Implikacije i motivi napada na rusku bazu Hmeimim u Siriji
Rusko Ministarstvo odbrane kao ni sirijska vlada nisu dali komentar o incidentu.

Dvojica naoružanih napadača izvela su napad na rusku zračnu bazu Hmeimim u zapadnoj Siriji, što je dovelo do pogibije dvojice vojnika, prema navodima sirijskog vladinog dužnosnika i lokalnog aktiviste.
Agencija Associated Press prenosi, pozivajući se na dva anonimna izvora, da su ubijena i dvojica naoružanih napadača koji su izveli napad u utorak.
Nastavite čitati
list of 4 itemsIransko ministarstvo vanjskih poslova: Priprema terena za strašnu agresiju
Hoće li Trump napasti Iran: ‘Bila bi to katastrofa za američke interese’
Trump: Znamo gdje se skriva ‘vrhovni vođa’, zasad ga nećemo ukloniti
Sirijski dužnosnik rekao je da još uvijek nije poznato jesu li dvije ubijene osobe u bazi bili ruski vojnici ili sirijsko osoblje koje radi po ugovoru. Prema pisanju agencije, rusko Ministarstvo odbrane nije odgovorilo na zahtjev za komentar. Ni sirijska vlada nije izdala nikakvo službeno saopćenje o incidentu.
Napad na civile
Rami al-Shaer, politički analitičar blizak ruskim krugovima odlučivanja, naglasio je da se nedavni incident u ruskoj bazi ne bi trebao opisati kao „napad“, već kao „teroristički čin“. Istaknuo je da je meta napada bila baza u kojoj se nalazi velik broj sirijskih porodica, uglavnom civila koji su se tamo sklonili, bježeći od sigurnosnih napetosti u srijskom priobalju.
Al-Shaer je dodao, u izjavi za Al Jazeeru, da sirijske vlasti ulažu značajne napore kako bi otkrile ko stoji iza ovih incidenata. Dodaje da su u toku istrage s ciljem da svi koji su umiješani u krvoproliće, posebno nad civilima, budu izvedeni pred lice pravde.
U tom je kontekstu, Al-Shaer je pojasnio da je sirijski predsjednik prije nekoliko dana izdao dekret kojim se rad istražne komisije produžava za dodatna dva mjeseca. Prema njegovim riječima, to ukazuje na predsjednikov direktan interes za slučaj i njegovo pomno praćenje napretka istrage.
„Ne isključujem mogućnost da je ovaj napad posljedica nezadovoljstva nekih strana radom istražne komisije, pa čak i samom odlukom o njenom osnivanju, posebno nakon što je komisija došla do preliminarnih nalaza koji jasno ukazuju neke od odgovornih za događaje na sirijskoj obali.” Dodao je da aktuelna sirijska vlada neće pokazati popustljivost prema onima koji su umiješani.
Al-Shaer je također ukazao na to da posljednja „teroristička operacija“ može biti pokušaj ometanja istražnih napora, ali da to neće uspjeti pokolebati sirijsko vodstvo da istraje na sprovođenju zakona i pozove na odgovornost sve umiješane – bilo u događaje na obali ili u nedavni napad.
Moskva i Damask
Što se tiče odnosa između Moskve i Damaska, Al-Shaer je naglasio da ti događaji ni na koji način neće narušiti snagu rusko-sirijskih odnosa, koje je opisao kao „strateške“. Dodao je da Rusija nastavlja pružati podršku sirijskoj vladi na raznim poljima, posebno u ekonomskim, sigurnosnim i diplomatskim pitanjima. Skrenuo je pažnju na važnost međunarodne saradnje kako bi se prevazišle posljedice ekonomskih sankcija koje su pogoršale patnju sirijskog naroda.
Napad je počeo, prema riječima svjedoka koji živi u blizini baze i koji je razgovarao s AFP-om pod uvjetom anonimnosti, „u utorak u 7 sati ujutro i trajao je oko sat vremena. Tokom tog vremena čuli su se pucnji i eksplozije granata, dok su dronovi nadlijetali iznad područja“. Svjedok je dodao da su stanovnici tog područja već nekoliko dana „primjećivali pojačano prisustvo pripadnika sigurnosnih snaga oko baze“.
Mahmoud al-Hamza, profesor i istraživač specijaliziran za pitanja Rusije, otkrio je za Al Jazeeru da je situacija u ruskoj zračnoj bazi u Hmeimimu nestabilna i neizvjesna, napominjući da je njen status i dalje neriješen, a slična je situacija i s bazom u Tartusu.
Al-Hamza je naglasio da postoje sporna pitanja između Moskve i Damaska o kojima još nije postignut dogovor, posebno u vrijeme nove sirijske vlade.
Objasnio je da je aktuelna sirijska vlada uputila niz zahtjeva Moskvi, na koje do sada nije stigao odgovor. Ti se zahtjevi, rekao je, prvenstveno odnose na sudbinu Bashara al-Assada, kojeg je opisao kao „odbjeglog kriminalca“, te na imovinu koju je opljačkao, kao i na sudbinu hiljada oficira iz bivšeg režima koji su se nastanili u Rusiji. Smatra da ta osjetljiva pitanja jasno odražavaju postojeće tenzije u odnosima između dvije strane.
Motivi i razlozi
Al-Hamza je istaknuo da je ruska baza Hmeimim, iako nije bila meta napada tokom pobjede sirijske revolucije, u posljednje vrijeme primila brojne bjegunce iz bivšeg režima koji su bježali od nedavnih događaja na obali, što je izazvalo ozbiljne rasprave u sirijskim krugovima.
Posljednji napad na bazu Hmeimim opisao je kao opasan i zabrinjavajući razvoj događaja, pogotovo jer se dogodio u području s većinskim alavitskim stanovništvom, što nosi značajne političke i sigurnosne implikacije. Prema izvještajima, napadači su pripadnici radikalnih uzbečkih grupa koje djeluju u Siriji.
Al-Hamza je dodao da je napad vjerovatno izveden bez znanja ili odobrenja nove sirijske vlade, kojoj nije u interesu stvarati haos ili napetost unutar zemlje. Pretpostavlja da je riječ o samostalnom djelovanju ekstremista koji gaje ideološku mržnju prema Rusiji.
Objašnjavajući motive koji stoje iza ovog neprijateljstva, istaknuo je da „islamistički ekstremisti“ Rusiju smatraju strateškim neprijateljem, ne samo u Siriji, već i u drugim regijama. Povezao je napad s prethodnim izjavama visokih ruskih dužnosnika, uključujući ministra vanjskih poslova Sergeja Lavrova i zamjenika predsjednika Državne dume, koji su govorili o „genocidu“ nad alevitima i kršćanima, što je Al-Hamza opisao kao „netačne i nerealne izjave“.
Al-Hamza je kritizirao ruske medije i pojedine dužnosnike koji svojim stavovima i izjavama podižu tenzije i dodatno kompliciraju situaciju. Ističe da ne postoje nikakve masovne likvidacija, kako se to promovira, već se radi o sukobu države i naoružanih grupa koje djeluju izvan zakona.
Rusija se suočava s novim izazovom u pogledu očuvanja svojih strateških, vojnih i ekonomskih interesa u Siriji nakon pada Assadovog režima. Analitičari se pitaju hoće li Moskva promijeniti svoj pristup kako bi podržala novi režim ili će njen utjecaj oslabiti u korist drugih međunarodnih i regionalnih sila.
Brigadni general i vojni stručnjak Mohammed al-Khaled tvrdi da postoji nekoliko motiva za ovaj napad, među kojima je mogućnost da su ga izvele frakcije koje se žele osvetiti ruskim vojnicima jer su odgovorni za stotine masakra nad Sirijcima dok su podržavali Bashara al-Assada, kao i zbog zaštite koju mu pružaju u Rusiji nakon njegova pada.
Za Al Jazeeru dodaje da razlog može biti i to što ruska baza pruža zaštitu bivšim vojnim komandantima iz svrgnute Assadove vojske. Postoji i bojazan da bi im Rusija mogla pružiti vojnu podršku za pokretanje vojne pobune, poput one iz marta ove godine. Prema njegovom mišljenju, baza se zbog toga drži pod pritiskom kako bi se ojačala pregovaračka pozicija.