Rusiji će trebati godine da nadomjesti gubitke nastale operacijom “Paukova mreža”
Neki stručnjaci procjenjuju da je Rusija izgubila oko deset posto flote, kad se uzme u obzir ukrajinski napad za vikend i gubitak nekoliko aviona ranije tokom rata.

Rusiji će trebati godine da nadomjesti svoje nuklearne bombardere pogođene prošlog vikenda u ukrajinskom napadu dronovima, prema riječima zapadnih vojnih vazduhoplovnih stručnjaka, čime će se usporiti program modernizacije koji ionako već kasni.
Prema satelitskim snimcima pogođenih područja u Sibiru i na Arktiku, nekoliko je potpuno izgorjelih letjelica, ali postoje suprotstavljene verzije o tome koliko je zaista bombardera uništeno ili oštećeno.
Nastavite čitati
list of 4 itemsKineski ratni avioni progonili japanske iznad Tihog okeana
Kineski nepoznati mineral prijeti zapadnim vojskama
Ukrajina zadala težak udarac ruskom bombarderu ‘Tu-95 Bear’
Sjedinjene Američke Države procjenjuju da je pogođeno oko 20 ratnih aviona, od kojih je 10 uništeno, rekla su Reutersu dva američka dužnosnika. To je otprilike polovica procjene ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog.
Rusi poriču uništene avione
Ruska vlada u četvrtak je porekla da ima uništenih aviona te da će šteta biti popravljena, no ruski vojni blogeri govorili su o gubitku ili ozbiljnoj šteti desetak ratnih aviona, optužujući vojne zapovjednike za nemar.

Napadi, pripremani 18 mjeseci u sklopu ukrajinske obavještajne operacije “Paukova mreža” i izvedeni dronovima koji su bili prokrijumčareni u kamionima u blizini baza, nanijeli su snažnu simboličku štetu zemlji, koja je tokom rata svijet redovito podsjećala na svoju nuklearnu moć.
U stvarnosti, stručnjaci kažu, ovo neće ozbiljno utjecati na ruske napadačke nuklearne sposobnosti, uveliko sadržane od kopnenih i podmorskih projektila.
Međutim, pogođeni su bombarderi Tu‑95MS Bear‑H i Tu‑22M3 Backfire, koji su dio flote avijacije dugog dometa koja je korištena tokom rata za gađanje ukrajinskih gradova, odbrambenih postrojenja, vojnih baza, energetske infrastrukture i drugih ciljeva, rekao je Justin Bronk iz londonskog think‑tanka RUSI.
Gubitak 10 posto flote
Bronk kaže da je na početku invazije na Ukrajinu 2022. godine Rusija raspolagala flotom od 50 do 60 bombardera Bear-Hs i oko 60 bombardera Backfire, uz dvadesetak modernizovanih nuklearnih bombardera Tu-160M Blackjack.
Procijenio je da je Rusija izgubila oko 10 posto flote, kad se uzme u obzir ukrajinski napad za vikend i gubitak nekoliko aviona ranije tokom rata.
“Ovi gubici će prouzročiti veliki pritisak na ruske snage koje već operišu maksimalnim kapacitetom”, rekao je Bronk Reutersu.
Kašnjenje projekta
Zamjena aviona bit će izazovna. I Bear i Backfire su avioni dizajnirani u sovjetskoj eri, te su izvan proizvodnje već decenijama, rekao je Douglas Barrie, stručnjak za vazduhoplovstvo Međunarodnog instituta za strateške studije u Londonu, iako su postojeći avioni modernizovani tokom posljednjih godina.
Barrie kaže da je proizvodnja sličnih aviona malo vjerovatna te da nije jasno ima li Rusija iskoristivih rezervnih dijelova.
Zapadnim sankcijama protiv Rusije ograničen je uvoz komponenti poput mikroprocesora koji su ključni u sistemima avijacije, iako je Moskva dosad bila uveliko uspješnija u pronalasku alternativnih izvora, dodaje Barrie.

Rusija modernizuje svoju flotu Blackjack bombardera, a Putin je prošle sedmice poslao Zapadu signal time što se ukrcao na 30-minutni let u takvoj letjelici, proglasivši je spremnom za upotrebu.
Napredak puževim koracima
No, proizvodnja novih Blackjack zrakoplova je spora. Prema jednom ruskom vojnom blogeru proizvede ih se tek četiri godišnje, a zapadni stručnjaci kažu da napredak u razvoju sljedeće generacije ruskih PAK DA bombardera također ide puževim koracima.
Federacija američkih naučnika (FAS) kaže da je Rusija 2013. potpisala ugovor o proizvodnji aviona PAK DA, ali ruski mediji navode da probni letovi neće početi prije 2026., uz prvu proizvodnju tek u 2027.

Iako bi bilo logično da Rusija ubrza planove proizvodnje svojih PAK Da, možda nema te sposobnosti, kaže Hans Kristensen, direktor Projekta nuklearnih informacija na FAS-u. On tvrdi da se Rusija suočava s kašnjenjem zbog drugih velikih odbrambenih projekata koji uključuju nove interkontinentalne balističke projektile Sarmat.
Bronk iz think tanka RUSI također je skeptičan o sposobnosti Moskve da ubrza proizvodnju bombardera iduće generacije.
“Rusija će teško ostvariti svoj PAK DA program u nadolazećih pet godina, a kamoli ga ubrzati, zbog budžetskih manjaka i ograničenja glede materijala i tehnologije zbog sankcija”, rekao je.