Malezija obustavlja potragu za dugo traženim letom MH370

Porodice putnika izgubljenih na letu 2014. i dalje zahtijevaju odgovore od malezijskih vlasti.

Porodice putnika iz Kine i Malezije, koji su bili na nestalom letu MH370, tokom obilježavanja sjećanja na 10. godišnjicu nestanka [Hasnoor Hussain/Reuters]

Najnovija potraga za letom Malaysia Airlinesa MH370 obustavljena je jer “nije sezona”, prema riječima državnog ministra saobraćaja, više od desetljeća nakon što je avion nestao.

“Zasad su prekinuli operaciju, nastavit će potragu krajem ove godine”, rekao je Anthony Loke u glasovnoj poruci poslanoj novinskoj agenciji AFP u četvrtak. “Trenutno nije sezona.”

Let MH370, Boeing 777, prevozio je 227 putnika i 12 članova posade kada je nestao na putu za Peking iz Kuala Lumpura 2014. u jednoj od najvećih svjetskih avionskih misterija.

Odluka je uslijedila nekoliko sedmica nakon što su vlasti saopćile da je potraga za nestalim letom nastavljena, nakon ranijih neuspjelih pokušaja koji su pokrivali velike dijelove Indijskog okeana.

Početna potraga pod vodstvom Australije obuhvatila je 120.000 kvadratnih kilometara u okeanu tokom tri godine, ali gotovo da nije pronađen nikakav trag aviona osim nekoliko komada krhotina.

Kompanija za pomorska istraživanja Ocean Infinity, sa sjedištem u Ujedinjenom Kraljevstvu i Sjedinjenim Američkim Državama, vodila je neuspješnu potragu 2018, prije nego što je pristala pokrenuti novu potragu ove godine.

Prošlog mjeseca Ocean Infinity nastavio je potragu za olupinom nestalog leta.

Njegova posljednja misija provedena je po istom principu “bez pronalaska, bez naknade” kao i prethodna potraga, a Malezijska vlada plaća samo ako kompanija pronađe avion.

“Hoće li biti pronađen ili ne, bit će predmet pretrage, niko ne može predvidjeti”, rekao je Loke u četvrtak, misleći na olupinu aviona.

Porodice traže odgovore

Nestanak MH370 dugo je bio predmet teorija, od vjerodostojnih do neobičnih, uključujući i onu da je veteran pilot Zaharie Ahmad Shah namjerno skrenuo avion s kursa.

Završni izvještaj o tragediji objavljen 2018. ukazao je na propuste kontrole zračnog saobraćaja i da je kurs aviona mijenjan ručno.

Istražitelji su u izvještaju na 495 stranica objavili da još ne znaju zašto je avion nestao i odbili su isključiti da je neko drugi, a ne piloti, skrenuo avion.

Porodice nestalih putnika nastavljaju zahtijevati odgovore od malezijskih vlasti.

Dvije trećine putnika bili su Kinezi, dok su ostali bili iz Malezije, Indonezije, Australije i drugih zemalja.

Prošlog mjeseca članovi porodica kineskih putnika okupili su se u Pekingu ispred vladinih ureda i Malezijske ambasade na 11. godišnjicu nestanka leta.

Učesnici skupa uzvikivali su: “Vratite nam naše najmilije!”

Neki su držali transparente s pitanjem: “Kada će završiti 11 godina čekanja i muke?”

Izvor: Agencije

Reklama