Tri faktora koja su kroz historiju navodila Izrael da zaustavi svoje ratove
Ta tri faktora odnose se na unutrašnju situaciju u Izraelu, međunarodni pritisak te otpor naroda čija je zemlja okupirana.

Vojni i strateški stručnjak, brigadni general Elias Hanna, izjavio je da izraelska historija pokazuje da su tri faktora uvijek bila presudna za prekid izraelskih ratova. Naglasio je da pokušaji izraelske vojske da preuzme kontrolu nad Gazom zahtijevaju angažman još više vojnika, što ide u korist palestinskom otporu u Pojasu Gaze, koji se oslanja na gerilsko ratovanje.
Ta tri faktora odnose se na unutrašnju situaciju u Izraelu, međunarodni pritisak te otpor naroda čija je zemlja okupirana. Brigadni general Hanna ističe da trenutnu fazu karakteriziraju unutrašnji izraelski pritisci na vladu Benjamina Netanyahua da okonča rat. Na međunarodnoj sceni primjetna je promjena u evropskom stavu, dok je američki predsjednik Donald Trump nezadovoljan Netanyahuovim ponašanjem, kako izvještava američki portal Axios, pozivajući se na izvore iz Bijele kuće.
Nastavite čitati
list of 4 itemsDautović: Izrael će iranske udare iskoristit kao izgovor za odmazdu
‘Amerikanci pomažu Izraelu u odbijanju iranskih napada’
Ko stoji iza humanitarne fondacije za Gazu GHF | Opservatorij
Što se tiče otpora, izraelska vojska i dalje trpi gubitke u svojim redovima. Dvadesetogodišnji vojnik Danilo Mocan, s činom narednika, poginuo je u sukobima na jugu Pojasa Gaze u srijedu.
Prema izraelskom listu Yedioth Ahronoth, vojnik je poginuo uslijed eksplozije improvizirane eksplozivne naprave, koja je izazvala rušenje zgrade u kojoj se nalazio. Ovo je drugi izraelski vojnik čiju je smrt izraelska vojska potvrdila u manje od 24 sata, budući da je još jedan vojnik ubijen, u utorak, u sukobima na sjeveru Pojasa Gaze.
Govoreći o vojnoj operaciji koju izraelske snage provode u Gazi, brigadni general Hanna navodi da se izraelska vojska trenutno oslanja na spor napredak u Gazi i postepeno zauzimanje teritorije, pri čemu koristi artiljeriju i avijaciju. Dodao je da su nove naredbe vojsci da uđe, ostane, osigura ključne položaje i vrši napade na infrastrukturu otpora.
Strategija koja pogoduje otporu
Analizirajući vojnu situaciju u Gazi, Hanna je rekao da Netanyahu igra na kartu teritorijalne kontrole, što podrazumijeva angažiranje još više vojnika u Gazi. To, prema njegovi riječima, ide u korist palestinskom otporu, koji, kako navodi, neće voditi borbu na otvorenim prostorima, već na lokacijama koje mu odgovaraju, koristeći taktike gerilskog ratovanja.
Brigadni general Hanna podsjetio je na izjavu izraelskog načelnika Generalštaba Eyala Zamira koji je rekao da im je, prema njihovim procjenama, potrebno otprilike godinu dana: tri mjeseca za ulazak te devet mjeseci za čišćenje područja. Brigadni general Hanna izrazio je sumnju u uspjeh izraelskih snaga u njihovoj vojnoj operaciji, postavljajući pitanje: Može li Izrael zaista uspostaviti potpunu vojnu kontrolu nad Pojasom Gaze? I kolika će biti ljudska cijena koju će za to platiti?“
Izraelska vojska je ranije saopćila da pokreće kopnenu ofanzivu u više područja unutar Pojasa Gaze, u sklopu operacije Gideonove kočije, što predstavlja ozbiljnu eskalaciju u trenutnom genocidnom ratu protiv Pojasa Gaze.
Međutim, ustrajavanje Netanyahua i njegove vojske na agresiji protiv Gaze nailazi na oštre kritike, posebno među izraelskim političkim i vojnim čelnicima. Posljednji u nizu je bivši ministar odbrane Moshe Ya'alon, koji je izjavio da su „ubijanja koja izraelska vojska vrši u Gazi vladina politika koja vodi Izrael u propast, a sve s ciljem ostanka na vlasti“. Bivši izraelski premijer Ehud Olmert također je izjavio za BBC da je „ono što Izrael sada radi u Gazi vrlo blizu ratnog zločina“.
Izrael je nastavio svoj rat protiv Gaze 18. marta ove godine, nakon što je odbio preći na drugu fazu sporazuma o prekidu vatre.