Azerbejdžan, ‘tihi posrednik’ između Turske i Izraela

Baku je bio domaćin više od tri kruga razgovora između Turske i Izraela koji djeluju u Siriji kako bi smanjili ono što smatraju sigurnosnim prijetnjama.

Sirija je razorena višegodišnjim građanskim ratom, ali i djelovanjima susjednih država (Reuters/ Khalil Ashawi)
Sirija je razorena višegodišnjim građanskim ratom, ali i djelovanjima susjednih država (Khalil Ashawi / Reuters)

Sa rastućim utjecajem nakon ponovnog zauzimanja regije Nagorno-Karabah od armenskih separatista 2023. godine, Azerbejdžan koristi svoje bliske veze s Izraelom i Turskom kako bi smirio napetosti između regionalnih neprijatelja u Siriji, piše agencija AFP.

Vodeći azerbejdžanski savjetnik za vanjsku politiku Hikmet Hadžijev potvrdio je kako je Baku bio domaćin više od tri kruga razgovora između Turske i Izraela, koji djeluju u Siriji kako bi smanjili ono što smatraju sigurnosnim prijetnjama.

“Azerbejdžan ulaže diplomatske napore za postizanje sporazuma”, rekao je Hadžijev turskim novinarima u Bakuu tokom posjete koju je organiziralo Globalno vijeće za novinarstvo sa sjedištem u Istanbulu.

“I Turska i Izrael nam vjeruju.”

Sjever Sirije prijetnja Ankari

Nakon što je pobunjenički pokret HTS svrgnuo sirijskog predsjednika Bashara al-Assada, a uz odobrenje Turske, javile su se sigurnosne zabrinutosti u Izraelu. Od tada je izveo stotine udara duboko u Siriji, posljednji u petak, kako bi navodno spriječio da napredno oružje padne u ruke novih sirijskih vlasti koje smatra prijetnjom.

Izrael je optužio Ankaru da želi Siriju pretvoriti u turski protektorat, što izaziva strah od sukoba. Kao bliski saveznik i strateški partner Turske, Azerbejdžan se dosljedno slaže sa stavovima Ankare o ključnim međunarodnim pitanjima, uključujući sirijsko pitanje.

No, također ima dobre odnose s Izraelom – koji je vrlo ovisan o azerbejdžanskoj nafti i glavni je dobavljač oružja Bakuu. A sada Baku, koji je uspostavio kontakte s novim sirijskim vladarima, vodi tihu diplomatiju olakšavajući tehničke razgovore između Turske i Izraela.

“Uspješni smo ako se dvije strane dogovore o zajedničkom modelu koji poštuje međusobne zabrinutosti”, rekao je za AFP Farid Šafijev, predsjednik Centra za analizu međunarodnih odnosa sa sjedištem u Bakuu. “Sirija, a posebno njeni sjeverni dijelovi, predstavljaju sigurnosnu zabrinutost za Tursku zbog prisutnosti naoružanih grupa, posebno kurdskih boraca”, dodao je.

Turska želi kontrolirati sjevernu Siriju, ali i “imati jaču prisutnost” oko zračnih baza Palmira i T4 kako bi osigurala sigurnost oko Damaska, istakao je.

Isporuke nafte Izraelu

Veze između Turske i Izraela narušene su izraelskim ratom u Gazi, a Ankara insistira da su razgovori samo tehničke prirode.

“Sve dok rat u Gazi traje, Turska neće normalizirati odnose s Izraelom”, rekao je za AFP visoki turski zvaničnik pod uvjetom anonimnosti.

Turska je obustavila trgovinu s Izraelom zbog rata u Gazi. No, neki turski opozicionari kritizirali su Ankaru, tvrdeći da se trgovina nastavila, posebno isporuke nafte putem naftovoda Baku – Tbilisi – Ceyhan koji dovodi azerbejdžansku naftu do južne luke Ceyhan odakle se otprema u Izrael.

Tursko Ministarstvo energetike odbacilo je tvrdnje kao “potpuno neutemeljene”.

Azerbajdžanski zvaničnik Hadžijev kaže kako je Baku dobio vrijednu podršku Izraela tokom sukoba u Karabahu, ali se čini da nerado komentira pitanje nafte, piše AFP.

“Kupovali smo oružje od Izraela tokom rata, platili smo ga (i) Izrael nam je pružio diplomatsku podršku… Azerbejdžanska nafta dolazi u Ceyhan, ali nakon što se utovari na brodove koji plove otvorenim morem, ne možete kontrolirati njeno konačno odredište“, rekao je on. „To su pravila svjetskog tržišta nafte.“

Strateška uloga

U olakšavanju dijaloga između Turske i Izraela o Siriji, Azerbejdžan igra „stratešku ulogu“, rekao je Zaur Mamadov, predsjednik Kluba politologa Bakua.

„(To) odražava rastući utjecaj Azerbejdžana kao posrednika… među regionalnim akterima“, dodao je.

Azerbejdžan je vodio dva rata sa Armenijom za kontrolu nad spornom regijom Karabah – jedan 1990-ih i drugi 2020. – prije nego što je uspio zauzeti cijelo područje u 24-satnoj ofanzivi septembra 2023. Baku sada pokušava normalizirati odnose s Erevanom – što bi, ako bude uspješno, bio veliki napredak u regiji u kojoj se glavni akteri, uključujući Rusiju i Tursku, bore za utjecaj.

Turski analitičar Serkan Demirtas stava je da se Azerbejdžan umiješao kako bi spriječio potencijalni sukob između Turske i Izraela zbog njihovih suprotstavljenih sigurnosnih problema u postasadovskoj Siriji.

„Sukob između dva najbolja saveznika u regiji situacija je koju Azerbejdžan uopće ne želi“, istakao je. „Nove informacije pokazuju da je postignut napredak. To ukazuje na rastući utjecaj Azerbejdžana bogatog ugljikovodicima u regiji nakon rata u Karabahu.“

Izvor: Agencije

Reklama