Američki ministar odbrane traži od azijskih saveznika da povećaju vojnu potrošnju
Hegseth je ranije prozivao i saveznike u Evropi jer ne troše više na vlastitu odbranu.

Američki ministar odbrane Pete Hegseth upozorio je da je prijetnja od Kine stvarna i potencijalno neposredna dok je pritiskao saveznike na Indo-pacifiku da troše više na vlastite odbrambene potrebe, prenosi Hina.
Govoreći prvi put na Shangri-La dijalogu u Singapuru, glavnom azijskom forumu za čelnike odbrane, vojsku i diplomate, Hegseth je istaknuo da je indo-pacifička regija prioritet za Trumpovu administraciju, prenosi Reuters.
Nastavite čitati
list of 3 itemsIzvještaji: Američki ministar odbrane ponovo otkrio povjerljive informacije
Generalni sekretar NATO-a poziva na ‘kvantni skok’ što se tiče evropskog ulaganja u odbranu
“Nema razloga da uljepšavamo stvari. Prijetnja koju Kina predstavlja je stvarna i mogla bi biti neizbježna”, rekao je Hegseth, u jednom od svojih najsnažnijih izjava o Kini otkako je preuzeo dužnost u januaru.
Dodao je da bi svaki pokušaj Kine da osvoji Tajvan “rezultirao razarajućim posljedicama za Indo-pacifik i svijet”, te je ponovio Trumpovu konstataciju da Kina neće izvršiti invaziju na Tajvan dok je on na dužnosti.
Kina smatra Tajvan svojim teritorijem i obećala je “ponovno ujedinjenje” s tim otokom, ako bude potrebno i silom. Pojačala je pritom vojni i politički pritisak kako bi podržala te tvrdnje, uključujući povećanje intenziteta ratnih igara oko Tajvana. Tajvanska vlada odbacuje tvrdnje Pekinga o suverenitetu i ističe da samo ljudi na otoku mogu odlučiti o svojoj budućnosti.
“Svima mora biti jasno da se Peking priprema potencijalno upotrijebiti vojnu silu kako bi promijenio ravnotežu snaga u Indo-pacifiku”, rekao je Hegseth.
No, njegove izjave o tome da saveznici moraju povećati potrošnju na odbranu vjerovatno će izazvati zaprepaštenje među partnerima. Kineski ministar odbrane Dong Jun odlučio je preskočiti veliki azijski sigurnosni forum, a Peking je poslao samo akademsku delegaciju.
Macron opravdava američki zahtjev Evropi
Hegseth je ranije prozivao i saveznike u Evropi jer ne troše više na vlastitu odbranu. U februaru je tako upozorio Evropu da ne tretira Ameriku kao “naivčinu” obraćajući se na medijskoj konferenciji u sjedištu NATO-a u Briselu.
U petak, dok je držao uvodni govor na Shangri-La dijalogu, francuski predsjednik Emmanuel Macron rekao je da je Hegseth opravdano tražio od Evrope da poveća vlastitu potrošnju na odbranu.
“Teško je povjerovati, nakon nekoliko putovanja Evropom, da to govorim, ali zahvaljujući predsjedniku Trumpu, azijski saveznici trebali bi gledati na zemlje u Evropi kao na novi primjer. Članice NATO-a obavezuju se potrošiti pet posto svog BDP-a na odbranu, čak i Njemačka. Dakle, nema smisla da zemlje u Evropi to čine dok ključni saveznici u Aziji troše manje na odbranu pred još strašnijom prijetnjom, a da ne spominjemo Sjevernu Koreju”, rekao je Hegseth.
Potrošnja na oružje i istraživanja raste u nekim azijskim zemljama, kao odgovor na pogoršanje sigurnosnih izgleda širenjem svojih vanjskih industrijskih partnerstava dok pokušavaju potaknuti vlastitu odbrambenu industriju, prema novoj studiji Međunarodnog instituta za strateške studije sa sjedištem u Londonu, organizacije koja vodi Shangri-La Dialogue.
Međutim, u 2024. godini azijske države potrošile su u prosjeku 1,5 posto BDP-a na odbranu 2024, što je brojka koja je ostala relativno konstantna tokom posljednjeg desetljeća, navodi se.