Vučić: Jedini u Evropi trgujem municijom s Izraelom

Srbijanski izvoz oružja u Izrael dostigao je 42,3 miliona eura u 2024. godini, prema zajedničkom izvještaju Balkan Insighta i Haaretza, što je 30 puta više nego prethodne godine.

Vučić je rekao da će Srbija uvijek gajiti dobre odnose sa Izraelom (Baz Ratner / Reuters)

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić se pohvalio da je Srbija jedina zemlja u Evropi koja trguje vojnom municijom sa Izraelom u intervju za The Jerusalem Post.

Vučić je naglasio da je nakon 7. oktobra 2023, kada je su palestinske oružane grupe predvođene Hamasom izvele upad u Izrael nakon čega je Izrael pokrenuo rat protiv Pojasa Gaze, u roku od 24 sata primio poruku od izraelskog predsjednika Isaaca Herzoga te da je za četiri dana Srbija bila spremna za reakciju, prenio je portal Klix.

Od tada su se odbrambene veze između Beograda i Tel Aviva ubrzano produbile, a srbijanski izvoz oružja u Izrael dostigao je 42,3 miliona eura u 2024. godini, prema zajedničkom izvještaju Balkan Insighta i Haaretza (na osnovu carinskih podataka), što je 30 puta više nego prethodne godine.

Srbija je postala ključna karika u izraelskom odbrambenom lancu snabdijevanja, dodaje se.

“Ja sam danas jedini u Evropi koji trguje vojnom municijom s Izraelom”, izjavio je Vučić. “I zato me često kritikuju kolege”.

Nepravilnosti s oružjem

Srbijanski istraživački portal KRIK i njemački list Bild optužili su Vučića za nepravilnosti u poslovima s oružjem, a predsjednik Srbije je odbacio te napade.

“U Srbiji će situacija uvek ostati ista. Uvek ćemo ceniti, poštovati i voleti jevrejski narod i Izrael. To zaista mislim, to zaista osećam”.

Osim vojne saradnje, trgovinska i investicijska povezanost između Srbije i Izraela dostigla je dosad nezabilježene nivoe, prenosi Klix. Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, izvoz iz Srbije u Izrael porastao je za 196,2 posto samo u prva dva mjeseca 2025. godine. Ukupna trgovinska razmjena u 2024. godini iznosila je rekordnih 199,2 miliona dolara – izvoz iz Srbije povećan je za 75,2 posto, a uvoz za 40,9 posto.

U posljednje četiri godine, trgovina se utrostručila, pozicionirajući Izrael kao glavno izvozno tržište Srbije na Bliskom istoku i četvrto van Evrope – uprkos tome što ne postoji sporazum o slobodnoj trgovini, koji su predsjednici Herzog i Vučić najavili tokom Herzogove posjete Beogradu 2024.

Srpski izvoz u Izrael obuhvata širok spektar: od automobilskih dijelova, gasnih turbina i mašina, do poljoprivrednih proizvoda i hemijskih finalnih proizvoda. Izrael uvozi u Srbiju visokotehnološke proizvode, medicinsku i optičku opremu, dijelove za avione i tropsko voće.

Turističke veze također jačaju – broj izraelskih turista u Srbiji porastao je za 73 posto početkom 2025, dok su noćenja porasla za 86,5 posto.

Glasanje o Srebrenici

Izraelske investicije u Srbiji uključuju ključne sektore poput obnovljivih izvora energije, nekretnina i visoke tehnologije. Među značajnim projektima su vjetroparkovi kompanije Enlight Energy u Kovačici i Pupinu, solarni park Nofar Energy u Adi vrijedan 25 miliona eura, te veliki razvojni projekti kompanija AFI Europe i BIG tržni centri u Beogradu.

Također, postoji saradnja u biotehnologiji i cyber bezbjednosti, koje obje zemlje smatraju strateški važnim, dodaje se.

Izraelsko suzdržavanje prilikom glasanja o rezoluciji Generalne skupštine UN-a iz 2024. godine, kojom se 11. juli proglašava Međunarodnim danom sjećanja na genocid u Srebrenici, nije prošlo nezapaženo kod Aleksandra Vučića.

“Kada smo se suočili s rezolucijom o Srebrenici u UN-u, pokazali smo da smo u stanju okupiti većinu zemalja protiv čak i velikih sila. Međutim, to je bila vrlo teška tema za nas”, objasnio je.

“Privukli su mnoge islamske zemlje zbog pitanja Srebrenice. Bili smo veoma zahvalni Izraelu što nije glasao za tu rezoluciju. Mislim da je to bilo važno za Izrael i za jevrejski narod, jer bi sledeći put takva rezolucija mogla biti usmerena prema vama [Izraelu], a Srbija tada neće glasati za”, rekao je Vučić za The Jerusalem Post.

Izvor: Agencije

Reklama