Italijanski portal: Kina razvija nevidljivo oružje koje prijeti najnaprednijoj američkoj odbrani
Kina tvrdi da je razvijeno ‘multispektralno’ nevidljivo oružje sposobno izbjeći toplinske i radarske senzore.

Kina je otkrila zapanjujući tehnološki napredak koji bi mogao preokrenuti ravnotežu u utrci u naoružanju i ugroziti efikasnost novog američkog sistema raketne odbrane „Zlatna kupola“, koji je predsjednik Donald Trump najavio kao odgovor na raketne prijetnje.
Italijanski portal Scenari Economici, u izvještaju koji je pripremio novinar Fabio Lugano, navodi da je Kina, nekoliko dana nakon saopćenja o Zlatnoj kupoli, saopćila da je razvijeno „multispektralno“ nevidljivo oružje sposobno izbjeći toplinske i radarske senzore.
Nastavite čitati
list of 4 itemsKineski ratni avioni progonili japanske iznad Tihog okeana
‘Nulta kilometraža’: Kineski mediji pozivaju na obračun s ‘polovnim automobilima’
Japan: Dva kineska nosača aviona prvi put viđena u Pacifiku
Autor navodi da je kineski tim naučnika, predvođen profesorom Li Qiangom s Univerziteta Zhejiang, razvio ovo oružje, koje bi moglo potkopati učinkovitost novog američkog sistema raketne odbrane, Zlatne kupole, koji je Trump najavio 20. ovog mjeseca.
Istaknuo je da je Zlatna kupola američka verzija poznate izraelske Željezne kupole i da ima za cilj suprotstaviti se naprednim raketnim prijetnjama, uključujući balističke, hipersonične i krstareće rakete, koristeći svemirske senzore za praćenje zasnovane na infracrvenoj tehnologiji.
Zapanjujuće karakteristike
Novo kinesko oružje, prema pisanju portala, može izbjeći detekciju infracrvenog i mikrovalnog zračenja, čak i u okruženjima s izuzetno visokim temperaturama, zbog čega bi moglo predstavljati značajan sigurnosni izazov za Sjedinjene Američke Države.
Revolucionarni materijal za multispektralnu zaštitu dizajniran je kako bi osigurao nevidljivost (stealth) u širokom spektru detekcije, uključujući kratkovalno infracrveno zračenje (SWIR), srednjovalno infracrveno zračenje (MWIR), dugovalno infracrveno zračenje (LWIR) i mikrovalove, zadržavajući svoja svojstva čak i na ekstremnim temperaturama od 700 stepeni Celzijusa.
Osim toga, materijal se odlikuje izuzetnom sposobnošću raspršivanja toplote: u uvjetima sličnim letu pri više nego dvostrukoj brzini zvuka, njegova površina ostaje za 72,4 stepena Celzijusa hladnija od konvencionalnih materijala poput molibdena. Zbog toga je idealan za upotrebu u ekstremnim uvjetima, poput aviona i projektila velike brzine, te svih sličnih sredstava koja predstavljaju prijetnju Zlatnoj kupoli.
Jačanje kineske pozicije
Autor podsjeća da je Kina već ranije kritizirala koncept Zlatne kupole, nazivajući to dokazom američke opsesije „apsolutnom sigurnošću“, što smatra potencijalnim faktorom globalne destabilizacije.
Lugano zaključuje da ovaj novi materijal jača poziciju Pekinga, nudeći tehnološku prednost koja bi mogla parirati američkim odbrambenim naporima.
Prema izvještaju, ovaj kineski razvoj ne predstavlja samo tehnološki izazov za Sjedinjene Američke Države, već i geopolitički. Konkurencija s Kinom u stealth tehnologijama i raketnoj odbrani mogla bi eskalirati vojne napetosti, s posljedicama za globalna tržišta i ekonomsku stabilnost.