Mađarske ambicije u Evropi
Budimpešta ima teritorijalne pretenzije prema Ukrajini, ali analitičare sada više brine Orbanovo miješanje u BiH.

Ukrajinske sigurnosne službe su prvi put otkrile aktivnu mrežu mađarskih vojnih obavještajnih agenata koji su djelovali u Zakarpatiji, zapadnoj regiji s velikom populacijom etničkih Mađara. Budimpešta se vjerovatno tiho priprema za buduće teritorijalne pretenzije ili intervenciju pod krinkom zaštite etničkih manjina, ista vrsta taktike koju Rusija voli koristiti, piše The National Interest.
To nije jedino što je mađarski premijer Viktor Orban posudio iz Moskve, on sve više oponaša model moći Vladimira Putina, učvršćivanjem svoje vlasti i osiguravanjem da lojalni unutrašnji krug održava kontrolu nad državom.
Nastavite čitati
list of 4 itemsOdmetnute političke vođe zaoštravaju sukobe – samo u svoju korist
Izraelski avioni napadaju ciljeve u Teheranu, dok vojska presreće rakete iz Irana
Put bez povratka: Dramatična kulminacija ‘rata u sjeni’
Nadalje, Institut Robert Lansing primijetio je da, iako Mađarska nema kapacitet za vojnu akciju punog obima protiv Ukrajine, njene snage su planirale provesti ograničene operacije pod izgovorom „održavanja mira“, potencijalno uz podršku Moskve. To bi u velikoj mjeri ovisilo o tome da li će Rusija uspješno poraziti Ukrajinu na bojnom polju. Mađarske obavještajne aktivnosti se vjerojatno preklapaju s ruskim, jer obje zemlje dijele revizionističke ciljeve u Ukrajini.
Mađarska djeluje protiv Ukrajine – uz mogući ruski blagoslov
Financial Times je citirao jednog analitičara koji je istakao da „Mađari godinama žele da se Ukrajina raspadne kao dio ruske strategije“, nadajući se da će ih Moskva nagraditi teritorijalnim darovima.
Jedan proorbanovski propagandni profil, kojeg prati mađarski ministar odbrane, postao je viralan sa snimkom maštanja o mađarskoj vojnoj okupaciji zapadne Ukrajine, s naslovom: „Operacija Turul uskoro…“
U nedavno procurjelom audiosnimku, ministar odbrane je kazao da se Mađarska preoblikuje „da raskrsti s mentalitetom mira i krene ka nultoj fazi puta koji vodi ka ratu.“
Joseph Place, britanski akademik koji živi u Zakarpatskoj regiji, primijetio je: „Orban je često bio uvjeren da se stanovnici Zakarpatske oblasti osjećaju potlačenima i sanjaju o tome da opet budu Mađari. Međutim, odgovor Mađarske na invaziju otuđio je veliki dio populacije koja govori mađarskim jezikom, od kojih se mnogi sada snažnije identificiraju kao Ukrajinci.“
Dodao je: „Orban, vjerovatno s Putinovim blagoslovom, želi vratiti regiju, naizgled pomoću kombinacije nacionalizma, nostalgije za Trianonom i dozom dobre stare rusofilije.“
Slični osjećaji već dugo postoje u vezi s Transilvanijom u Rumuniji, gdje živi značajna populacija etničkih Mađara od gotovo 1,2 miliona ljudi.
Laszlo Zubanics, profesor historije i vođa Mađarske demokratske federacije u Ukrajini, rekao je da je u decembru 2023, bilo približno „300 do 400 etničkih Mađara koji se trenutno bore na frontu.“
Mađarska proširuje obavještajne operacije na južnu Evropu
Međutim, ambicije Mađarske nisu ograničene samo na njenog istočnog susjeda. Szabolcs Panyi, mađarski istraživački novinar, istakao je da se šire ambicije Mađarske fokusiraju više na Balkan nego na Ukrajinu.
„Mnogo je raznih priča, unutrašnjih političkih borbi oko ove teme, a nejasno je šta mađarska javnost može razumjeti iz toga“, kazao je.
„Više zabrinjavajuće vijesti i informacije odnose se na Orbanovo miješanje u Bosni i Hercegovini, prodaju BTR pješadijskih vozila Srbiji, kao i nedavno raspoređivanje specijalnih policijskih snaga u Banja Luku kako bi izmjestili Milorada Dodika u slučaju „najgoreg scenarija“. Mnoge teorije su aktuelne. Ipak, Orbanov fokus na Balkan mnogo je očitiji.“
Panyi se također protivi ideji o neposrednoj mađarskoj vojnoj intervenciji u Ukrajini. „Postoji teorija ili teorija zavjere, da bi u slučaju da je Rusija brzo okupirala Kijev i Ukrajinu nakon što je invazija počela u februaru 2022, Mađarska poslala mirovne ili okupatorske snage u zapadnu Ukrajinu. Ali čak je i taj scenarij bio o već poraženoj Ukrajini, gdje Mađarska ne bi bila uključena u direktne borbe.“
Rekao je da bi takva operacija bila gotovo nemoguća u praktičnom smislu. „Koliko znamo, mađarska vojska je u potpunosti nespremna za bilo koju vrstu sukoba s bilo kime. Ukrajinska vojska je toliko superiorna da je potpuno nerealno da bi se Orban uključio u direktne borbe.“
Panyi je dodao da ovaj skandal već šteti kredibilitetu Mađarske. „Ova saga o špijuniranju šteti položaju Mađarske u Evropskoj uniji, posebno zato što bi mogla dodatno potkopati kredibilitet Mađarske i voditi do dodatnih nagađanja svaki put kad Mađarska pokuša spriječiti podršku Evropske unije Ukrajini. Kad je riječ o mađarsko-ukrajinskim odnosima, sposobnost Ukrajine da eskalira i osveti se daleko je superiornija, od mađarske dijaspore koja živi u Ukrajini do tranzita plina i nafte koji prolazi kroz zemlju. Ne vidim kako bi Mađarska mogla „pobijediti“ u takvoj situaciji, kazao je Panyi.
Velika mađarska strategija pod Orbanovom administracijom
Ovi događaji su dio šireg obrasca u Orbanovom prkosu evropskom projektu. Orban je u više navrata koristio svoje pravo veta kako bi blokirao odluke EU-a, uključujući odgađanje pomoći Ukrajini i prijetnju da će zaustaviti ulazak Ukrajine u EU, za što tvrdi da bi „dovelo Evropu do bankrota“.
Nakon otkrića o mađarskim obavještajnim operacijama u Ukrajini, Orban je optužio ukrajinske specijalne službe da pokušavaju poremetiti javno ispitivanje mađarskih građana o nastojanju Ukrajine da se pridruži Evropskoj uniji.
Orbanova vlada je u međuvremenu ponovo pokrenula nacionalnu kampanju plakata usmjerenu na čelnike EU-a Ursulu von der Leyen, Manfreda Webera i ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog, koristeći novac poreznih obveznika kako bi ih prikazali sa crvenim „X“ znakovima kako bi potaknuli Mađare da oblikuju javno mišljenje protiv njih.
To je dio napora Budimpešte da ocrni Ukrajince i okupi mađarsku podršku za Orbanov san o osvajanju zapadne Ukrajine, ili barem opravdavanje njegovog stalnog okretanja na istok. Peking i Moskva nemaju problema s Orbanom koji pljačka državu i pretvara je u najkorumpiraniju državu Evropske unije.
Istovremeno, vanjske poveznice Mađarske udaljavaju je od Zapada. Dok se Orban već dugo pozicionira kao vodeći evropski nacionalistički konzervativni glas, produbljivanje odnosa Mađarske s Kinom dodatno će potkopati Orbanov položaj.
Budimpešta je postala središte kineskog utjecaja u Europi, domaćin zajedničkih tehnoloških poduhvata i dozvoljava kineskoj policiji patrole na mađarskim ulicama. Budimpešta je također nedavno usvojila vizni sistem kojim se olakšava ulazak za Ruse i Bjeloruse, otvarajući prostor za špijunažu i prijeteći integritetu Schengena.
Uz ekonomske probleme i rastuće domaće političko protivljenje, Orban se snažno kladi na kineska ulaganja kako bi potaknula njegovu kampanju za ponovni izbor. Mađarska je sada više ideološki usklađena s Kinom nego veći dio Evrope, a Kina je postala najveći strani investitor u Mađarskoj.
Nadao se da će izbor Trumpa za predsjednika omogućiti Rusiji da se reintegriše u ostatak Evrope. Umjesto toga, Orbanov idol u Moskvi otvoreno ignoriše Trumpove zahtjeve za mirom i priprema se za veću ofanzivu u Ukrajini.
„Jedan od dugogodišnjih ciljeva Washingtona bio je spriječiti da se Kina previše približi Rusiji. Ipak, sada vidimo suprotno: Kina postaje sve hrabrija, Rusija djeluje nekažnjeno, a Zapad se bori da predstavi ujedinjeni front“, kazala je Oleksandra Ustinova, ukrajinska zastupnica.
U međuvremenu, Kina gradi uporište u srcu Evrope, naočigled Trumpove administracije. Mađarska je sada središte za kineske i ruske špijune.
Mađarska koristi veze između velikih sila
Visoki američki izaslanik u Mađarskoj nedavno je upozorio Budimpeštu na rizike produbljivanja veza s Kinom, signalizirajući potenicjalnu napetost u Orbanovom inače bliskom odnosu s Trumpom. Uprkos njegovim najboljim naporima da privuče značajne kineske investicije, zauzimajući 44 posto kineskih evropskih investicija, Trumpov tvrdoglavi stav protiv Kine mogao bi stvoriti opterećenje. U međuvremenu, mađarski ministar ekonomije rekao je da Mađarska neće reducirati veze s Kinom, odbacujući američki pritisak da se distancira od Pekinga.
Orban se kod kuće suočava s najozbiljnijom političkom prijetnjom u više od jedne decenije. Peter Magyar se pojavljuje kao najsnažniji konkurent s kojim se Orban suočio u 15 godina. Njegova stranka TISZA ima 14 bodova prednosti nad vladajućom strankom Fidesz, prema istraživanjima, što znači da joj je dvotrećinska parlamentarna većina dostižna uoči izbora 2026.
Orbanove imperijalne ambicije, nedavno razotkrivene u Ukrajini, pokazale su se značajnom neugodnošću. Panyi je naglasio: „Viktor Orban to pretvara u ukrajinsku obavještajnu zavjeru vezanu za opozicionu stranku TISZA. Priča je jednostavna: predstaviti opoziciju kao strane agente i opravdati predstojeću represiju.“
Stvarnost je da su Orban i njemu bliski krug godinama urušavali mađarske institucije za ličnu i političku dobit. S obzirom na to da njegov stisak na vlasti pokazuje znakove slabljenja, Orban možda vidi rat ili vanredno stanje koje on stvara, kao put do vojnog zakona i političkog preživljavanja uoči mogućeg izbornog poraza.
Međutim, ako bi Orban slijedio Putnov put i pokušao upad u Ukrajinu, njegova bi se vojska raspala pred ukrajinskim snagama, dovodeći do brzog pada njegove vladavine.
Pomislili biste da je nešto naučio iz Putinovih grešaka.