Analitičari: Izrael izgladnjuje Gazu sa ciljem da stanovnike natjera na odlazak
Ured visokog komesara Ujedinjenih nacija za ljudska prava objavio je da je više od polovine stanovništva Pojasa Gaze izloženo izraelskim naredbama za odlazak

Stručnjaci su saglasni oko toga da je humanitarna situacija u Pojasu Gaze dostigla nezapamćeno opasan nivo zbog sveobuhvatne blokade koju je nametnula izraelska okupacija. Tvrde da Izrael nastoji, putem ovog do sada neviđenog stezanja obruča oko Pojasa, nametnuti novu političku realnost.
Ured visokog komesara Ujedinjenih nacija za ljudska prava objavio je da je više od polovine stanovništva Pojasa Gaze izloženo izraelskim naredbama za odlazak, dok su međunarodne humanitarne organizacije upozorile na to da stanovništvu prijeti žestoka glad zbog obustave ulaska pomoći.
Nastavite čitati
list of 3 itemsKako je Trumpovo ‘zeleno svjetlo’ omogućilo Izraelu nastavak agresije na Gazu
Šta Izrael želi postići atentatima na političke i vladine lidere u Gazi
U kontekstu navedenog, istraživač i aktivista na polju humanitarnog rada dr. Othman al-Samadi rekao je da je trenutna situacija bez presedana te je tokom gostovanja u programu „Tok događaja“ istakao da je Pojas Gaze pod totalnom blokadom i da je njegovo stanovništvo lišeno svih osnovnih uvjeta za život – vode, hrane i lijekova – dok svakodnevno bombardiranje rezultira desecima poginulih i stotinama ranjenih. Naglasio je da „ovako nešto, ovakva okrutnost i brutalnost etničkog čišćenja i genocida, nije viđeno u modernoj historiji“.
Izuzetno težak period patnje
Generalni sekretar Palestinske nacionalne inicijative dr. Mustafa Barghouti dijeli mišljenje Al-Samadija te tvrdi da Gaza prolazi kroz izuzetno težak period patnje.
Barghouti je dodao da je Gaza danas u najopasnijoj situaciji, ne samo od početka ovog rata, već od Nakbe 1948. godine, jer smo „svjedoci strašnog izgladnjivanja, koje gleda i sluša cijeli svijet, te ubijanja bez ikakvog poštivanja ljudskog života“.
Prema njegovim riječima, strateški cilj koji je iza trenutnih izraelskih mjera jeste prisiliti sve stanovnike Pojasa Gaze da odu u kampove za raseljene koje kontrolira Izrael, u kojima će se suočiti s užasnim uslovima kako bi bili prisiljeni prihvatiti etničko čišćenje.
Upozorio je na namjeru Izraela da „angažira neku privatnu američku kompaniju da upravlja svime što ulazi u Gazu, koja bi bila pod njegovim direktnim nadzorom“.
Prema riječima Al-Samadija, okupacijska politika ponovnog raseljavanja stanovništva Gaze je u okviru strategije pojačavanja njihove patnje. „Izrael se ne zadovoljava samo izgladnjivanjem, ubijanjem i uskraćivanjem vode, već nastoji psihički i fizički iscrpiti stanovnike konstantnim prisilnim izmještanjem kako bi ih primorao da prihvate njegove uslove i pokore se njegovim planovima“, rekao je.
Humanitarna katastrofa
Inas Hamdan, šefica Ureda UNRWA-e za javno informisanje u Gazi, skrenula je pažnju na ogromne izazove s kojima se suočavaju humanitarne organizacije u Gazi.
Objasnila je da organizacije koje bi trebale obezbijediti hranu, zdravstvenu pomoć i sklonište te brinuti o izbjeglim i raseljenim licima nailaze na sve veće prepreke, od pogoršanja sigurnosne situacije do ciljanih napada na njihova sjedišta i objekte UN-a.
Hamdan je rekla da humanitarne organizacije trenutno rade s minimalnim mogućnostima oslanjajući se isključivo na ono malo zaliha hrane, sanitetskog materijala i goriva u skladištima te nastoje pružiti neophodne usluge uprkos ogromnim potrebama jer više od dva miliona ljudi nema skoro ništa.
Sve ukazuje na to da je katastrofa na pomolu, prema riječima Hamdan, koja je pojasnila da je 25 pekara u Pojasu, koje su u okviru Svjetskog programa za hranu (WFP), na ivici obustave rada zbog ponestajanja zaliha brašna i goriva potrebnog za njihov rad, što dodatno pogoršava buduću sliku ove humanitarne krize.
UN: Izgladnjivanje kao oružje
Visoki komesar Ujedinjenih nacija za ljudska prava Volker Turk rekao je ranije da blokada Gaze „doseže nivo kolektivne kazne i može se smatrati korištenjem izgladnjivanja kao ratnog oružja“. Istakao je da će Svjetski program za hranu u naredna dva dana podijeliti svoje posljednje dostupne pakete hrane.
Al-Samadi je upozorio da su izvori vode i kanalizacija pa čak i poljoprivreda – koja je ranije predstavljala spas za stanovništvo – sve više uništeni zbog konstantnih vojnih operacija, koje su ljude dovele u stanje potpunog gubitka osnovnih uvjeta za život.
Barghouti je kritizirao međunarodnu i regionalnu šutnju, ističući da arapske zemlje i međunarodna zajednica postepeno napuštaju Gazu.
„Do kada će arapske i islamske zemlje šutjeti pred ovom tragedijom? Zar 56 arapskih i islamskih zemalja ne mogu zajedno poduzeti inicijativu i prekinuti blokadu Gaze“, pita Barghouti.