Konferencija NATO-a u Daytonu povodom 30 godina Mirovnog sporazuma za BiH
Trideseta godišnjica postizanja sporazuma bit će u Daytonu obilježena i nizom kulturnih manifestacija, uključujući izložbe i koncerte, kao i tematskim panelima.

Američki grad Dayton u saveznoj državi Ohio, gdje je prije tri decenije postignut sporazum kojim je okončan rat u Bosni i Hercegovini, od petka je domaćin parlamentarcima iz zemalja članica NATO-a koji će razmatriti pouke Dejtonskog mirovnog sporazuma za rješavanje savremenih globalnih sukoba.
Trideseta godišnjica postizanja sporazuma bit će u Daytonu obilježena i nizom kulturnih manifestacija, uključujući izložbe i koncerte, kao i tematskim panelima.
Nastavite čitati
list of 4 itemsRaskol među republikancima o američkom uključenju u rat
Kongresmeni za NYT: Čelnici arapskih zemalja privatno traže uklanjanje iranske nuklearne prijetnje
Infografika: Američko vojno prisustvo na Bliskom istoku
Parlamentarna skupština NATO-a, transatlantski forum koji okuplja tristotinjak zastupnika iz 32 zemlje članice Alijanse, od 23. do 26. maja zasjeda u Daytonu, u trenutku kada administracija Donalda Trumpa dovodi u pitanje spremnost SAD-a da brane evropske saveznike iz NATO-a ako oni ne budu izdvajali veći procenat svojih budžeta za odbranu.
Ovo je prvi put od 2003. da se Parlamentarna skupština NATO-a održava u SAD-u.
Organizatori 30. godišnjicu Dejtonskog mirovnog sporazuma iz 1995. koji je postignut u vojnoj bazi Wright-Patterson kraj Daytona, a potpisan kasnije iste godine u Parizu, predstavljaju kao proslavu mira i moći diplomatije.
NATO sjedište u samom centru Daytona ukrašeno je zastavama zemalja članica, a pored zvaničnih zasjedanja planiran je i niz kulturnih događaja, uključujući umjetničke i historijske izložbe, kao i seriju besplatnih javnih predavanja.
Muzičari iz simfonijskih orkestara Daytona i Sarajeva održat će 29. maja zajednički Koncert za mir.
Mirovni sporazum okončao nasilje
Profesorica političkih nauka i izvršna direktorka Centra za ljudska prava Univerziteta u Daytonu Natali Hudson rekla je da je to što je Dayon bio mjesto postizanja sporazuma kojim je okončano nasilje oblikovalo identitet grada.
“Dayton i njegovi građani su u to vrijeme bili veoma svjesni onoga što se dešavalo u bazi Wright-Patterson… Bile su organizovane molitvene straže. Sarajevo i Dayton su uspostavili snažnu vezu. Ideja o Daytonu kao gradu mira se tada zaista ukorijenila, i na to smo veoma ponosni”, rekla je dodajući da je taj duh doveo do osnivanja Međunarodnog muzeja mira u gradu, koji je možda jedini te vrste u SAD-u.
Hudson će biti među mnogobrojnim govornicima na događaju “Dejtonski dijalog: Razgovori o miru i bezbjednosti na Balkanu”, seriji panel diskusija koje će se održati u Centru za umjetnost Roger Glass na Univerzitetu u Daytonu, paralelno sa Parlamentarnom skupštinom NATO-a.
U okviru obilježavanja 30. godišnjice Dejtonskog sporazuma, bit će realizovan i projekat “Misli slobodu”, umjetnička i historijska instalacija sa elementima društvenog angažmana.
Stara zgrada suda okruga Montgomeri ugostit će izložbu pod nazivom “Dayon u svijetu”, sa artefaktima i pričama koje slave historiju grada, uključujući i činjenicu da su braća Wright, pioniri avijacije, upravo odatle potekli.
Ovakvi veliki skupovi zahtjevaju i pažljivo planiranje sigurnosti zbog potencijalnih demonstracija i protestnih okupljanja.
Po riječima zvaničnika, grad je potrošio više od 700.000 dolara na iznajmljivanje ograda i barikada koje će biti postavljene oko NATO sjedišta i mjesta održavanja samita u centru grada, koji će biti zatvoreni za javnost do nedjelje.