BBC: Kako Zapad pomaže Rusiji u finansiranju rata protiv Ukrajine
Od početka invazije 2022. godine, Rusija je zaradila više od tri puta više novca izvozom fosilnih goriva nego što je Ukrajina primila kao pomoć od saveznika.

Rusija je nastavila zarađivati milijarde od izvoza fosilnih goriva na Zapad, pokazuju podaci na koje se poziva britanski BBC, što Moskvi pomaže u finansiranju invazije na Ukrajinu koja je sada u četvrtoj godini.
Od početka te invazije februara 2022. godine, Rusija je zaradila više od tri puta više novca izvozom ugljikovodika nego što je Ukrajina primila kao pomoć koju su joj dodijelili saveznici. Podaci koje je analizirao BBC pokazuju da su zapadni saveznici Ukrajine platili Rusiji više za njene proizvode nego što su Ukrajini dali kao pomoć.
Nastavite čitati
list of 4 itemsRuske jedinice uništile 51 ukrajinski dron, ruski napad na Kijev
Ukrajinske snage gađale pogon za proizvodnju dronova u Rusiji
Rusija predala još 1.200 tijela Ukrajini
Aktivisti kažu da vlade u Evropi i Sjevernoj Americi moraju učiniti više kako bi spriječile rusku naftu i plin da potiču rat s Ukrajinom.
Prihodi od prodaje nafte i plina ključni su za održavanje ruske ratne mašinerije i čine gotovo trećinu ruskih državnih prihoda i više od 60 posto njenog izvoza. Nakon početka invazije, ukrajinski saveznici nametnuli su sankcije ruskim ugljikovodicima, navodi BBC.
Stotine milijardi eura za gorivo
Tako su Sjedinjene Američke Države i Velika Britanija zabranili rusku naftu i plin, dok je Evropska unija zabranila uvoz ruske sirove nafte morskim putem, ali ne i plina.
Uprkos tome, do 29. maja Rusija je od početka invazije velikih razmjera ostvarila više od 883 milijarde eura prihoda od izvoza fosilnih goriva, uključujući 228 milijardi eura od država koje su uvele sankcije, pokazuju podaci Centra za istraživanje energije i čistog zraka (CREA). Lavovski dio tog iznosa, 209 milijardi eura, došao je iz država članica EU.
Države Unije nastavile su uvoziti plin iz naftovoda direktno iz Rusije sve dok Ukrajina nije prekinula tranzit u januaru 2025. godine, a ruska sirova nafta i dalje se cjevovodima transportira u Mađarsku i Slovačku.
Ruski plin se i dalje transportira u Evropu u sve većim količinama preko Turske: podaci CREA-e pokazuju kako je njegov volumen porastao za 26,77 posto u januaru i februaru 2025. u odnosu na isti period 2024. godine. Mađarska i Slovačka također i dalje primaju ruski plin iz naftovoda preko Turske.
Uprkos naporima Zapada, ruski prihodi od fosilnih goriva pali su 2024. za samo pet posto u usporedbi sa 2023. godine, uz sličan pad od šest posto u obimu izvoza, navode iz CREA-i.
Prošle godine također je zabilježen porast ruskih prihoda od izvoza sirove nafte od šest posto i porast prihoda od plinovoda od devet posto u odnosu na prethodnu godinu.
Rupe u zakonima
Ruske procjene kažu da je izvoz plina u Evropu porastao do 20 posto u 2024, a izvoz ukapljenog prirodnog plina (LNG) dosegao je rekordne količine.
Trenutno polovina ruskog izvoza LNG-a ide u EU, navodi CREA. Uvoz LNG-a nije uključen u najnoviji, 17. paket sankcija Rusiji koji je odobrila EU, ali je usvojila plan za prekid uvoza ruskog plina do kraja 2027. godine.
Podaci pokazuju da je novac koji Rusija zaradi prodajom fosilnih goriva dosljedno premašivao količinu pomoći koju Ukrajina prima od svojih saveznika.
Osim direktne prodaje, dio nafte koju Rusija izvozi završava na Zapadu nakon što se preradi u gorivne proizvode u trećim državama putem onoga što je poznato kao “rupa u zakonu o rafiniranju”. Ponekad se razrjeđuje i sirovom naftom iz drugih država.
Hirovi ‘neprijateljskih diktatora’
Iz CREA-e navode kako su identificirali tri “praonice” u Turskoj i tri u Indiji koje prerađuju rusku sirovu naftu i prodaju dobijeno gorivo državama koje su uvele sankcije. Navodi se da su koristile rusku sirovu naftu u vrijednosti od 6,1 milijarde eura za proizvodnju proizvoda za zemlje koje su uvele sankcije.
Mai Rosner, viša aktivistica iz interesne grupe Global Witness, kaže za BBC kako postoje i moralni i praktični problemi Zapada koji kupuje ruska goriva dok podržava Ukrajinu.
„Sada imamo situaciju u kojoj finansiramo agresora u ratu koji osuđujemo, a ujedno finansiramo i otpor ratu“, rekla je ona. „Ova ovisnost o fosilnim gorivima znači da smo doista prepušteni hirovima energetskih tržišta, globalnih proizvođača energije i neprijateljskih diktatora.“