Njemačkoj treba do 60.000 novih vojnika

Njemačka nastoji prilagoditi svoj vojni raspored kao odgovor na planove NATO-a za kolektivnu odbranu.

VILNIUS, LITHUANIA - MAY 22: Soldiers of the German 45th Armoured Brigade (Panzerbrigade 45) of the Bundeswehr at a ceremonial roll-call on May 22, 2025 in Vilnius, Lithuania. Germany, which leads a multi-national NATO task force in Lithuania, is in the process of deploying a 5,000-strong brigade to Lithuania on a permanent basis. NATO is strengthening its eastern flank as a deterrence to what it sees as an aggressive Russia. (Photo by Paulius Peleckis/Getty Images)
Njemački vojnici iz 45. oklopne brigade (Panzerbrigade 45) na svečanoj prozivci 22. maja 2025. u Vilniusu, Litvanija (Paulius Peleckis/Getty Images)

Njemačkoj vojsci (Bundeswehr) trebat će 50.000 do 60.000 dodatnih vojnika kako bi ispunila odbrambene zahtjeve Sjevernoatlantske alijanse (NATO) zbog rastuće prijetnje Rusije, rekao je u četvrtak ministar odbrane ove države Boris Pistorius, prenosi Deutsche Welle.

Njemačka nastoji prilagoditi svoj vojni raspored kao odgovor na planove NATO-a za kolektivnu odbranu, dok Alijansa nastavlja jačati svoj istočni bok nakon ruske invazije na Ukrajinu koja je ušla u četvrtu godinu.

“Pretpostavljamo, ali ovo je samo gruba procjena da bude jasno, kako nam treba 50.000 do 60.000 vojnika više u stalnim oružanim snagama nego što ih imamo danas”, rekao je Pistorius na sastanku NATO-a u Briselu.

Pravila regrutiranja

Ministar odbrane Pistorius, koji je u novoj Vladi nastavio svoj rad iz sastava kabineta bivšeg kancelara Olafa Scholza, predvodi ideju o izgradnji oružanih snaga prve evropske ekonomije.

Deutsche Welle podsjeća kako je Merz iz konzervativne Kršćansko-demokratske unije preuzeo dužnost kancelara prošlog mjeseca, ali je odlučio zadržati cijenjenog Pistoriusa na mjestu ministra odbrane. Pistorius promovira model koji se oslanja na dobrovoljnu službu, a koji također omogućuje državi da po potrebi uvede obavezni vojni rok.

Prema tim uvjetima, kako navodi DW, svim 18-godišnjacima poslao bi se upitnik o njihovom interesu za vojsku i fizičkom stanju. Dok bi svi mladići bili obavezni vratiti upitnik, za žene bi to bilo dobrovoljno.

Određeni broj njih bi zatim bio pozvan da učestvuje u procesu selekcije, neki bi bili regrutirani na početni period od šest mjeseci, sa mogućnošću produženja.

Njemačka je imala regrutaciju mladića do 2011. godine, kada je pravilo ukinuto.

Izvor: Agencije

Reklama