Vojni stručnjak: Rat u Ukrajini uzdrmao pravila taktičkog ratovanja
Analizirajući vojnu situaciju u rusko-ukrajinskom ratu, brigadni general Elias Hanna je naveo da je priroda sukoba prevazišla tradicionalne metode.

Vojni i strateški stručnjak, brigadni general Elias Hanna izjavio je da je rusko-ukrajinski rat preokrenuo ustaljene vojne koncepte, istaknuvši da su dronovi i projektili promijenili pravila borbe i uveli vojske u novu fazu ratovanja.
Analizirajući vojnu situaciju u rusko-ukrajinskom ratu, Hanna je naveo da je priroda sukoba prevazišla tradicionalne metode, nakon što je Ukrajina uspjela izvesti napade bespilotnim letjelicama duboko unutar ruske teritorije, gađajući strateške ciljeve kao što su bombarderi dugog dometa.
Nastavite čitati
list of 4 itemsRusija predala još 1.200 tijela Ukrajini
Rusi napali Hersonsku oblast, nastavlja se razmjena zarobljenika
Kako je Ukrajina izvela smion napad duboko u Rusiji
Dodao je da međusobno granatiranje gradova, kojem danas svjedočimo oslikava novu vrstu sukoba koji se ne oslanja samo na kontrolu terena, već stavlja komunikacijske mreže, linije snabdijevanja i tehničke kapacitete u sam vrh taktičkih prioriteta obje zaraćene strane.
Ovaj razvoj događaja dolazi nakon što je Ukrajina početkom sedmice objavila da je Rusija pokrenula napad dronovima velikih razmjera, prvenstveno ciljajući vojni zračni aerodrom blizu zapadne granice. Protivzračna odbrana oborila je 460 od ukupno 479 dronova i 19 od 20 projektila.
Hanna je naglasio da ukrajinski grad Pokrovsk predstavlja ključno strateško čvorište željezničke mreže, te da bi rusko zauzimanje tog grada otvorilo put ka gradovima Kramatorsk i Slovjansk, glavnim uporištima u oblasti Donjeck.
Istaknuo je da je kontrola nad Pokrovskom jedan od prioriteta za Moskvu, budući da je ruski predsjednik Vladimir Putin službenim dekretima anektirao ove četiri oblasti, što pokazuje rusku namjeru da kroz napredak na terenu nametne novu pregovaračku stvarnost.
Taktika ‘kotla’
Istaknuo je da ruska vojska koristi takozvanu „metodu kotla“, tradicionalnu vojnu taktiku koja datira iz dvaju svjetskih ratova, a zasniva se na opkoljavanju ciljanog grada ili regije te intenzivnom bombardiranju kako bi se olakšalo kasnije preuzimanje kontrole.
Objasnio je da složena geografija Ukrajine, sa 16.000 mostova, 23.000 rijeka i više od 22.000 kilometara željezničkih pruga, ovaj rat pretvara u sukob koji se vodi na rubovima gradova, u ruralnim područjima i oko ključnih logističkih i prometnih čvorišta.
Hanna se također osvrnuo na prodor ruskih snaga u regiju Dnjepar, napominjući da ovo napredovanje nije usmjereno na potpunu kontrolu teritorije, već predstavlja manevar zaobilaženja s ciljem opkoljavanja Pokrovska i presijecanja ukrajinskih linija snabdijevanja koje vode prema njemu.
Smatra da ono što se događa u Dnjepru odražava napore Rusije da izolira borbene zone od logističkih linija snabdijevanja ukrajinskih snaga, slično onome što se dogodilo u Kursku unutar Rusije kada su ruske snage presjekle komunikacijske rute i slomile otpor.
Na kraju, govoreći o ruskoj najavi da planira uspostaviti tampon-zonu u toj oblasti, Hanna je rekao da Moskva sada kontrolira približno 20 posto ukrajinske teritorije, što iznosi približno 120.000 kvadratnih kilometara, ali još nije zauzela cijeli Donjeck i Herson.
Dodao je da ova djelomična kontrola jača rusku pregovaračku poziciju, jer Moskva postavlja povlačenje ukrajinskih snaga iz područja pod svojom kontrolom kao preduslov za bilo kakav napredak u pregovorima, što odražava stratešku dimenziju poteza Kremlja.