Sudija blokirao Trumpov plan da raspusti Ministarstvo prosvjete
Trumpov tim kaže da pokušaj eliminisati birokratsko preopterećenje administracije.

Okružni sudija Myong Joun u Bostonu blokirao je danas administraciju predsjednika SAD-a Donalda Trumpa da sprovede njegovu izvršnu uredbu o raspuštanju Ministarstva prosvjete SAD-a, i naredio da se na posao vrate zaposleni koji su otpušteni.
Sudija Myong Joun je, na zahtjev grupe saveznih država predvođenih demokratama, školskih okruga i sindikata nastavnika, izdao zabranu kojom se Ministarstvo prosvjete sprečava da nastavi sa masovnim otpuštanjem najavljenim u martu za preko 1.300 zaposlenih, što bi smanjilo broj zaposlenih za polovinu, prenio je Reuters.
Nastavite čitati
list of 4 itemsMahmoud Khalil pušten iz pritvora u Louisiani, propalestinski aktivist obećao nastavak borbe
Stanovništvo Irana zabrinuto zbog mogućnosti radioaktivne kontaminacije
Agenti upadaju na farme u Kaliforniji i odvode radnike
“Zapisi otkrivaju da je prava namjera optuženih da efikasno raspuste odjeljenje bez ovlašćujućeg zakona”, napisao je u zabrani Joun, koga je imenovao Trumpov demokratski prethodnik Joe Biden.
Birokratsko opterećenje
Advokati Ministarstva pravde su ranije tvrdili da masovna otpuštanja nisu bila pokušaj zatvaranja tog ministarstva, već zakonit pokušaj da se eliminiše birokratsko preopterećenje, a istovremeno efikasnije ispuni njegova ukupna zakonska misija.
Sudija Joun je rekao da smanjenja broja zaposlenih imaju suprotan efekat, i da su “onemogućila” Ministarstvu “da obavlja svoje zakonski propisane funkcije”.
On je naložio američkoj administraciji ne samo da vrati radnike Ministarstva prosvjete na posao, već i da zaustavi sprovođenje Trumpove direktive od 21. marta o prenosu studentskih kredita i programa za osobe sa posebnim potrebama na druge savezne agencije.
Ministarstvo prosvjete, koje je Kongres osnovao 1979. godine, nadgleda 1.600 milijardi dolara studentskih kredita, sprovodi zakone o građanskim pravima u školama i obezbjeđuje savezno finansiranje za okruge kojima je to potrebno.
Predizborno obećanje
Smanjenja broja radnih mjesta u Ministarstvu prosvjete objavljena su nedjelju dana prije nego što je američki predsjednik Donald Trump potpisao izvršnu uredbu kojom se poziva na zatvaranje tog ministarstva, nakon predizbornog obećanja konzervativcima usmjerenog na ostavljanje školske politike gotovo u potpunosti u rukama država i lokalnih odbora.
U kombinaciji sa 600 zaposlenih koji su prihvatili ponude za isplatu otpremnina, Ministarstvo prosvjete je saopštilo da će nakon smanjenja broja radnih mjesta imati 2.183 zaposlenih, u odnosu na 4.133 kada je Trump stupio na dužnost 20. januara.
Demokratski državni tužioci iz 20 američkih saveznih država i Distrikta Columbia, kao i školski okruzi i sindikati nastavnika, zatim su podnijeli tužbu, rekavši da su smanjenja onemogućila Ministarstvo prosvjete da ispunjava svoje dužnosti upravljanja finansiranjem škola i studentskih kredita, i sprovođenja zakona o građanskim pravima.