Ukrajinski guverner: Rusi zauzeli četiri sela u Sumskoj regiji

Sistemi protivzračne odbrane oborili su najmanje 99 ukrajinskih dronova u sedam regija Rusije, saopćilo je rusko ministarstvo odbrane.

Zelenski je u sinoćnjem videoobraćanju naglasio da izvori i povjerljivi obavještajni podaci pokazuju da Putin ne razmatra okončanje rata (Reuters/ Thomas Peter)

Guverner ukrajinske Sumske oblasti Oleh Hrihorov izjavio je danas kako su ruske snage zauzele četiri sela, kao dio pokušaja stvaranja “tampon zone” na ukrajinskoj teritoriji, prenosi Tanjug pozivajući se na ukrajinske medije.

Hrihorov je u objavi na Facebooku naveo kako su stanovnici tih sela odavno evakuirani, preneo je Ukrinform. Rusko Ministarstvo odbrane je ranije navelo još dva sela, osim onih o kojima je govorio Hrihorov, za koja je reklo da su pala pod rusku kontrolu.

Hrihorov je, prenosi Reuters, naveo kako je riječ o selima: Novenke, Basivka, Veselivka i Žuravka, te kako ukrajinske snage “drže situaciju pod kontrolom, nanoseći preciznu štetu neprijatelju”. Dodao je kako se borbe nastavljaju oko drugih sela, uključujući Volodimirivku i Bilovodiv – naselja za koja je rusko Ministarstvo odbrane navelo da ih drže ruske snage.

Zelenski: Rusija računa na produženi rat

Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski izjavio je kako je procjena ukrajinskih obavještajnih službi da ruski predsjednik Vladimir Putin i njegovo uže okruženje nemaju namjeru okončati rat protiv Ukrajine.

Zelenski je u sinoćnjem videoobraćanju naglasio da izvori i povjerljivi obavještajni podaci pokazuju da Putin ne razmatra okončanje rata, prenosi Ukrinform na koji se poziva Tanjug.

“Trenutno nema dokaza da oni ozbiljno razmatraju mir ili diplomatiju. Naprotiv, postoji mnoštvo dokaza koji ukazuju na to da pripremaju nove ofanzivne operacije. Rusija računa na produženi rat. Ovo je očigledan znak nepoštovanja svih onih u svijetu koji traže mir i rade na tome da diplomatija bude efikasna”, zaključio je Zelenski.

Rusija: Oboreno 99 dronova

Ruski sistemi protivzračne odbrane (PZO) oborili su najmanje 99 ukrajinskih dronova u sedam regija Rusije, saopćilo je danas rusko Ministarstvo odbrane, navode ruski mediji na koje se poziva Tanjug.

“U periodu od 20 sati 26. maja do 7 sati 27. maja, sistemi PZO na dužnosti presreli su i uništili 99 ukrajinskih bespilotnih letjelica tipa avion”, navodi se u izvještaju ministarstva.

Dodaje se kako je najviše dronova oboreno u Voronješkoj oblasti, gdje su sistemi PZO oborili 23 ukrajinske bespilotne letjelica, prenose RIA Novosti.

Izvor: Agencije

Reklama