UFM: U Sredozemnom moru bi za 25 godina moglo biti više plastike nego ribe
‘Sredozemno more jedno je od područja najzagađenijih plastikom na svijetu’, upozorila je organizacija iz svog sjedišta u Barceloni.

Unija za Mediteran (UFM), organizacija koja okuplja 43 zemlje, upozorila je da bi za 25 godina u Sredozemnom moru moglo biti više plastike nego ribe ako se radikalno ne poboljša upravljanje otpadom, javlja Hina.
“Sredozemno more jedno je od područja najzagađenijih plastikom na svijetu”, upozorila je organizacija iz svog sjedišta u Barceloni povodom Svjetskog dana zaštite okoliša.
Nastavite čitati
list of 4 itemsSvjetski okeani su ugroženi
EU ulaže u Prespansku regiju, 40 posto kućanstava bez kanalizacije
Sarajevo: Odgovorni obećavaju promjene u komunalnom sektoru
Sredozemno more predstavlja manje od jedan posto površine svjetskih mora, ali je dom gotovo 20 posto svih poznatih morskih vrsta, što ga čini jednom od najvažnijih žarišnih tačaka morske bioraznolikosti u svijetu.
Akumulacija onečišćenja
Također je dom jednoj od najvećih koncentracija onečišćenja mora plastikom u svijetu, s oko 730 tona plastičnog otpada koji se svakodnevno ispušta u more, navela je Unija za Mediteran.
“Ako proizvodnja plastike nastavi rasti po stopi od četiri posto godišnje i ako se upravljanje otpadom radikalno ne poboljša, ispuštanje plastike u more moglo bi se udvostručiti do 2040. godine, a do 2050. godine moglo bi biti čak i više plastike nego ribe”, saopćila je organizacija čija je članica i Hrvatska.
Akumulacija onečišćenja u Sredozemnom moru, potaknuta uglavnom kombinacijom visoke gustoće obalne naseljenosti, masovnog turizma i ograničene izmjene vode u poluzatvorenoj strukturi mora, predstavlja vrlo ozbiljne ekološke, javnozdravstvene i socioekonomske rizike čiji se efekti još uvijek proučavaju.
“Pokušaji suzbijanja ove kritične situacije kako bi se ispunili ciljevi održivog razvoja Ujedinjenih Naroda moraju se stoga fokusirati na promoviranje politika kružne ekonomije koje minimiziraju upotrebu plastike i daju prioritet upotrebi biorazgradivih i trajnijih plastičnih alternativa”, navela je Unija za Mediteran.
Plava ekonomija
Organizacija osnovana prije 17 godina zagovara inicijative održive plave ekonomije koja potiče socioekonomski razvoj odgovornim korištenjem morskih resursa.
Partnerstvo za plavi Mediteran (BMP), višedonatorski fond koji promovira Unija za Mediteran, a koji mobilizira ulaganja u projekte održive plave ekonomije u područjima južnog Mediterana i Crvenog mora, vodeća je inicijativa u ovom području.
“Dok obilježavamo Svjetski dan zaštite okoliša, ključno je prepoznati da rastuća plima plastičnog otpada nije samo ekološki problem, već i onaj koji direktno utječe na dobrobit naših zajednica i ekonomija”, rekao je generalni sekretar Unije za Mediteran Nasser Kamel.
“Prekogranična pitanja, uključujući onečišćenje plastikom, zahtijevaju prekogranična rješenja. Unija za Mediteran uvijek će podržavati inicijative regionalne saradnje koje unapređuju održivi razvoj i čuvaju naše dragocjeno more za buduće generacije”, zaključio je.