Turska bi mogla profitirati od Trumpove carinske politike

Turska je pogođena baznom carinom SAD-a od deset posto, u poređenju sa višim carinama za mnoge druge zemlje.

Turski ministar finansija Mehmet Simsek kaže da bi 'relativno niska [Trumpova] carinska stopa Turskoj mogla pružiti komparativnu prednost u nekim sektorima"' (REUTERS/Murad Sezer)

Turska bi mogla profitirati od američkih carina, ocjene su turskih ministara i ekonomista.

Ta država je pogođena baznom carinom SAD-a od deset posto, u poređenju sa višim carinama za mnoge druge zemlje, što je povećalo izglede da bi Ankara mogla iskoristiti prednost od carinskog režima.

Ministar finansija Mehmet Simsek rekao je da bi fokus zemlje na domaću potražnju, a ne na izvoz, značio ograničeniji uticaj na ekonomiju.

“Turska ima sporazume o slobodnoj trgovini sa ukupno 54 zemlje van SAD-a i Evropske unije“, rekao je Simsek i dodao da “68 posto turskog izvoza ide u ove zemlje”.

Sporazum sa EU

Turska ima carinski sporazum sa Evropskom unijom koji uklanja trgovinska ograničenja.

Simsek je rekao da bi “relativno niska carinska stopa Turskoj mogla pružiti komparativnu prednost u nekim sektorima”.

Turski izvoz u SAD iznosio je 16,7 milijardi dolara u 2024. godini, a iz SAD-a Turska uvozi robu i usluge u sličnoj vrijednosti, prema podacima Kancelarije američkog trgovinskog predstavnika.

Ovaj nivo je manji od izvoza u EU, za koji je predsjednik Turske Recep Tayyip Erdogan rekao da je prošle godine dostigao 108,7 milijardi dolara.

Turska bi, međutim, mogla iskoristiti novo globalno trgovinsko okruženje u svoju korist.

“Mnogo proizvodnje će morati biti izmješteno, a slika koju Trump crta govori svima da preispitaju svoje lance snabdijevanja. Turska, sa svojom snažnom proizvodnom bazom i bliskošću sa Evropskom unijom, je u jedinstvenoj poziciji da iskoristi ovu reorganizaciju” rekao je Can Selcuki, iz naučnog instituta Istanbul Economics Research.

Izvor: Agencije

Reklama