Vođe NATO-a spremne podržati Trumpove ciljeve o većem izdvajanju za odbranu

Generalni sekretar saveza Mark Rutte je priznao da zemljama nije lako pronaći novac za povećana izdvajanja za odbranu, no istaknuo je da je krucijalno da to učine.

Očekuje se da će sastanak na vrhu potvrditi podizanje potrošnje za odbranu na pet posto BDP-a (REUTERS/Brian Snyder)

Čelnici NATO-a donijet će historijsku, transformacijsku odluku za sigurnost svojih građana, a članak 5 o uzajamnoj odbrani šalje snažnu poruku, istaknuo je u srijedu na početku samita generalni sekretar Saveza Mark Rutte.

“Na ovom sastanku donijet ćemo historijske, transformacijske odluke kako bismo naše građane učinili sigurnijima kroz jači, pravedniji i ubojitiji NATO”, rekao je Rutte obraćajući se čelnicima 32 države članica Sjevernoatlantskog saveza na početku samita.

Nastavite čitati

list of 4 itemsend of list

“Naša trajna predanost članku 5 – da je napad na jednog napad na sve – šalje snažnu poruku”, istaknuo je Rutte.

Čelnici zemalja članica NATO-a u srijedu su se okupili na samitu u Hagu, gdje se evropski saveznici nadaju da će obećanja o povećanju izdvajanja za odbranu potaknuti američkog predsjednika Donalda Trumpa da ukloni sumnje o svojoj predanosti savezu, javlja Hina.

Očekuje se da će sastanak na vrhu potvrditi podizanje potrošnje za odbranu na pet posto BDP-a, što je odgovor na Trumpov zahtjev i strahove Evropljana da Rusija predstavlja sve veću direktnu prijetnju za njihovu sigurnost nakon invazije na Ukrajinu 2022.

Generalni sekretar saveza Mark Rutte je priznao da zemljama nije lako pronaći novac za povećana izdvajanja za odbranu, no istaknuo je da je krucijalno da to učine.

“Među mojim kolegama za stolom postoji apsolutno uvjerenje da s obzirom na ovu prijetnju od Rusa, s obzirom na međunarodnu sigurnosnu situaciju, nema alternative”, rekao je novinarima u srijedu ujutro.

Dužnosnici NATO-a se nadaju da sukob između Izraela i Irana te američko bombardiranje iranskih nuklearnih postrojenja tokom vikenda neće zasjeniti okupljanje u Rutteovom rodnom gradu.

Trump je zaprijetio da neće štititi članice NATO-a ako ne budu dovoljno sredstava izdvajale za odbranu te je ponovno izazvao sumnje u svoju predanost savezu tako što je izbjegavao direktno podržati klauzulu o uzajamnoj odbrani prema Članku 5.

Novi ciljevi

Govoreći novinarima u predsjedničkom avionu Air Force One, rekao je da postoje “brojne definicije” klauzule.

“Predan sam spašavanju života. Predan sam životu i sigurnosti. I dat ću vam tačnu definiciju kada stignem tamo”, kazao je.

Novi ciljevi, koji bi trebali biti postignuti tokom narednih deset godina, predstavljaju veliko povećanje trenutnog cilja od dva posto BDP-a iako će se drukčije mjeriti. Značili bi stotine milijardi dolara dodatnih godišnjih troškova.

Zemlje bi trošile 3,5 posto BDP-a na čisto vojne izdatke, poput vojnika i naoružanja, a 1,5 posto na šire mjere povezane s odbranom poput kibernetičke sigurnosti, zaštite cjevovoda te prilagodbe cesta i mostova za vojna vozila.

Sve članice NATO-a su podržale tekst o novom cilju, no Španija je objavila da ga ne mora dosegnuti. Madrid tvrdi da može svoje obveze u NATO-u ispuniti sa znatno manjim izdacima, što Rutte osporava.

No, Rutte je pristao na kompromis sa španskim premijerom Pedrom Sanchezom u okviru svojih intenzivnih napora da Trumpu osigura diplomatsku pobjedu te da samit prođe glatko.

Neobičan uvid u diplomaciju samita

Trump je pružio neobičan uvid u te napore kada je u utorak objavio privatnu poruku u kojoj ga je Rutte obasuo pohvalama i čestitao mu na “odlučnom djelovanju u Iranu”.

“Postići ćete nešto što NIJEDAN američki predsjednik nije mogao učiniti desetljećima”, rekao je Rutte Trumpu.

“Evropa će MNOGO platiti kao što bi i trebala, a to će biti Vaša pobjeda”.

Kako bi se dodvorio Trumpu, Rutte je također učinio samit i njegovo konačno saopćenje kratkim te se usredotočio na ciljeve o izdvajanju za odbranu.

Očekuje se da će tekst doslovno spomenuti Rusiju kao prijetnju i ponovno potvrditi podršku saveznika za Ukrajinu, no neće se zadržavati na tim pitanjima s obzirom na to da je Trump zauzeo pomirljiviji stav spram Moskve te manje podržava Kijev od svog prethodnika Joea Bidena.

Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski se morao zadovoljiti mjestom na večeri uoči samita u utorak navečer umjesto mjesta na glavnom sastanku u srijedu, no Trump je rekao da će se vjerojatno sastati sa Zelenskim odvojeno.

Zelenski i njegovi pomoćnici su rekli da žele razgovarati s Trumpom o kupovini američkog oružja, uključujući protuzračne raketne sistema Patriot, ali i o povećanju pritiska na Moskvu strožijim sankcijama.

Kremlj je optužio NATO da je na putu nekontrolirane militarizacije i prikazivanja Rusije kao “demona iz pakla” kako bi opravdao svoje veliko povećanje izdvajanja za odbranu.

Izvor: Agencije

Reklama