Južnokorejski ustavni sud smijenio predsjednika Yoona

Ustavni sud Južne Koreje naveo je da je predsjednik Yoon Suk-yeol ‘prekršio’ osnovna prava ljudi, proglasivši vanredno stanje.

Opozvani predsjednik Južne Koreje Yoon Suk-yeol prisustvuje suđenju za opoziv na Ustavnom sudu u Seulu [Kim Hong-Ji/Pool putem Reutersa]

Ustavni sud Južne Koreje jednoglasno je izglasao smjenu predsjednika Yoona Suk-yeola zbog njegove objave vanrednog stanja krajem prošle godine.

Dok je čitao presudu na sudu u petak ujutro, vršitelj dužnosti vrhovnog sudije Moon Hyung-bae odbacio je svaki Yoonov razlog za proglašenje vanrednog stanja i rekao da je predsjednik prekoračio svoje ovlasti, raspoređujući trupe na ulice glavnog grada u decembru.

“Optuženi je mobilizirao vojne i policijske snage kako bi demontirao autoritet ustavnih institucija i povrijedio temeljna prava naroda. Čineći to, napustio je svoju ustavnu dužnost poštivanja ustava i teško iznevjerio povjerenje korejskog naroda”, rekao je Moon.

“Takvo protuzakonito i protuustavno ponašanje predstavlja čin koji se, prema Ustavu, ne može tolerirati”, nastavio je sudija.

“Negativne posljedice i učinci ovih radnji su znatni, a korist od ponovne uspostave ustavnog poretka smjenom s dužnosti nadmašuje nacionalne troškove povezane s razrješenjem trenutnog predsjednika”, rekao je.

Opozicijska Demokratska stranka opisala je presudu kao “narodnu pobjedu”, dok je Yoonova vladajuća Stranka narodne moći rekla da “ponizno prihvata” sudsku presudu, prema južnokorejskoj službenoj novinskoj agenciji Yonhap.

“Danas obilježavamo historijski dan kada smo odbranili ustav i zaštitili demokratiju od snaga koje su je nastojale uništiti”, rekao je Cho Seung-rae, viši glasnogovornik Demokratske stranke.

Kraj političkog haosa

S obzirom na to da je Yoon smijenjen, predsjednički izbori se moraju održati unutar 60 dana, prema ustavu zemlje, prenosi Reuters.

Premijer Han Duck-soo će nastaviti obavljati dužnost predsjednika do inauguracije novog šefa države.

Presuda je okončala višemjesečni politički haos koji je zasjenio napore zemlje da sarađuje s novom administracijom američkog predsjednika Donalda Trumpa u vrijeme sve sporijeg ekonomskog rasta.

Neovisno o smjeni, 64-godišnjem Yoonu prijeti suđenje zbog optužbi za pobunu.

Yoon je 15. januara postao prvi južnokorejski predsjednik koji je uhapšen na dužnosti, ali je pušten na slobodu u martu nakon što je sud poništio nalog za njegovo hapšenje.

Politička kriza je izazvana Yoonovim proglašenjem vanrednog stanja 3. decembra, za koje je rekao da je potrebno kako bi se iskorijenili “protudržavni” elementi i zloupotreba parlamentarne većine opozicijske Demokratske stranke, za koju je rekao da uništava zemlju.

Yoon je šest sati kasnije ukinuo vanredno stanje nakon što su se zakonodavci suprotstavili naporima sigurnosnih snaga da zatvore parlament i izglasali njegovo odbacivanje.

Yoon je rekao da nikada nije namjeravao u potpunosti nametnuti vanredno stanje te pokušao umanjiti značaj posljedica, kazavši da niko nije bio povrijeđen.

Nakon toga su izbili višemjesečni protesti, a i dalje nije jasno hoće li presuda suda ublažiti politički haos koji je prouzrokovalo Yoonovo proglašenje vanrednog stanja.

Izvor: Al Jazeera i agencije

Reklama