Papa nudi posredovanje zaraćenima u cijelom svijetu
Rat nikad nije neizbježan, oružje se može i mora ušutkati zato što ne rješava probleme, već ih pogoršava, naglasio je novi papa.

Papa Lav XIV ponudio je posredovanje zaraćenim stranama u svijetu nakon što je primio u Vatikanu predstavnike 23 istočne kršćanske crkve.
“Sveta Stolica je na raspolaganju kako bi omogućila neprijateljima da se sretnu i pogledaju jedni drugima u oči, kako bi narodi mogli vratiti nadu i dostojanstvo koje je njihovo – dostojanstvo mira”, rekao je Lav u svom govoru, javlja AFP.
Nastavite čitati
list of 4 itemsVatikan se ponovo nudi kao domaćin ukrajinsko-ruskih pregovora
Srpska pravoslavna crkva 1. juna vraća se u Međureligijsko vijeće BiH
Zašto Trump ne odustaje od Grenlanda? | Al Jazeera Svijet
Osvrćući se na brojne sukobe u svijetu, “od Svete Zemlje do Ukrajine, od Libana do Sirije, od Bliskog istoka do Tigraja [u Etiopiji] i na Kavkazu”, papa je osudio nasilje i pozvao da se radi na postizanju mira.
“Učinit ću sve što je moguće da se ovaj mir proširi”, obećao je novi papa.
“Narod želi mir i, s rukom na srcu, obraćam se vođama naroda – sastanimo se, razgovarajmo, pregovarajmo! Rat nikad nije neizbježan, oružje se može i mora ušutkati zato što ne rješava probleme, već ih pogoršava”, naglasio je Lav, slijedeći stope svog prethodnika Franje koji nikad nije prestao tražiti da se oružje ušutka.
Zahvalnost istočnim kršćanima
Papa je zahvalio kršćanima, “istočnim i latinskim, koji, posebno na Bliskom istoku, ustraju i opstaju na svojim zemljama, jači od iskušenja da napuste te zemlje”.
“Kršćanima se mora dati prilika, i to ne samo riječima, da ostanu na svojim zemljama sa svim pravima nužnima za siguran opstanak”, rekao je papa.
Kršćani koji žive na Bliskom istoku su više-manje značajne manjine u Iraku, Siriji, Izraelu, na okupiranim teritorijima, Libanu (uključujući maronitsku zajednicu), Egiptu (pa i koptske zajednice), Iranu, Turskoj, Indiji i Pakistanu.
Prisutni od samih početaka kršćanstva, bili su diskriminirani pod nekoliko režima, ponekad i istrijebljeni.
Od 2,4 miliona stanovnika Pojasa Gaze, njih gotovo hiljadu su kršćani, većinom pravoslavci.
Latinski patrijarhat navodi da ima najmanje 135 katolika na palestinskoj teritoriji. Utočište su pronašli u kompleksu Župe Svete Porodice u gradu Gazi na početku rata u oktobru 2023. godine.