđenim tajnim napadima dronovima početkom juna.

Početni izvještaji ukazuju na to da je niz ruskih bombardera, uključujući nadzvučni bombarder srednjeg dometa Tu-22M3 Backfire-C, turbopropni bombarder dugog dometa Tu-95MS Bear-H, nadzvučni bombarder dugog dometa Tu-160 Blackjack i zračnu platformu za rano upozoravanje i upravljanje A-50 Mainstay, možda pogođen napadima.

Satelitske snimke koje je nedavno pregledao The War Zone pokazuju da je više bombardera Tu-95 postavljenih u zračnoj bazi Belaya oštećeno ili potpuno uništeno.

Šta je bombarder Tu-95 ‘Medvjed’

Moskovski strateški bombarder Tu-95 s turbopropelerskim motorom vuče porijeklo iz Hladnog rata. NATO ga je označio kao “Medvjed”, a avion je dizajnirao Tupoljev, prvi put se vinuo u nebo početkom 1950-ih, neposredno prije nego što je ušao u službu sovjetskog ratnog zrakoplovstva dugog dometa. Konfiguracija turbopropelernog motora Tu-95 omogućila je avionu da leti preko 13.000 kilometara, što bi “Medvjeda” učinilo učinkovitom prijetnjom kao strateškog bombardera ako bi se koristio protiv Sjedinjenih Američkih Država.

Nikita Hruščov najavio je 1961. godine da Sovjeti planiraju detonirati najmoćniju nuklearnu bombu na svijetu iz aviona Tu-95. Modificirana varijanta Medvjeda opremljena je novim mehanizmima koji joj omogućuju uspješno ispuštanje Car bombe, što je poznato i po oznaci AN602.

Tokom posljednjih pola stoljeća, nekoliko nadogradnji uključeno je u rusku flotu Bear kako bi strateški bombarderi ostali relevantni u modernoj klimi prijetnji. Kako detaljno navodi Airforce Technology, „radio relejni avioni Bear J opremljeni su VLF komunikacijskim setovima s VLF ventralnom antenom ispod centralnog trupa. Radom satelitske komunikacije instaliran je odmah iza kupole pilotske palube. Avioni održavaju komunikaciju između podmornica Sjeverne i Pacifičke flote i ruskih komandnih stanica.“

Udar na rusku flotu

Proizvodnja bombardera Tu-95 Bear prekinuta je početkom 1990-ih nakon raspada Sovjetskog Saveza. Iako Moskva leti drugom vrstom strateškog bombardera sposobnog za nuklearno oružje, gubitak bilo kojeg Tu-95 osjetit će rusko ratno zrakoplovstvo s obzirom na njegovu već malu flotu.

Ishod ukrajinske operacije Paukova mreža mogao bi biti najveći udarac koji je Rusija pretrpjela svojoj zračnoj floti od početka rata prije više od tri godine.

Pozivajući se na američke i evropske sigurnosne dužnosnike, The New York Times objavio je da je 20 aviona samo u Belaji i Olenji pogođeno u baražnoj vatri bespilotnih letjelica. Iako opseg štete nanesene tim bombarderima nije potvrđen, slike oštećenih aviona koje kruže društvenim mrežama ukazuju na to da je operacija bila izuzetno uspješna.

Izvor: The National Interest

Reklama