Britanski premijer obećao značajno smanjenje imigracije

Starmer je rekao da nacije ovise o pravilima koja određuju prava, odgovornosti i obveze, te da se bez njih Britanija izlaže opasnosti da “postane otok stranaca”.

Britain's Prime Minister Keir Starmer delivers a speech during a press conference at the media briefing room of 9 Downing Street, central London, on May 12, 2025 ahead of the publication of the Government’s Immigration White Paper.
Kazao je da njegov novi plan znači da će migracija naglo pasti do kraja ovog saziva parlamenta 2029., no nije pružio brojčane ciljeve (Ian Vogler/AFP)

Britanski premijer Keir Starmer u ponedjeljak je obećao značajno smanjiti imigraciju tokom naredne četiri godine, kazavši da je veća kontrola nužna radi očuvanja društvene kohezije i poticanja ulaganja u domaću radnu snagu.

Obuzdavanje imigracije bio je ključan faktor na britanskom referendumu 2016. o napuštanju Evropske unije, no ukupan broj dolazaka se učetverostručio otkako je zemlja napustila blok, što je pomoglo povećati popularnost Reform UK-a, desničarske i protuimigracijske stranke Nigela Faragea.

Starmer je rekao da nacije ovise o pravilima koja određuju prava, odgovornosti i obveze, te da se bez njih Britanija izlaže opasnosti da “postane otok stranaca”, prenosi Hina.

“To je obećanje, ali želim biti veoma jasan što se ovoga tiče: ako su potrebni dodatni koraci, ako moramo učiniti više kako bismo smanjili pritisak na tržište nekretnina i naše javne usluge, onda zapamtite moje riječi, to ćemo i učiniti”, rekao je na konferenciji za novinare u svom uredu u Downing Streetu.

Državljanstvo nakon 10 godina

Među mjerama najavljenim u ponedjeljak je i smanjenje broja radnih dozvola za visokoobrazovane osobe kako bi se spriječilo da kompanije u sektoru njege i skrbi zapošljavaju inozemne radnike i kako bi ih se potaknulo da intenziviraju obučavanje domaće radne snage.

Automatska dodjela državljanstva za ljude koji se presele u Britaniju će se primjenjivati nakon 10 godina, za razliku od dosadašnjih pet, no postupak će biti ubrzan za visokoobrazovane, poput medicinskih sestara, liječnika, inženjera i stručnjaka za umjetnu inteligenciju.

Vlada je također rekla da namjerava uvesti obvezu osnovnog poznavanja engleskog jezika za sve odrasle članove obitelji nositelja vize. Kazala je da će to pomoći integraciji i smanjiti rizik od zloupotrebe.

Migracija je duže vrijeme vruće političko pitanje u Britaniji, pri čemu kritičari tvrde da bi socijalna kohezija mogla biti narušena ako vlada ne izgradi dovoljno stambenih jedinica ili javnih usluga za veći broj stanovnika.

No, mnogi poslovni sektori tvrde da ne mogu zaposliti dovoljno domaće radne snage, a poduzetnici u naučnim i tehnološkim područjima upozoravaju da će stroga ograničenja naškoditi njihovom potencijalu i smanjiti ukupan ekonomski rast.

Izvor: Agencije

Reklama