Rusija na Ukrajinu lansirala rekordnih 479 dronova i raketa

Veliki ruski napadi na Ukrajinu nastavljaju se uprkos interesu Kremlja za nastavak mirovnih pregovora.

Stanovnik stoji na mjestu ruskog zračnog napada, u Zaporožju, Ukrajina, 9. juna 2025. [REUTERS/Stringer]
Stanovnik stoji na mjestu ruskog zračnog napada, u Zaporožju, Ukrajina, 9. juna 2025. [REUTERS/Stringer]

Kako navode iz ukrajinskih zračnih snaga, Rusija je lansirala skoro 500 bespilotnih letjelica i projektila na Ukrajinu, u najvećem noćnom udaru dronovima u trogodišnjem ratu.

Zračne snage su u ponedjeljak saopćile kako su oborile 460 dronova, kao i 19 raketa lansiranih tokom noći.

Rusija nastavlja pojačavati napade dronovima i raketama na Ukrajinu, uprkos tome što je, pod pritiskom predsjednika Sjedinjenih Američkih Država Donalda Trumpa, objavila kako je zainteresirana za nastavak mirovnih pregovora.

Rekordno lansiranje projektila zabilježeno je neposredno pred početak razmjene zarobljenih dogovorene na nedavnim pregovorima dvije strane.

Uništeni ruski bombarderi

Od stotina projektila ispaljenih na brojne ciljeve, samo je deset stiglo na odredište, tvrde kijevski zvaničnici, dodavši kako je jedna osoba ranjena.

Eskalacija zračnih napada Rusije popraćena je obnovljenim napadom na istočnim i sjeveroistočnim dijelovima otprilike 1.000 km duge linije fronta u okupiranim dijelovima Ukrajine.

Napad je uslijedio poslije neočekivanog ukrajinskog napada dronovima kada je oštećen veliki broj ruskih bombardera u zračnim bazama daleko od linije fronta hiljadama kilometara, što je sramotna situacija za Kremlj i, kako navode iz Kijeva, važan udarac Rusiji.

Rusko Ministarstvo odbrane saopćilo je kako je jedna od meta posljednjeg napada bila zračna baza Dubno u ukrajinskoj regiji Rivne, u kojoj se nalaze taktički avioni. Gradonačelnik zapadnog grada Rivne Oleksandr Tretjak rekao je da je noćni udar dronovima bio “najveći napad” na njegovu regiju od početka rata.

Razmjena zarobljenika

Kasno u nedjelju, ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski priznao je kako je u nekim područjima gdje je u toku ruska ofanziva “situacija vrlo teška”. Međutim, nije pružio nikakve detalje.

Ukrajina ima manjak vojnika na prvoj liniji fronta protiv većeg neprijatelja i treba dodatnu vojnu podršku zapadnih partnera, posebno u sferi protivzračne odbrane. Međutim, neizvjesnost oko američke politike dovela je do sumnji u to na koliko pomoći Kijev može računati.

Dva nedavna kruga direktnih mirovnih pregovora između ruske i ukrajinske delegacije u Istanbulu nisu donijela nikakav napredak osim obećanja o razmjeni hiljada zarobljenika, uključujući mrtve i teško ranjene vojnike.

Otkad je prošle sedmice postignut sporazum, za koji se vjeruje da se odnosi na razmjenu približno 1.200 zarobljenika sa svake strane, dvije strane se međusobno optužuju za neispunjavanje obaveza.

Međutim, prva grupa ratnih zarobljenika repatrirana je u ponedjeljak poslijepodne.

„Današnja razmjena je započela. Bit će provedena u nekoliko faza u nadolazećim danima“, objavio je Zelenski na aplikaciji Telegram. „Među onima koje sada vraćamo su ranjeni, teško ranjeni i oni mlađi od 25 godina“, dodao je.

Rusko Ministarstvo odbrane također je saopćilo da je prva razmjena provedena. Nije rečeno koliko je zarobljenika razmijenjeno, ali je napomenuto da se brojke na svakoj strani podudaraju.

Rusko Ministarstvo odbrane u ponedjeljak je saopćilo da su njegove snage tokom noći oborile 49 ukrajinskih dronova iznad sedam ruskih regija.

Izvor: Agencije, Al Jazeera

Reklama