Kakve poruke nosi iznenadna posjeta predsjednika Al-Sharae Turskoj?

Posjeta sirijskog predsjednika Turskoj dolazi u izuzetno važnom regionalnom i međunarodnom kontekstu.

Turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan rekao je, nakon sastanka sa sirijskim kolegom Ahmedom al-Sharaom, da Siriju očekuju svjetliji i mirniji dani (Murat Cetinmuhurdar/PPO/Handout via REUTERS)

Sirijski predsjednik Ahmad al-Sharaa stigao je u subotu u nenajavljenu posjetu Istanbulu, što je njegova treća posjeta Turskoj otkako je početkom ove godine preuzeo vlast. U Istanbulu se sastao sa svojim turskim kolegom Recepom Tayyipom Erdoganom u palači Dolmabahce.

Sastanak je održan iza zatvorenih vrata, a prisustvovali su mu visoki sigurnosni i vojni dužnosnici s obje strane, uključujući ministra vanjskih poslova Hakana Fidana, ministra odbrane Yasara Gulera, šefa obavještajne službe Ibrahima Kalina te šefa Sekretarijata za odbrambenu industriju Haluka Gurguna. Sa sirijske strane sastanku su prisustvovali ministar vanjskih poslova Asaad al-Shaibani i ministar odbrane Murhaf Abu Qasra.

Kontekst posjete

Posjeta sirijskog predsjednika Turskoj dolazi u izuzetno važnom regionalnom i međunarodnom kontekstu, budući da se poklopila sa zvaničnim saopćenjem Sjedinjenih Američkih Država i Evropske unije o ukidanju ekonomskih sankcija Siriji, što predstavlja značajan zaokret u zapadnoj politici nakon svrgavanja režima Bashara al-Assada u decembru prošle godine.

Vrijeme posjete također ima poseban značaj, budući da dolazi samo dva dana nakon posjete šefa turske obavještajne službe Ibrahima Kalina Damasku. Tokom te posjete Kalin je razgovarao o osjetljivim sigurnosnim pitanjima, posebno o predaji oružja kurdskih Jedinica narodne zaštite (YPG) i njihovoj integraciji u sirijske sigurnosne snage, što je pitanje čija provedba kasni u odnosu na ranije najave.

Posjeta također dolazi u kontekstu nedavnih izjava predsjednika Erdogana o uspostavljanju kontakta s Irakom i Sirijom u vezi s razoružavanjem Kurdistanske radničke partije (PKK), što ukazuje na Turske napore da se postigne napredak u ovom osjetljivom sigurnosnom pitanju.

Najvažnija pitanja

Prema saopćenju koje je objavilo tursko predsjedništvo, tokom sastanka razgovarano je o nizu bilateralnih, regionalnih i međunarodnih pitanja, s posebnim naglaskom na razvoj događaja u prijelaznoj fazi u Siriji i pravce saradnje između dvije zemlje.

Tokom razgovora, predsjednik Erdogan je poručio da Siriju čekaju „svjetliji i mirniji dani“, ponovo potvrđujući da će njegova zemlja nastaviti stajati uz sirijski narod, kao što je to činila od početka krize.

Erdogan je pozdravio odluku Sjedinjenih Američkih Država i Evropske unije o ukidanju sankcija Siriji, ističući da je to važan korak koji postavlja temelje za povratak stabilnosti.

Što se tiče izraelske eskalacije, turski predsjednik je nazvao okupaciju i učestale izraelske napade na sirijsku teritoriju „neprihvatljivim“, naglasivši da Turska i dalje odbacuje ova kršenja prava preko svih regionalnih i međunarodnih foruma.

U saopćenju se navodi da su dvije strane razgovarale o perspektivama saradnje u ključnim sektorima, prvenstveno u energetici, odbrani i transportu. Erdogan je istakao da će Turska nastaviti ispunjavati obaveze koje proizilaze iz „susjedskih i bratskih“ odnosa, uključujući tehničku i političku podršku tokom faze obnove sirijske države.

S druge strane, sirijski predsjednik Ahmad al-Sharaa izrazio je zahvalnost Turskoj zbog njenog stava, ističući ključnu ulogu Ankare u ukidanju sankcija i podsticanju međunarodne zajednice da prizna novu vladu u Damasku.

Sirijska državna novinska agencija saopćila je da će se sirijski ministri vanjskih poslova i odbrane sastati sa svojim turskim kolegama u Turskoj kako bi razgovarali o zajedničkim pitanjima između dvije zemlje.

Agencija je dodala da su se sirijski predsjednik i njegov ministar vanjskih poslova tokom posjete sastali sa specijalnim američkim izaslanikom za Siriju, Tomom Barrackom, kako bi razgovarali o aktuelnim dešavanjima u sirijskom pitanju.

U tom kontekstu, Kutluhan Kurucu, istraživač u Centru za politička, ekonomska i društvena istraživanja SETA iz Turske, smatra da izostanak bilo kakve službene najave ili prethodnog medijskog izvještavanja o posjeti sirijskog predsjednika Turskoj ne znači nužno da je posjeta bila tajna. Umjesto toga, smatra Kurucu, to prije odražava kratak vremenski okvir same posjete i osjetljivu prirodu pitanja koja su tom prilikom razmatrana.

U razgovoru za Al Jazeeru, Kurucu ističe da su među faktorima koji su potaknuli održavanje ovog sastanka ukidanje američkih sankcija Siriji, imenovanje američkog ambasadora u Ankari za specijalnog izaslanika za Siriju i sve veći značaj pitanja Jedinica narodne zaštite (YPG) u turskoj sigurnosnoj agendi.

Također, ističe da prisustvo sirijskog ministra odbrane Murhafa Abu Qasra sastanku jača uvjerenje da su pitanja prisustva kurdskih snaga i „potencijalnih vojnih lokacija“ bila među glavnim prioritetima na dnevnom redu, pored onoga što je opisao kao „tehnički napredak u tursko-izraelskom dijalogu o Siriji“, o čemu je također moglo biti razgovora tokom sastanka.

Kurucu je dodao da sastanak predsjednika Ahmada al-Sharae sa specijalnim američkim izaslanikom Tomom Barrackom odražava spremnost nove sirijske vlasti na direktnu komunikaciju s Washingtonom. Također je istaknuo da je sirijska strana svjesna osjetljivosti ovog procesa, s obzirom na to da i dalje postoje neriješena pitanja između dvije strane. U tom kontekstu, napomenuo je da su terenske posjete sirijskih dužnosnika tim kampovima možda bili implicitni odgovor na određena američka očekivanja.

Značaj posjete

Politički analitičar Mahmoud Allouch smatra da je posjeta sirijskog predsjednika Ahmada al-Sharae Turskoj od izuzetnog značaja s obzirom na bitne promjene koje su se nedavno dogodile u Siriji, naročito kada je riječ o procesu političkih i sigurnosnih dogovora.

Prema Allouchu, Ankara želi ojačati saradnju s novom sirijskom upravom kako bi riješila pitanje Sirijskih demokratskih snaga (SDF) u okviru aktuelnog sporazuma o integraciji, koji predstavlja dio šireg procesa vezanog za oživljavanje mirovnog dijaloga između Turske i Kurdistanske radničke stranke (PKK). Smatra da su se stekli uvjeti za stvarni napredak na tom putu, posebno u svjetlu onoga što je opisao kao „relativnu američku usklađenost“ s turskim pristupom sirijskom pitanju.

Također ističe da je Ankara zainteresirana za postizanje bilateralnih sigurnosnih dogovora s Damaskom i zemljama regije radi suprotstavljanja prijetnji ponovnog jačanja organizacije Islamska država Irak i Levant (ISIL), uključujući pitanje predaje ISIL-ovih zatvora i kampova za pritvor sirijskoj vladi. Turska smatra da je taj korak neophodan kako bi se omogućilo Damasku da preuzme punu odgovornost za sigurnost na svojim granicama.

Allouch na kraju zaključuje da se neposredni rezultati ove posjete možda neće odmah vidjeti, ali će se, prema njegovom mišljenju, postepeno ispoljavati kroz završetak procesa integracije i provedbu sigurnosnih i vojnih sporazuma o kojima su dvije strane postigle dogovor.

Izvor: Al Jazeera

Reklama