Evropski parlament usvojio rezolucije o vanjskoj, sigurnosnoj i odbrambenoj politici

Zastupnici Evropskog parlamenta su izrazili želju da Evropska unija odlučno odgovori na rat u Ukrajini, sukob na Bliskom istoku i povratak takozvane politike ‘velikih sila’.

Zastupnici u EP-u su naglasili da bi EU trebalo značajno da poveća i ubrza podršku Ukrajini
Zastupnici u EP-u su naglasili da bi EU trebao značajno povećati i ubrzati podršku Ukrajini (Jean-Francois Badias / AP)

Zastupnici Evropskog parlamenta (EP) usvojili su dvije rezolucije o zajedničkoj vanjskoj, sigurnosnoj i odbrambenoj politici Evropske unije, u kojima su pozvali EU da značajno poveća i ubrza podršku Ukrajini i proširi prisustvo na Bliskom istoku.

Oni su u rezolucijama, koje nisu pravno obavezujuće, istakli da je nastavak saradnje sa Sjedinjenim Američkim Državama važniji nego ikad i poručili da je potrebna bliska koordinacija u oblasti odvraćanja i saradnje između EU-a i NATO-a, prenosi Tanjug.

Kako se navodi u saopštenju Evropskog parlamenta, zastupnici su izrazili želju da EU odlučno odgovori na rat u Ukrajini, sukob na Bliskom istoku i povratak takozvane politike “velikih sila”.

Istovremeno su naglasili da bi EU trebao značajno povećati i ubrzati podršku Ukrajini, staviti tu zemlju u poziciju snage i odvratiti “svaku dalju agresiju Rusije nakon potencijalnog sporazuma o prekidu vatre”.

Evropski parlament prvo je sa 378 glasova za, 188 protiv i 105 suzdržanih, usvojio izvještaj o provođenju zajedničke vanjske i sigurnosne politike EU-a predsjednika Odbora EP-a za vanjske poslove Davida McAllistera.

Značaj dijaloga

McAllister je na konferenciji za novinare u Strazburu, nakon usvajanja izvještaja, rekao da se njime naglašava važnost dijaloga, reformi i potpunog usklađivanja vanjske politike Zapadnog Balkana, uključujući sa sankcijama EU-a.

U rezoluciji, koju Odbor EP priprema svake godine kao odgovor na izvještaj visokog predstavnika EU-a za vanjske poslove i sigurnosnu politiku i koja treba poslužiti kao vodič za prioritete nove Komisije i nove visoke predstavnice EU-a, pozdravlja se “uspješan nastavak dijaloga” o zajedničkoj vanjskoj i sigurnosnoj politici između EU-a i partnera na Zapadnom Balkanu i važnost ovih partnerstava za mir i sigurnost.

U rezoluciji se ponavlja i stav da se Srbija, kako bi napredovala u eurointegracijama, treba uskladiti sa sankcijama EU-a protiv Rusije, kao i da napreduje u reformama vezanim za EU.

U dokumentu se vlasti u Srbiji pozivaju da “osigura konstruktivan i inkluzivan dijalog u cijelom političkom spektru”.

Navodi se da je “pravilno funkcioniranje demokratskih institucija u srži procesa pristupanja Srbije Evropskoj uniji i njene metodologije pristupanja”.

Kada je riječ o dijalogu Srbije i Kosova, izražava se žaljenje zbog nedostatka napretka u primjeni puta ka normalizaciji odnosa i poziva na ulaganje napora i posvećivanje kapaciteta dijalogu koji se vodi uz posredovanje EU-a.

Odnos SAD-a prema Ukrajini

Apelirano je i da se iskoristi novi mandat Komisije kako bi se prevazišao zastoj i dao novi podsticaj dijalogu, kao i da osmisli novi, inovativan i uravnotežen pristup u posredovanju između dvije strane, dok se EP obavezuje da će blisko sarađivati sa specijalnim izaslanikom EU-a za dijalog.

Evropski parlament je, sa 399 glasova za, 198 protiv i 71 suzdržanim, usvojio i rezoluciju o zajedničkoj sigurnosnoj i odbrambenoj politici izvjestioca u Odboru EP-a za vanjske poslove i sigurnosnu politiku Nicolasa Pascuala de la Partea, u kojoj su izrazili duboku zabrinutost zbog “očigledne promjene u stavu SAD-a” prema ratu u Ukrajini.

Oni su snažno osudili sve pokušaje ucjenjivanja ukrajinskog rukovodstva da se, kako su naveli, “preda ruskom agresoru s jedinim ciljem objavljivanja mirovnog sporazuma”.

Istovremeno su naveli da mogući mirovni sporazum, koji poštuje nezavisnost, suverenitet i teritorijalni integritet Ukrajine, treba biti praćen čvrstim i kredibilnim sigurnosnim garancijama “u cilju odvraćanja buduće ruske agresije”.

Izvor: Agencije

Reklama