Danska neće popustiti pred neprihvatljivim pritiskom SAD-a
Danska premijerka Mette Frederiksen je kazala da su Grenland i Danska proteklih mjeseci izložene neprihvatljivom pritisku od svog najbližeg saveznika.

Danska premijerka Mette Frederiksen izjavila je da njena zemlja neće popustiti pred “neprihvatljivim pritiskom” Sjedinjenih Američkih Država koje žele da kontroliraju poluautonomnu dansku teritoriju Grenland, upozorivši da je dovedeno u pitanje pravo stanovnika tog otoka na samoopredjeljenje.
“Svjetski poredak koji smo generacijama gradili suočen je sa izazovima kao nikada do sada”, rekla je u govoru povodom Nacionalnog dana Danske, prenio je Reuters.
Nastavite čitati
list of 4 itemsHegseth o zauzimanju Grenlanda i Paname: Moramo biti spremni za sve
SAD će moći osnivati baze i stacionirati vojsku na tlu Danske
Zašto Trump ne odustaje od Grenlanda? | Al Jazeera Svijet
Predsjednik SAD-a Donald Trump ranije je izjavio da želi da SAD preuzme ovaj strateški lociran arktički otok bogat mineralima iz razloga nacionalne i međunarodne sigurnosti, pri tom ne isključujući upotrebu sile za postizanje tog cilja, podsjetila je agencija, prenosi Tanjug.
Frederiksen je dodala da su Grenland i Danska proteklih mjeseci izložene neprihvatljivom pritisku od svog najbližeg saveznika.
Pritisak SAD-a
Američki potpredsjednik JD Vance je u martu tokom posjete Grenlandu optužio članicu NATO-a Dansku da ne čini dovoljno za sigurnost tog otoka i sugerirao da bi ga Sjedinjene Američke Države bolje štitile.
Njegova posjeta uslijedila je poslije izborne pobjede Demokratske partije Grenlanda koja se zalaže za to da otok polako i postepeno stekne nezavisnost, umjesto da to uradi kroz ubrzan proces, kako predlažu neki drugi, navodi Reuters.
Lideri Danske i Grenlanda ostaju pri stavu da samo stanovnici tog otoka mogu da odlučuju o njegovoj budućnosti.
Premijerka Danske je dodala da su dovedeni u pitanje suštinski principi transatlantskog partnerstva kao što su nacionalni suverenitet i poštovanje granica, ali je istakla da se njena zemlja neće poviti pred pritiskom SAD-a.
Na osnovu sporazuma SAD-a i Danske iz 1951, SAD ima pravo da na Grenlandu formira vojne baze sve dok su vlasti otoka i Kopenhagen obavješteni o tome.