Kineski lovac kojim je Pakistan navodno rušio ‘Rafale’ postao senzacija
Nakon što je Pakistan navodno oborio indijske avione francuske proizvodnje kineskim J-10, Peking je dobio podatke o učinkovitosti mlažnjaka u ratnim uvjetima, pohvale na internetu i rast dionica.

Prije sedmicu dana Chengdu J-10 Vigorous Dragon je bio višenamjenski borbeni avion koji je zapravo bio “nepoznanica” u stvarnoj borbi. Iako Kina dugo hvali sposobnosti Vigorous Dragona, one su bile ograničene na simulirane sukobe, piše Peter Suciu za The National Interest.
Tek prošle godine konačno je korišten u napadima koje su izvele pakistanske zračne snage (PAF) protiv snaga Oslobodilačkog fronta Balučistana sa sjedištem u Iranu.
Nastavite čitati
list of 4 itemsSnimak jedinog preživjelog iz srušenog aviona
Stotine žrtava pada aviona u Indiji
Najmanje 30 tijela izvučeno iz zgrade na mjestu pada aviona Air Indije
Potom su se, prošle sedmice, PAF-ovi J-10C sukobili sa lovcima indijskih zračnih snaga (IAF). Čak četiri IAF-ova aviona, uključujući francuske višenamjenske lovce Dassault Rafale, su oborena. Iako je to bila zapanjujuća, pa čak i neočekivana pobjeda za PAF, najveći pobjednik nakon prošlosedmične zračne borbe nije bila pakistanska vojska ili vlada u Islamabadu, piše Suciu za The National Interest.
Kineski avionski div Chengdu sada leti visoko, dodaje.
Maya Carlin je ranije napisala za The National Interest: “Kineske dionice odbrambene kompanije porasle su nakon Islamabadove analize aviona. Prema kineskim državnim medijima, dionice AVIC Chengdu Aircrafta uvrštene na berzu u Shenzhenu porasle su za više od 17 posto, što je najznačajniji rast od prošle jeseni.”
Cijena dionica nastavila je rasti, dok je mlažnjak postao internetska senzacija u Kini, a objavljeni su i viralni snimci koji ismijavaju srušene indijske avione i njenu ratnu avijaciju.
Slavlje na mrežama
Peking je ostao suzdržan i nije javno komentirao sukob. Međutim, kineski građani bili su puno glasniji, zahvaljujući kineskim korisnicima interneta.
South China Morning Post izvijestio je da je, ubrzo nakon što se proširila vijest da je Vigorous Dragon ostvario zračnu pobjedu, kineski influencer Brother Halo objavio remiks popularne indijske pop pjesme “Tunak Tunak Tun”.
Novi tekst je sadržavao stih: “Naši novokupljeni mlažnjaci su oboreni, nijedan se nije vratio kući, devet milijardi je protraćeno”, piše The National Interest.
Slični videosnimci kruže pakistanskim društvenim mrežama, što je dovelo do rasta bijesa na indijskim društvenim mrežama.
Kao što se vidi u sukobu u Ukrajini, društvene mreže pružaju mogućnost izvještavanja u stvarnom vremenu i često necenzurirano izvještavanje s prvih linija fronta. Ruski vojni blogeri čak su bili posebno kritični prema postupanju Kremlja u ratu, dok su priznali i iznosili gubitke koje državni mediji ne priznaju.
Nacionalistički žar
Istovremeno, vojni blogeri i dalje podržavaju ruskog predsjednika Vladimira Putina. Moskva, Kijev i treće strane koriste društvene mreže za širenje propagande masama, piše Suciu.
Isto se bez sumnje dešava u Indiji i Pakistanu, a Kina doživljava val nacionalističkog žara zbog uspjeha koji je Chengdu J-10 ostvario prošle sedmice.
Nedavna razmjena između PAF-a i IAF-a također će Pekingu pružiti podatke o lovcu J-10 i drugom oružju koje sada koristi pakistanska vojska.
“Sigurnosni analitičari i diplomate kažu da je modernizacija kineske vojske dosegla tačku u kojoj može detaljno pratiti indijske akcije u stvarnom vremenu sa svojih graničnih instalacija i flota u Indijskom okeanu”, izvijestio je Reuters. Osim toga, Narodnooslobodilačka vojska (PLA) vjerovatno će pratiti kako će se ponašati i druge platforme koje koristi Pakistan.
Nije jasno hoće li to dovesti do većeg broja viralnih objava. Ipak, društvene mreže će pažljivo pratiti kako se J-10 nastavlja ponašati – kao i New Delhi, Islamabad, Peking i svaki vojni analitičar i odbrambeni dobavljač.