Samoubistva među izraelskim vojnicima, hiljade ih se vraćaju sa psihičkim traumama
Izraelski mediji navode da zbog nedostatka vojnika vlada angažira i Izraelce koji očito pate od mentalnih bolesti.

Izraelski list Haaretz izvještava, pozivajući se na vojne izvore, da je 35 izraelskih vojnika počinilo samoubistvo od početka rata u Pojasu Gaze do kraja 2024. godine, te sedam od početka 2025. godine.
Riječ je o značajnom porastu broja samoubistava u odnosu na posljednje zvanične podatke koje je objavio Izraelski vojni radio početkom januara 2025. godine.
Nastavite čitati
list of 4 itemsIzrael ubio 59 Palestinaca u Gazi, mnoge dok su pokušavali dobiti pomoć
Zagreb maršira za Gazu, traže prekid podrške genocidu
Palestinci optužuju humanitarnu fondaciju da koristi pomoć kao oružje
Haaretz dodaje, pozivajući se na izvore, da je izraelska vojska sahranjivala mnoge vojnike koji su počinili samoubistvo od početka rata bez vojnih sprovoda ili javnog objavljivanja.
Izraelski vojni radio objavio je početkom januara 2025. godine da je 28 izraelskih vojnika počinilo samoubistvo od početka rata u Pojasu Gaze, među kojima je bilo 16 pripadnika rezervnog sastava, ali Haaretz piše da se očito radi o mnogo više slučajeva.
Mentalne bolesti
Prema izvorima lista, izraelska vojska u rezervni sastav poziva i one koji pate od psihičkih trauma i mentalnih bolesti, čak i dok su još na liječenju, kao i vojnike koji su ranije otpušteni iz službe upravo zbog psihičkih oboljenja.
List navodi, pozivajući se na svoje izvore, da izraelska vojska regrutira ljude s mentalnim bolestima za borbu u rezervnim sastavima zbog nedostatka vojnika. Napominje da je broj vojnika koji se liječe od mentalnih bolesti od početka rata premašio 9.000.
Jedan vojni komandant izjavio je za list da su prisiljeni regrutirati ljude koji nisu u stabilnom psihičkom stanju, jer redovni vojnici odbijaju učestvovati u borbama. Objasnio je da izbjegavaju detaljne provjere stanja osoba s mentalnim bolestima kako vojska ne bi ostala bez vojnika, kako je rekao.
Dodaje da su hiljade rezervista u Gazi zatražile pomoć od vojske zbog psihičkih oboljenja te da se oni i dalje regrutiraju, iako je jasno da njihovo stanje nije stabilno. Rekao je: „Borimo se s onima kojima su nam na raspolaganju“.
Posttraumatski stres
List Yedioth Ahronoth objavio je u novembru prošle godine, pozivajući se na Ured za rehabilitaciju izraelskog Ministarstva odbrane, da otprilike 5.200 izraelskih vojnika, ili 43 posto ranjenih koji su primljeni u centre za rehabilitaciju, pati od posttraumatskog stresnog poremećaja (PTSP). Očekuje se da će do 2030. godine otprilike 100.000 ljudi biti podvrgnuto liječenju, od čega će najmanje polovina imati dijagnozu PTSP-a.
List dodaje da se, prema različitim procjenama izraelske vojske, blizu 15 posto pripadnika redovne vojske, koji su napustili Gazu i prošli psihološko liječenje, nisu mogli vratiti u borbu zbog poteškoća s kojima se suočavaju.
List Yedioth Ahronoth također navodi da su hiljade vojnika potražile pomoć u specijaliziranim klinikama koje je uspostavila vojska, te da trećina invalida, prema službeno priznatim podacima, pati od posttraumatskog stresnog poremećaja.