Trump želi ponovno otvoriti Alcatraz; ekolozi snažno protiv

Planovi Donalda Trumpa o gradnji u saveznoj državi Kaliforiniji mogli bi biti osuđeni na propast ili bar na dugo čekanje zbog tamošnjih strogih propisa.

Pogled iz helikoptera na zatvor Alcatraz, lokaciju Nacionalnog parka koja se nalazi na otoku Alcatraz u zaljevu San Francisca, Kalifornija, SAD, 5. maja 2025. (REUTERS/Fred Greaves)

Bivši zloglasni zatvor na otoku Alcatrazu u zaljevu San Francisca turistička je destinacija već više od 50 godina. Američki predsjednik Donald Trump želi mu vratiti prvobitnu namjenu, ali to možda neće biti tako lako.

Planovi Donalda Trumpa o gradnji u saveznoj državi Kaliforiniji mogli bi biti osuđeni na propast ili bar na dugo čekanje zbog tamošnjih strogih propisa.

U nedjelju je predsjednik u objavi na društvenim mrežama najavio da će naložiti Uredu za zatvore i FBI-u da obnove i ponovno otvore Alcatraz kako bi ondje “smjestio najokrutnije i najnasilnije američke prestupnike”.

Niz dozvola

No, ako Trump želi dobiti taj zatvor, Ured će prvo morati dobiti niz ekoloških dozvola, uključujući ona iz Nacionalnog zakona o zaštiti okoliša i Kalifornijskog zakona o kvaliteti okoliša (CEQA).

CEQA zahtijeva da investitori izmjere kako bi predloženi projekt mogao naštetiti okolišu, na sve od divljih životinja do vodnih resursa, i pokažu kako će ublažiti te utjecaje. Često će skupine koje žele blokirati projekat pokrenuti sudski proces pozivajući se na CEQA-u, tvrdeći da podnositeljev izvještaj o okolišu nije ispunio uslove.

Postoji nekoliko glavnih ekoloških prepreka koje novi zatvor na Alcatrazu mora prevladati.

Ptice

Nekoliko vrsta vodenih ptica gnijezdi se na Alcatrazu tokom cijele godine. To uključuje zapadnog galeba, kormorana i goluba guillemota, koji su zaštićeni Zakonom o pticama selicama. Dijelovi otoka zatvoreni su tokom sezone parenja morskih ptica.

“Izvođači radova na obnovi historijskog zatvora Alcatraza redovno moraju pauzirati izgradnju ili raditi oko sezone parenja ovih ptica”, rekao je historičar John Martini.

Ptica leti u blizini bivše bolnice na otoku Alcatraz u zaljevu San Francisca, Kalifornija, 9. avgusta 2009. (REUTERS/Robert Galbraith)

Neki dijelovi otoka zatvoreni su veći dio godine za javnost kako bi se ptice mogle gnijezditi. Čak su i organizatori triatlona Escape from Alcatraz dužni navesti u svojoj dozvoli da plivanje sudionika neće imati značajan utjecaj na ptice.

Alcatraz također ima historijski status. Otok je 1976. godine dodan u Nacionalni registar historijskih mjesta, a 1986. godine proglašen je Nacionalnim spomenikom. Zakon o očuvanju nacionalne historijske baštine zahtijeva od saveznih agencija da minimiziraju štetu za nacionalne historijske znamenitosti prilikom preuzimanja projekata koji bi na njih utjecali. Historijski resursi također su prepoznati kao dio okoliša prema CEQA-i.

Ako projekat dobije odobrenje za zaštitu okoliša, moguće je da to neće biti do kraja Trumpovog mandata.

Drugi projekti na otoku

Službe nacionalnih parkova (NPS) započele su planiranje novog trajektnog pristaništa na Alcatrazu za posjetioce 2015. godine. Trebale su gotovo dvije godine da NPS dobije odobrenje za zaštitu okoliša, dijelom i zato što se grad Sausalito žalio na projekt u okviru CEQA-e. Žalbom su nastojali osigurati da novi trajekti ne povećaju promet oko centra Sausalita.

Trebalo je još nekoliko godina za ishođenje odobrenja od grada i luke San Francisca. Projekat bi konačno trebao biti dovršen ove zime, čak deset godina kasnije.

Lanac i znak zatvaraju ulaz u nesigurno područje u zatvoru Alcatraz, nacionalnom parku koji se nalazi na otoku Alcatraz u zaljevu San Francisca, 5. maja 2025. (REUTERS/Fred Greaves)

Čak i kad bi projekat prošao odobrenja za zaštitu okoliša, novi zatvor na Alcatrazu bilo bi izuzetno teško izgraditi, rekao je Martini.

„Taj je otok stijena“, rekao je. „Nema tla. Nema izvora slatke vode. Kad su gradili zatvor još 1910-ih, morali su donijeti sve, ogromne količine vode za miješanje betona, a kamoli ono što je bilo potrebno za prehranu ljudi koji žive na otoku.“

Dana 21. marta 1963., Alcatraz je zatvoren nakon 29 godina rada jer je ustanova bila preskupa. Svi su se resursi, uključujući vodu, hranu i gorivo na otok morali dopremati brodom, a samo je vode bilo potrebno oko 4 miliona litara sedmično. Savezna vlada utvrdila je da je isplativije izgraditi novu ustanovu nego održati Alcatraz otvorenim, stoji na stranicama Ureda za zatvore Sjedinjenih Američkih Država.

Izvor: Agencije

Reklama