Ukrajinska operacija ‘Paukova mreža’: Dronovi ubice mijenjaju ratove
Suprotno onome što mnogi misle o sporim promjenama u vojnoj tehnologiji, ova nova tehnologija se razvija izuzetno brzo i ponovno definira način ratovanja.

Ukrajinski napad na ruske zračne baze, nazvan operacija Paukova mreža, izazvao je šok među stratezima i vojnim planerima širom svijeta. Suprotno onome što mnogi misle o sporim promjenama u vojnoj tehnologiji, ova nova tehnologija se razvija izuzetno brzo i ponovno definira način ratovanja.
To je sažetak onoga što je novinar Mark Urban napisao u svom članku za britanski The Sunday Times, gdje spominje da su mediji ovaj „odvažni napad“ opisali kao „ruski Pearl Habor“ – iznenadni, neočekivani udar koji je otkrio duboke ranjivosti, prema riječima autora.
Nastavite čitati
list of 4 itemsRadnici iz Sjeverne Koreje obnavljaju rusku Kursku oblast
Najsmrtonosniji napad na Kijev ove godine
Evropska komisija predlaže da se ulaganje u odbranu ubrza
Objasnio je da ova nova tehnologija, korištena na inovativan i hrabar način, lišava Rusiju njenih strateških prednosti: od ogromne teritorije, gdje su baze duboko u Sibiru trebale biti sigurne, do brojnosti populacije, koja je više nego tri puta veća od ukrajinske.
Izjavio je da je ova promjena potaknula vojne planere širom svijeta, uključujući Peking, Washington i London, da preispitaju svoju stratešku odbranu. Urban ističe da je dokument britanske vlade pod nazivom Strateški pregled odbrane (SDR) priznao važnost napretka u tehnologiji, od umjetne inteligencije do novih senzora, spominjući dronove 28 puta. „Tehnologija mijenja način na koji se vode ratovi“, napisao je ministar odbrane John Healey na početku dokumenta.
Međutim, članak nudi i dublji uvid, a stručnjaci poput generala Sir Richarda Barronsa upozoravaju da se dronovi ne bi trebali smatrati „čarobnim rješenjem“, tvrdeći da vojna tehnologija ima tendenciju da s vremenom „dostigne svoj vrhunac u kontekstu rata“.
Uprkos tome, Velika Britanija pružila je značajnu podršku projektima bespilotnog oružja u Ukrajini, izvlačeći vrijedne lekcije iz razvoja, efikasnosti i rastuće potražnje za tim oružjem.
U članku se objašnjava da pojam „dron“ zapravo obuhvata širok spektar oružanih sistema, prilagođenih različitim zadacima i operativnim dometima. Dronovi koji se koriste na bojnom polju, a koje će Ukrajina ove godine proizvesti u milionima primjeraka, dovoljno su mali da se mogu podići jednom rukom i koriste se za jednokratne napade s eksplozivom na ciljeve udaljene gotovo 30 kilometara. Tu su dronovi dužeg dometa, poput Helsing HX-2, koji može letjeti više od 100 kilometara i ima visok stepen autonomije u pronalaženju ciljeva. Pored toga, Ukrajina je koristila i dronove s dometom većim od 1.400 kilometara za napade na Moskvu.
Ovaj rat također je donio nova ruska otkrića, uključujući rusko raspoređivanje dronova Lancet u ljeto 2023. koji su u stanju „lebdjeti“ u zraku do sat vremena dok traže ciljeve, utjerala je strah u mnoge ukrajinske jedinice. Tu su i efikasni sistemi elektronskog ratovanja za ometanje ukrajinskih dronova, što je navelo Kijev da da prioritet autonomnim dronovima koji rade bez operatera, poput sistema Avengers, koji koristi vizualne baze podataka za autonomno pretraživanje ciljeva.
To znači da i Kijev i Moskva sve više razvijaju vlastite tehnologije dronova. Dok se Ukrajina fokusira na autonomne dronove koji koriste umjetnu inteligenciju i vizualne baze podataka za pretraživanje i napad na ciljeve bez intervencije operatera, posebno kada su signali ometani, Rusija je uvela dronove navođene optičkim kablovima kako bi izbjegla ometanje.
Dronovi mijenjaju prioritete vojnih ulaganja
Stariji, skupi sistemi, poput britanskog drona Watchkeeper vrijednog milijardu funti ili američkih dronova Reaper vrijednih 30 miliona dolara, postaju zastarjeli.
U članku se navodi da je to navelo analitičare da dovedu u pitanje britanski projekat borbenog aviona Tempest, vrijedan 14 milijardi funti, tvrdeći da bi umjetna inteligencija i tehnologija dronova mogle nadmašiti njegove sposobnosti prije nego što uđe u upotrebu.
Budućnost
Prava prekretnica u ovoj tehnologiji leži u integraciji umjetne inteligencije, autonomije i senzora u borbene sisteme, što bi moglo eliminirati potrebu za ljudskim odlučivanjem u brzim situacijama.
Međutim, iako dronovi poboljšavaju sposobnost zaobilaženja prepreka na terenu, mogli bi također doprinijeti zastoju u Ukrajini, ograničavajući manevarsku sposobnost i mogućnost postizanja odlučujućih pobjeda.
Ukratko, u članku se ističe da dronovi zaista označavaju novo poglavlje u svijetu ratovanja koje se još uvijek razvija, te da duboko utječu na vojne strategije, otkrivajući ranjivosti protivnika i prisiljavajući vojske širom svijeta da preispitaju tradicionalnu odbrambenu potrošnju i operativne pristupe.