Oko 90 posto slučajeva islamofobije ostaje neprijavljeno
Porast neprijateljstva prema muslimanima doveli su događaji poput napada 11. septembra, arapsko proljeće, ratovi na Bliskom istoku, povećane migracije.

Organizacija islamske saradnje (OIC) saopćila je da je fenomen neprijateljstva prema muslimanima (islamofobija) u porastu širom svijeta, upozoravajući da se otprilike 90 posto islamofobnih incidenata ne prijavljuje, što otežava njihovo praćenje i efikasno rješavanje.
Muhammad Bechari, posebni izaslanik OIC-a za pitanja islamofobije, smatra da je porast neprijateljstva prema muslimanima povezan s političkim, društvenim i ekonomskim promjenama u posljednjim decenijama, poput posljedica napada 11. septembra, arapskog proljeća, ratova na Bliskom istoku i povećanih migracija, što je dovelo do demonizacije muslimana.
Nastavite čitati
list of 4 itemsUbistva iz perioda aparthejda: Porodice traže pravdu nakon 40 godina
Palestincima i siromašnim Jevrejima uskraćen pristup skloništima u Izraelu
Kako se osobe s invaliditetom na kosovskoj farmi bore protiv predrasuda
Bechari je primijetio da mnoge evropske zemlje imaju tendenciju poricati postojanje ovog fenomena na svojoj teritoriji, iako tvrde da poštuju ljudska prava. Međutim, izvještaji otkrivaju drugačiju stvarnost, što naglašava važnost sistematskog dokumentiranja i praćenja incidenata.
Bechari je naglasio potrebu pristupanja problemu islamofobije iz perspektive ljudskih prava i temeljnih sloboda, naglašavajući da usklađenost međunarodnih rezolucija sa nacionalnim zakonima povećava efikasnost u borbi protiv ovog fenomena.
‘Desničarske stranke koriste islamofobiju’
Naglasio je da porast rasizma u Evropi ide paralelno s usponom krajnje desnice, napominjući da desničarske stranke koriste islamofobiju kao sredstvo za ostvarivanje političke koristi. Nedavni evropski izvještaji upozoravaju na eskalaciju ovog fenomena paralelno sa masakrima u Gazi.
Bechari je izjavio da OIC prati i bilježi slučajeve islamofobije putem posebnog sistema za praćenje, naglašavajući potrebu jačanja rada relevantnih tijela u ovom području.
Pozvao je na usmjeravanje napora prema političkom i obrazovnom sektoru kako bi se suprotstavilo nevidljivim pritiscima kojima su muslimani izloženi u zapadnim društvima, posebno nakon ponovljenih slučajeva spaljivanja Kur'ana u Švedskoj, koji su izazvali širok gnjev u islamskom svijetu.
Bechari je naglasio potrebu usvajanja jasne i precizne definicije diskriminacije muslimana u okviru međunarodnog prava, kao i nužnost sistematskog evidentiranja i praćenja svih takvih incidenata, što je ključno za pozivanje počinitelja na odgovornost i zaštitu zajednice muslimana širom svijeta.