Pritisak na saveznike da više ulažu u odbranu kako bi Trump ostao uz NATO
Generalni sekretar NATO-a Mark Rutte vodi kampanju za veće izdatke članica kako bi zadržao američkog predsjednika Donalda Trumpa u savezu.

Velika Britanija će biti primorana da potpiše da će povećati odbrambene izdatke na 3,5 posto BDP-a do 2035. godine na ovogodišnjem samitu NATO-a, u okviru kampanje generalno sekretara Alijanse Marka Ruttea da zadrži američkog predsjednika Donalda Trumpa u savezu, rekli su u utorak izvori iz britanskog Ministarstva odbrane.
Jedan od izvora rekao je za Guardian da će Britanija “bez sumnje” potpisati prijedlog Ruttea da se povećaju odbrambeni izdaci saveznika, što bi predstavljalo povećanje od gotovo 30 milijardi funti (35,67 milijardi eura) u odnosu na plan laburističke vlade, prenosi Tanjug.
Nastavite čitati
list of 4 itemsVelika Britanija širi flotu nuklearnih podmornica i prelazi na ‘borbenu gotovost’
London predao Mauricijusu otočje Chagos, vojnu bazu uzeo u zakup
Mogu li Evropa i Turska vojno sarađivati
Izvori su rekli da su bili iznenađeni time što se britanski premijer Keir Starmer obavezao u vezi troškova na pokretanju strateškog pregleda odbrane u ponedjeljak, kada je odbio da odredi tačan datum kada će se budžeti povećati na tri posto BDP.
Starmer je pristao da poveća odbrambene izdatke sa sadašnjih 2,33 posto BDP-a na 2,5 posto do 2027. godine i na tri posto u sljedećem parlamentu.
Izdvajanje za odbranu
Starmer je u ponedjeljak u intervjuu za BBC rekao da neće pristati na “performativnu fantastičnu politiku” i “izmišljanje datuma” o tome kada će Velika Britanija ispuniti cilj od tri posto, iako je poziv NATO-a za veći broj.
“Postoje diskusije o tome kakav bi trebalo da bude doprinos konferenciji NATO-a za dvije ili tri sedmice, kao dio šireg razgovora o tome kakva vrsta NATO-a će biti sposobna da bude podjednako efikasna u budućnosti”, rekao je Starmer za Sky News.
Guardian navodi da bi značajno povećanje vojnih izdataka moralo da se finansira uštedama iz drugih državnih budžeta ili višim porezima, a Starmer je u ponedjeljak odbio da isključi dalja smanjenja budžeta za stranu pomoć, ali se predviđa da će to predstavljati samo 0,3 posto BDP do 2027. godine, što znači da će dodatna sredstva morati da dođu iz drugih izvora.
Ubrzo nakon ponovnog izbora prošlog novembra, Trump je zahtijevao da članice NATO-a povećaju vojne izdatke na pet posto BDP-a, što trenutno ne dostižu ni Sjedinjene Američke Države, koje izdvajaju 3,4 posto BDP za odbranu.
Rutteov prijedlog omogućava “široko tumačenje” dodatnih 1,5 posto izdataka, što može da uključi praktično sve što je vezano za vojsku, kao što je komercijalna transportna infrastruktura, dodaje britanski list.