Njemačka: Sud vraćanje migranata s granice proglasio nelegalnim

Upravni sud u Berlinu je udovoljio hitnom zahtjevu tri državljana Somalije zbog žalbe na odluku granične policije koja ih je nakon ilegalnog ulaska u Njemačku istog dana vratila u Poljsku.

Nova demokršćansko-socijaldemokratska vlada Friedricha Merza je kao jedan od najvažnijih zadataka nove vlade navela drastično smanjenje ilegalnih migracija (REUTERS/Kai Pfaffenbach)

Berlinski sud je po hitnom postupku poništio odluku granične policije koja je tri državljana Somalije, koji su htjeli zatražiti azil, vratila s njemačko-poljske granice natrag u Poljsku, čime se dovode u pitanje planovi nove vlade oko zaustavljanja ilegalnog useljavanja.

Upravni sud u Berlinu je udovoljio hitnom zahtjevu tri državljana Somalije koji su uložili žalbu na odluku granične policije koja ih je nakon ilegalnog ulaska u Njemačku istog dana vratila u Poljsku iz koje su došli.

Granična policija je postupak opravdala činjenicom da su Somalijci u Njemačku ušli iz treće sigurne zemlje, te da u Njemačkoj ne smiju podnijeti zahtjev za političkim azilom.

Oni su se pritom pozvali na tzv. Dublinsko pravilo po kojem je za postupak za azil odgovorna članica Evropske unije u kojoj su migranti stupili na tlo Evropske unije.

Vozom iz Poljske

Sud nije odlučio o tome koja je zemlja odgovorna za obradu zahtjeva za azilom, ali se u presudi navodi kako ih se iz Njemačke smije protjerati tek kada se odluči koja je zemlja nadležna.

„Tužitelji imaju pravo na ostanak u Njemačkoj toliko dugo dok se ne odluči koja je zemlja za njihov postupak nadležna“, stoji u presudi.

Somalijci su 9. maja vozom iz Poljske stigli u Njemačku, a nakon kontrole u pograničnom gradu Frankfurtu na Odri policija ih je izvela iz voza i vratila u Poljsku.

To je učinjeno u skladu s uredbom novog ministra unutrašnjih poslova Alexandera Dobrindta (Kršćansko-socijalna unija CSU) koji je naložio sistemsko vraćanje svih osoba bez važećih putnih isprava s granice, pa i onih koji u Njemačkoj namjeravaju podnijeti zahtjev za azilom.

Vanredno stanje

Iako evropski zakoni brane takav postupak, te nalažu da se prvo utvrdi koja je zemlja nadležna, njemačka vlada se poziva na vanredno stanje po kojem je zbog ilegalne migracije ugrožen javni red i sigurnost Njemačke.

Sud u Berlinu je utvrdio kako vlada nije predočila dokaze koji bi potkrijepili pozivanje na takvo stanje.

Sud je istodobno zaključio kako se onima koji su prešli granicu mora omogućiti da podnesu zahtjev za azil, ali da se te osobe mogu zadržati u pograničnom području toliko dok traje postupak utvrđivanja nadležnosti.

Nova demokršćansko-socijaldemokratska vlada Friedricha Merza je kao jedan od najvažnijih zadataka nove vlade navela drastično smanjenje ilegalnih migracija.

Od početka primjene novih pravila 7. maja, s njemačke granice je vraćeno 1.676 osoba.

Izvor: Hina

Reklama