Palestinci se sjećaju Nakbe dok se bore sa novom ‘katastrofom’
Mnogi od Palestinaca govore kako se historija ponavlja u Pojasu Gaze i na okupiranoj Zapadnoj obali gdje su izraelske snage ubile na desetke hiljada osoba, većinom žena i djece.

Palestinci ove godine obilježavaju 77. godišnjicu Nakbe, “katastrofe” na arapskom jeziku, kada je formirana država Izrael, a protjerano više od 700.000 Palestinaca, podsjeća agencija AFP.
Mnogi od Palestinaca, kao i njihovih pristalica, govore kako se historija ponavlja u Gazi i okupiranoj Zapadnoj obali gdje su izraelske snage ubile na desetke hiljada osoba, većinom žena i djece, nakon napada 7. oktobra 2023. kada je ubijeno 1.139 Izraelaca.
Nastavite čitati
list of 4 itemsIzgladnjavanje Gaze | Linije razdvajanja
Ulica Salah Al-Din je novi koridor smrti i horora
Deseci Palestinaca ubijeni od zore
Agencija AFP navodi kako blokada pomoći Pojasu Gazi prijeti velikom glađu, dok izraelski čelnici i dalje izražavaju želju da isprazne teritoriju od Palestinaca.
I na Zapadnoj obali, okupiranoj od 1967. godine, izraelske snage raselile su desetke hiljada ljudi iz izbjegličkih kampova kao dio velike vojne operacije.
Gubitak voljenih, uništeni domovi, nestali izvori prihoda
U gradu Ramallahu na Zapadnoj obali, palestinske zastave i crne s natpisom “povratak” vijorile su se na raskršćima cesta u srijedu, dok su školska djeca autobusima prevožena u centar grada kako bi učestvovala u komemoraciji.
U Gazi, gdje je više od 19 mjeseci rata i izraelskog bombardiranja ostavilo stanovnike bez ikakvih sredstava za život, nisu bili planirani nikakvi događaji.
Moamen al-Sherbini, stanovnik južnog grada Khan Younisa, rekao je za AFP kako osjeća da se historija ponavlja.
“Naši životi ovdje u Gazi postali su jedna duga Nakba – gubitak voljenih, uništeni domovi, nestali izvori prihoda”.
Gotovo svih 2,4 miliona stanovnika Gaze raseljeno je barem jednom tokom rata.
Početkom maja, izraelski sigurnosni kabinet odobrio je planove za proširenu vojnu ofanzivu u Gazi, sa ciljem “osvajanja” teritorije uz masovno raseljavanje stanovništva, što je izazvalo međunarodnu osudu.
Svakodnevna stvarnost
Izraelski premijer Benjamin Netanyahu kazao je kako njegova Vlada radi na pronalaženju trećih država koje bi primile stanovnike Gaze, mjesecima nakon što je predsjednik SAD-a Donald Trump predložio njihovo protjerivanje i preuređenje teritorije u odredište za odmor.
Govoreći iz Nuseirata u centralnoj Gazi, 36-godišnji Malak Radwan rekao je da “Dan Nakbe više nije samo sjećanje”. “To je svakodnevna stvarnost koju živimo u Gazi. Moja kuća je uništena, sada je samo hrpa kamenja i nemamo sklonište”.
“Ovo je bijedan dan u životima palestinskih izbjeglica”, rekao je 52-godišnji Nael Nakhleh u Ramallahu, čija porodica potječe iz sela Al-Majdal u blizini Jaffe u današnjem Izraelu.
Palestinske izbjeglice i dalje zahtijevaju povratak u sela i gradove koje su oni ili njihovi rođaci napustili 1948. godine, a koji su sada unutar Izraela. “Pravo na povratak” ostaje ključno pitanje u dugo zaustavljenim pregovorima između Izraela i Palestinaca.
Predani pravu na povratak
Izraelska vojska pokrenula je u januaru veliku operaciju na Zapadnoj obali koja je još uvijek u toku i u kojoj je raselljeno najmanje 38.000 ljudi, prema UN-u.
Operacija, za koju Izrael tvrdi da ima za cilj iskorjenjivanje palestinskih naoružanih grupa, prvenstveno je usmjerena na izbjegličke kampove na sjeveru Zapadne obale i uključivala je naredbe o evakuaciji vojske i rušenje kuća.
Wasel Abu Yusef, član izvršnog odbora Palestinske oslobodilačke organizacije, rekao je za AFP da Palestinci „ostaju više nego ikad predani svom pravu na povratak“.