Italija prekida veze s izraelskim Paragonom zbog skandala o špijuniranju
Italija prekida veze sa kompanijom Paragon, tvorcem špijunskog softvera, nakon što su optužbe za ciljanje kritičara i spasilaca migranata izazvale bijes.

Italija je raskinula ugovore s izraelskom kompanijom Paragonom, tvorcem špijunskog softvera, nakon što su otkrića da je tehnologija nadzora korištena protiv kritičara vlade – uključujući novinare i spasioce migranata – izazvala bijes političara i pozive na potpunu istragu.
Taj potez potvrđen je u parlamentarnom izvještaju koje je u ponedjeljak objavio odbor za nadzor obavještajnih službi COPASIR, a koji je utvrdio da su italijanske obavještajne službe isprva pauzirale, a zatim otkazale korištenje Paragonovog špijunskog softvera.
Nastavite čitati
list of 4 itemsItalija zabranjuje mobitele srednjoškolcima
Poništen referendum o državljanstvu u Italiji
Urušavanje kratera vulkana Etna izazvalo masivnu erupciju
Vremenski okvir prestanka ugovora je nejasan, posebno s obzirom na to da je vlada premijerke Giorgie Meloni u februara rekla parlamentu da je sporazum još uvijek aktivan.
I italijanska vlada i Paragon potvrdili su raskid sporazuma, ali su ponudili različite verzije.
Kontroverza je izazvala osudu opozicionih stranaka i zagovornika slobode medija. Italijanski sindikat novinara, FNSI, pozvao je tužitelje da utvrde jesu li prekršeni državni zakoni o nadzoru.
Paragonov softver navodno je korišten za ciljanje pojedinaca u Italiji, uključujući novinara i članove organizacije za spašavanje migranata Mediterranea, koja je često kritizirala Melonijevu desničarsku vladu.
WhatsApp, u vlasništvu kompanije Meta, otkrio je u januaru da je špijunski softver korišten protiv desetaka korisnika širom svijeta – uključujući i neke u Italiji.
Italijanska vlada negira nezakonitost
Vlada je priznala da je sedam Italijana bilo meta nadzora, ali tvrdi da je svaki nadzor bio zakonit i nadziran od strane javnog tužitelja. Negirala je sudjelovanje u nezakonitom špijuniranju i rekla da je zadužila Nacionalnu agenciju za kibernetičku sigurnost da preispita slučaj.
Jedan od onih koji su navodno bili meta, Francesco Cancellato, urednik istraživačke stranice Fanpage, rekao je novinskoj agenciji Reuters i drugima da je bio pod nadzorom.
No, COPASIR je rekao da nije pronašao dokaze koji bi potkrijepili tu tvrdnju. Paragon je u izjavi za Fanpage rekao da je obustavio pružanje usluga Italiji nakon što je Cancellatov slučaj izašao na vidjelo i ustvrdio je da je italijanska vlada odbila zajedničku istragu o tom pitanju.
Ured Meloni odbio je dati komentar o tom pitanju. U međuvremenu, opozicijski zastupnici u parlamentu zahtijevaju da vlada objasni svoju ulogu.
Izvještaj je također otkrio da su italijanske obavještajne službe odobrile korištenje Paragonovog špijunskog softvera 2023. i 2024. godine za praćenje malog broja pojedinaca u vezi s kriminalističkim istragama, uključujući slučajeve sumnji na “terorizam”, krijumčarenje ljudi i špijunažu.
COPASIR je branio nadzor članova Mediterranee Luce Casarinija i Beppea Caccie, rekavši da to nije učinjeno zbog njihovog aktivizma, već zbog sumnjivih veza s ilegalnim migracijama. Korištenje špijunskog softvera u njihovom slučaju je odobrio je podsekretar Alfredo Mantovano, glavni obavještajni savjetnik Meloni, 5. septembra 2024.
Mantovano nije odgovorio na zahtjeve za komentar.
Prošli mjesec sicilijanski sud je naredio da se Casariniju, Cacciji i četvorica drugih sudi zbog navodnog pomaganja ilegalnoj imigraciji – što je slučaj koji se općenito smatra testom italijanskog pristupa spašavanju migranata. Svi negiraju optužbe.