Costa sugerisao da će EU kazniti Izrael zbog rata u Gazi

Široka koalicija od 17 zemalja članica EU, predvođena Holandijom, insistirala je na reviziji odnosa, koja će biti predstavljena na sastanku ministara spoljnih poslova 23. juna.

Situacija u Gazi je potpuno neprihvatljiva, rekao je Costa (Ognen Teofilovski / Reuters)

Predsjednik Evropskog vijeća Antonio Costa rekao je da “nije teško predvidjeti” kakav će zaključak donijeti diplomatska misija Evropske unije u istrazi o tome da li Izrael krši međunarodno pravo u Pojasu Gaze, što bi moglo da utiče na Sporazum o saradnji Brisela i Tel Aviva, javlja Tanjug.

“Situacija u Gazi je, naravno, potpuno neprihvatljiva. Diplomatska služba EU trenutno procjenjuje da li Izrael ispunjava svoje obaveze prema međunarodnom pravu. No, gledajući vaše televizije i čitajući vaše novine, mislim da nije teško predvidjeti kakav će zaključak doći”, rekao je Costa novinarima.

Evropska služba za spoljne poslove (EEAS) je zadužena da ispita Sporazum o saradnji EU sa Izraelom, koji proglašava poštovanje ljudskih prava i demokratskih principa “bitnim elementom” koji je temelj saradnje između Brisela i Tel Aviva.

Široka koalicija od 17 zemalja članica EU, predvođena Holandijom, insistirala je na reviziji odnosa, koja će biti predstavljena na sastanku ministara spoljnih poslova 23. juna.

Kritikovana razaranja u Gazi

Četvero neimenovanih diplomata rekli su za Politico da raste pritisak na Evropsku komisiju da iznese prijedloge koji bi umanjili obim odnosa u oblastima poput trgovine ako se utvrdi da je Izrael prekršio te odredbe.

Tradicionalni saveznici vlade izraelskog premijera Benjamina Netanyahua, poput njemačkog kancelara Friedricha Merza, posljednjih sedmica su kritikovali razmjere razaranja u Gazi i širenje ilegalnih jevrejskih naselja na okupiranoj Zapadnoj obali.

“Raspoloženje se mijenja u vezi sa odgovorom EU na situaciju u Gazi. Stavovi se očigledno mijenjaju i to stvara dinamiku gdje bi moglo biti više mogućnosti za preduzimanje akcije”, rekao je jedan diplomata.

Iako bi poništavanje Sporazuma o saradnji zahtijevalo jednoglasnu podršku svih 27 članica i naišlo bi na otpor zemalja poput Mađarske i Češke, zvaničnici razmatraju alternativne poteze koji bi mogli da utiču na dijelove pakta, a za koje bi bila potrebna samo kvalifikovana većina, dodaje briselski portal.

Izvor: Agencije

Reklama