Izraelski mediji: Nastavak rata nas skupo košta, društvo nam je podijeljeno

Sve su glasnije optužbe protiv vlade da je napustila zarobljenike u zamjenu za nejasne ciljeve u Gazi.

Aktuelna vlada u Izraelu nastavlja upravljati vojnom i pregovaračkom situacijom na način koji narušava povjerenje javnosti (REUTERS/Amir Cohen)

Izraelski mediji izvještavaju o sve većoj zabrinutosti unutar Izraela zbog nastavka rata u Pojasu Gaze, upozoravajući na sve veću ljudsku i moralnu cijenu koja bi mogla dovesti do dubokog unutrašnjeg raskola, pogotovo ako se nastavi ignorirati sudbina izraelskih zarobljenika te ako ne bude postignut sveobuhvatni dogovor o njihovom vraćanju iz Gaze.

Poznati izraelski televizijski kanali, na kojima su gostovali analitičari, bivše vojno osoblje i porodice izraelskih zarobljenika, podsjetili su da aktuelna vlada nastavlja upravljati vojnom i pregovaračkom situacijom na način koji narušava povjerenje javnosti. Sve su glasnije optužbe protiv vlade da je napustila zarobljenike u zamjenu za nejasne ciljeve u Gazi, kao i pozivi porodica zarobljenika da se vrati sveobuhvatnim pregovorima.

Yaron Avraham, politički dopisnik Kanala 12, rekao je da politički tim zadužen za pregovore nije uspio postići nikakav napredak do sada, napominjući da je jaz između onoga što Hamas nudi i onoga što Izrael traži i dalje velik, te kako to blokira politički proces.

Obmanjujući sporazum

Rezervni pukovnik Doron Hadar, komandant pregovaračke jedinice u Generalštabu, smatra da je sporazum, predložen pod pokroviteljstvom bivšeg američkog predsjednika Joea Bidena, od samog početka bio „obmanjujući“. Navodi da je koncipiran tako da uključuje samo prvu fazu provedbe, bez stvarne izraelske namjere da se sporazum privede kraju.

Hadar je podsjetio da palestinski zahtjevi uključuju sveobuhvatni prekid vatre, potpuno povlačenje iz Pojasa Gaze i oslobađanje svih istaknutih palestinskih zatvorenika. Izraelsko rukovodstvo nije prihvatilo ove zahtjeve, zbog čega su u prijedlogu ostavljene klauzule koje omogućuju zaustavljanje provedbe nakon prve faze, što se i dogodilo.

U istom kontekstu, Vicki Cohen, majka vojnika kojeg Hamas drži u zarobljeništvu, izrazila je svoj bijes tokom gostovanja na izraelskom Kanalu 13, upitavši zašto vlada odbija krenuti dalje s pregovorima. Kritizirala je, kako je to opisala, „ministarsku šutnju“ u vezi sa sudbinom zarobljenika i pozvala da se okonča „političko ludilo“ vlade.

Adi Carmi, bivši viši oficir izraelske sigurnosne službe Shin Bet, upozorio je da bi svaki izraelski ulazak u gradska središta u Pojasu Gaze zapravo značio „kraj zarobljenika“. Pozvao je da se ulože svi napori da se postigne dogovor koji bi garantirao njihovo oslobađanje, čak i po cijenu zaustavljanja rata. Upozorio je i na unutrašnji razdor koji se počeo pojavljivati unutar izraelskog društva.

Plan za protjerivanje stanovnika Gaze

Bivši komandant zračnih snaga Eitan Ben Eliyahu izjavio je za Kanal 12 da je postojao prethodni izraelski plan za čišćenje Gaze od njenog stanovništva tako da budu deportirani u Egipat, a zatim vraćeni nakon provjere. Međutim, izrazio je nadu da se može postići dogovor koji bi zaustavio vojne operacije prije nego što bilo koji zarobljenik bude ubijen ili povrijeđen.

Ben Eliyahu je primijetio da je vojska već sedmicama najavljivala veliku operaciju, a da se ona u stvarnosti ne provodi. Kritizirao je trenutne pregovore koji se odnose na vrlo mali broj zarobljenika. Rekao je da se s prvobitnih 59 zarobljenika prešlo na pregovore o njih pet ili sedam, što je, kako je rekao, razbjesnilo izraelsku javnost.

Izvještaj Kanala 12 otkriva da se ministar odbrane Israel Katz sastao s porodicama otetih vojnika, koje su izrazile svoje nezadovoljstvo zbog nastavka borbi bez finaliziranja dogovora. Optužili su vladu da je popustila pod političkim pritiskom unutar koalicije nauštrb života njihovih zarobljenih sinova.

Kanal je objavio audio snimak na kojem Katz tvrdi da operacija izraelske vojske u Gazi ne predstavlja nikakvu prijetnju otetim vojnicima, da Hamas popušta u svojim stavovima i da bi se prekid vatre sada smatrao velikom pobjedom za Hamas, što je neprihvatljivo za izraelsko vodstvo.

Yehuda Cohen, otac jednog od zarobljenih vojnika, prekinuo je Katza rekavši da je nastavak borbi došao samo kao odgovor na povlačenje stranke Jevrejska snaga iz vladine koalicije te da je povratak Itamara Ben-Gvira bio stvarni motiv za nastavak borbi, a ne sigurnost zarobljenih vojnika.

Cohen je ljutito dodao: „Ne govorim u ime bilo koje stranke, nego kao otac zarobljenika, i reći ću sve što je potrebno da zaštitim svog sina“.

Izvor: Al Jazeera

Reklama