Kremlj: Ukrajina još nije odgovorila na ruski prijedlog za pregovore 2. juna
Rusija predložila novi krug direktnih pregovora s ciljem da se Ukrajini predstavi memorandum u kojem se navode ključni elementi za “prevladavanje temeljnih uzroka” sukoba.

Kremlj je u četvrtak objavio da još čeka odgovor Ukrajine na ruski prijedlog da se sljedeći krug mirovnih pregovora održi u Istanbulu 2. juna kako bi se počelo pregovarati o nacrtima memoranduma za mirovni sporazum, prenosi Hina.
Rusija je u srijedu predložila novi krug direktnih pregovora s ciljem da se Ukrajini predstavi memorandum u kojem se navode ključni elementi za “prevladavanje temeljnih uzroka” sukoba, prenosi Reuters.
Nastavite čitati
list of 3 itemsVatikan se ponovo nudi kao domaćin ukrajinsko-ruskih pregovora
Ukrajina i Njemačka kreću u zajedničku proizvodnju oružja
Glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov rekao je da Moskva do sada nije dobila odgovor od Kijeva.
Na pitanje da komentira prijedlog ukrajinskog ministra vanjskih poslova Andrija Sibihe da Rusija odmah preda memorandum, Peskov je odbacio ideju kao “nekonstruktivnu”.
“Ovdje morate ili potvrditi svoju spremnost za nastavak pregovora ili učiniti suprotno”, rekao je Peskov.
Kijev već predao memorandum
Ukrajinski ministar odbrane Rustem Umerov izjavio je u srijedu da je Kijev već predao svoj memorandum o potencijalnom rješenju te je pozvao Rusiju da odmah preda svoju verziju, umjesto da čeka do sljedeće sedmice.
Na prijašnjim pregovorima 16. maja nije se uspio postići dogovor o prekidu vatre za koji je Moskva rekla da ga je nemoguće postići prije ispunjavanja određenih uvjeta.
Rusija, kao dio svojih mirovnih prijedloga, želi pravno obavezujuće mehanizme koji će garantirati da se sukob u Ukrajini neće nastaviti, prenijela je u četvrtak državna novinska agencija TASS izjavu ministarstva vanjskih poslova.
Ministarstvo je saopćilo da je Kijev svjestan stava Moskve da je konačno rješenje moguće samo ako se “korijenski uzroci” sukoba potpuno uklone, objavila je agencija.