Reuters: Trumpove zasjede u Ovalnom uredu kao upozorenje
Trumpovo neviđeno korištenje predsjedničkog okruženja za takve demonstracije moglo bi potaknuti strane čelnike da dvaput razmisle prije prihvatanja njegovih poziva.

Američki predsjednik Donald Trump u srijedu je prigušio svjetla u Ovalnom uredu i napravio južnoafričkog predsjednika Cyrila Ramaphosu metom svoje najnovije geopolitičke zasjede stranom lideru pred televizijskim kamerama, piše Reuters.
U nevjerovatnoj sceni koju je Bijela kuća očito orkestrirala radi maksimalnog učinka i koja podsjeća na posjetu ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog u februaru, Trump je suočio Ramaphosu s lažnim tvrdnjama o genocidu nad južnoafričkim bijelcima, uključujući navode o masovnim ubistvima i oduzimanju zemlje, piše Reuters.
Nastavite čitati
list of 4 itemsTrump poručio Iranu: Mogli ste proći dobro, imali biste zemlju
Šta bi donijelo uključenje SAD-a u rat Irana i Izraela
Trump: Možda ću napasti Iran, možda neću
‘Sramotni spektakl’
Bio je to još jedan prikaz Trumpove očite spremnosti da iskoristi Ovalni ured, historijski rezerviran kao počasno mjesto za strane dostojanstvenike, kako bi osramotio posjetitelje iz manje moćnih nacija ili ih optužio za teme na koja je fiksiran.
Trumpovo neviđeno korištenje predsjedničkog okruženja za takve demonstracije moglo bi potaknuti strane čelnike da dvaput razmisle prije prihvatanja njegovih poziva i riskiraju javno poniženje, što bi moglo otežati učvršćivanje veza sa prijateljima i partnerima kojima se također približava zakleti rival Kina.
Patrick Gaspard, bivši američki ambasador u Južnoafričkoj Republici za vrijeme predsjednika Baracka Obame, rekao je kako je Trump sastanak s Ramaphosom pretvorio u “sramotni spektakl” i “napao ga lažnim ‘snuff’ filmom i nasilnom retorikom”.
“Saradnja po Trumpovim uvjetima nikad ne ide nikome u korist”, napisao je Gaspard, sada viši suradnik u think-tanku Centar za američki napredak u Washingtonu, u objavi na X.
Neutemeljene optužbe
Sastanak u Ovalnom uredu bio je predstavljen kao prilika za resetiranje napetih odnosa između SAD i JAR, posebno nakon Trumpovog uvođenja carina, te za smirivanje eskalirajućih napetosti zbog njegovih neutemeljenih optužbi za “genocid nad bijelim stanovništvom” i ponude za preseljenje pripadnika bijele manjine Afrikanera.
Nakon srdačnog početka sastanka, Trump, bivša reality TV zvijezda, naredio je prigušivanje svjetala te prikazao video i printane članke koji su navodno dokaz da se progone bijeli Južnoafrikanci.
Ramaphosa, koji je bio očito spreman odgovoriti na Trumpove optužbe, ali nije očekivao politički teatar, bio je pažljiv i smiren dok je pokušavao negirati ono što je predstavio njegov domaćin, ali se suzdržao od direktnog izazivanja ili kritiziranja domaćina.
„Žao mi je, nemam avion koji bih vam dao“, našalio se Ramaphosa s osmijehom, misleći na luksuzni mlazni avion koji je Katar ponudio Trumpu kao zamjenu za Air Force One.
Bez komentara
Njegov glasnogovornik Vincent Magwenya rekao je južnoafričkoj TV stanici Newzroom Afrika kako se „moglo vidjeti da predsjednika Ramaphosu provociraju“, te da on “nije nasjeo na zamku“.
Bijela kuća nije odmah odgovorila na upit je li sastanak bio namješten kako bi se Ramaphosa stavio u nezgodnu situaciju i bi li to moglo obeshrabriti druge strane čelnike od takvih posjeta.
Cameron Hudson, viši saradnik u think-tanku Centra za strateške i međunarodne studije u Washingtonu, rekao je da je, iako je televizijski dio sastanka bio cirkus, “nikada nije prešao granicu ljutnje ili zajedljivosti, tako da nije ni krenuo nizbrdo”.
To raspoloženje bilo je u oštroj suprotnosti s Trumpovim sastankom prije nekoliko mjeseci sa Zelenskim koji se pretvorio u vikanje u kojem su učestvovali i predsjednik i potpredsjednik J. D. Vance.
Situacija sa Zelenskim
Zelenski, slično kao i Ramaphosa, bio je tamo kako bi pokušao smanjiti jaz u odnosima i, u slučaju Ukrajine, održati američku vojnu pomoć Kijevu u ratu protiv ruskih invazijskih snaga.
No, sastanak je brzo skrenuo s puta, Trump je optužio Zelenskog za nepoštovanje i kockanje s potencijalnim trećim svjetskim ratom, a Vance je optužio ukrajinskog čelnika da nije pokazao dovoljno zahvalnosti za američku podršku.
Možda je na Trumpovom sastanku u srijedu s Ramaphosom bilo manje upitnih stvari, ali je JAR glavni politički i ekonomski igrač u Africi koja Kinu smatra svojim najvećim trgovinskim partnerom, a SAD je na drugom mjestu.
Južnoafrička Republika, koja je stoljećima trpjela oštru diskriminaciju crnaca tokom kolonijalizma i aparthejda prije nego što je postala višestranačka demokratija 1994. pod Nelsonom Mandelom, odbacuje Trumpove optužbe.
Trumpov istup čini se prilagođenim dijelovima njegove političke baze, posebno segmentima krajnje desnice i bijelih nacionalista koji već dugo promoviraju narativ o “bijelom genocidu” u JAR-u.
Podilaženje ekstremnoj desnici
Iznošenjem neprovjerenih tvrdnji o nasilju nad bijelim poljoprivrednicima i uvrštavanjem agrarne reforme u rasni progon, Trump se poslužio temama popularnim u američkim desničarskim ekstremističkim krugovima.
Otkad se vratio na dužnost u januaru, Trump je otkazao pomoć, protjerao ambasadora JAR-a i preselio neke pripadnike bijele manjine Afrikanera na temelju tvrdnji o rasnoj diskriminaciji za koje Pretoria tvrdi da su neutemeljene. Program je sporan jer Trump uglavnom blokira prijem izbjeglica iz ostatka svijeta.
Novi južnoafrički zakon o zemljišnoj reformi, usmjeren na ispravljanje nepravdi aparthejda, omogućuje eksproprijaciju bez naknade kada je u javnom interesu, na primjer ako zemljište leži neobrađeno. Takva eksproprijacija nije se dogodila i svaka se naredba može osporiti na sudu, navodi Reuters.
„Ako iko sumnja da incident sa Zelenskim nije bio u potpunosti insceniran od strane Bijele kuće, mislim da se sada uvjerio u to“, rekao je britanski komentator vanjskih poslova Tim Marshall za Times Radio u Londonu.